Αστέρας Τρίπολης Νέας Υόρκης – Ολυμπιακός Νέας Υόρκης: Ισόπαλο λήγει το ελληνικό ντέρμπι (2-2)

Αστέρας Τρίπολης Νέας Υόρκης (0-1-1) και Ολυμπιακός Νέας Υόρκης (1-1-1) αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι και τελικά δεν κέρδισαν. Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 2-2 και το πλήθος απολάμβανε κάθε λεπτό του, σε ένα όμορφο φθινοπωρινό βράδυ της Νέας Υόρκης στο College Point Field. Και οι δύο ομάδες είναι μέρος της πρώτης κατηγορίας του LISFL (Long Island Soccer Football League) φέτος.

Να τονιστεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον θάνατο του Κάρλο Πούσιτς, ο οποίος είχε αντίκτυπο στο νεανικό και ενήλικο επίπεδο του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου της Νέας Υόρκης. Ήταν πρόεδρος της Cosmopolitan Junior Soccer League, πρώτος αντιπρόεδρος και διαιτητής της Long Island Junior Soccer League, αντιπρόεδρος της Long Island Soccer Football League (LISFL) και συνιδρυτής και κινητήριος δύναμη πίσω από το Istria Soccer Club. Νεανικές ομάδες εδώ και δεκαετίες.

Αστέρας Τρίπολης ΝΥ – Ολυμπιακός ΝΥ 2-2.

Αν και οι δύο ομάδες ήταν επιφυλακτικές στα πρώτα λεπτά, το ματς ξεκίνησε με αρκετές… μονομαχίες. Στην πρώτη φάση του «Ελληνικού Εμφυλίου», στο 13′, ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη ευκαιρία να σκοράρει, όταν ο Νικολάου έτρεξε στη μεγάλη περιοχή και έγινε φάουλ έξω από την περιοχή. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα «παιδιά» ζήτησαν πέναλτι, δεδομένου ότι ο Νικολάεφ πετάχτηκε στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής πήρε την απόφασή του. Στο 15′ τα «παιδιά», όπως το παρατσούκλι τους, δοκίμασαν ένα δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αμφισβητώντας τα αντανακλαστικά των τερματοφυλάκων του Αστέρα. Στο 18’ οι «Αρκάδες» έδωσαν την «απάντησή» τους με το δυνατό σουτ του Ζορμπά έξω από την περιοχή, χωρίς αποτέλεσμα.

READ  Γευσιγνωσία κρασιού Κρουαζιέρα στα ελληνικά νησιά | ταξίδι

Όσο περνούσε η ώρα, οι παίκτες των Σαπουντζή – Λαγωνίκα είχαν περισσότερη μπάλα, αλλά ο Αστέρας Τρίπολης ΝΥ ήταν πιο ουσιαστικός και απειλητικός. Έχασαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες για γκολ στο 33′, στο 42′ και στο 45′, αλλά το πολυπόθητο γκολ δεν ήρθε καθώς οι επιθετικοί του Αστέρους δεν κατάφεραν να παραμείνουν ψύχραιμοι και καθαροί στην τελική τους προσπάθεια.

Δεν σημειώθηκαν γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά οι θεατές απόλαυσαν την ένταση του παιχνιδιού ενώ περίμεναν την τελική έκβαση του αγώνα.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Αστέρα σκόραραν πρώτοι με την ίδια ένταση. Το δεύτερο ημίχρονο σημαδεύτηκε από δυνατό σουτ του Βόλπε στο 46′. Αυτό το γκολ άνοιξε τα φτερά για τους «Αρκάδες», οι οποίοι συνέχισαν την επίθεση και κατάφεραν να πετύχουν άλλο ένα γκολ λίγα λεπτά αργότερα. Ίδιος παίκτης με τον Βόλπε, αλλά αυτή τη φορά με κεφαλιά έβαλε δύο γκολ διαφορά στην ομάδα του στο 50′ του αγώνα.

Δίνοντας δύο γκολ στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, τα «παιδιά» έπαθαν σοκ, αλλά όχι εκτός. Το δίδυμο Σαπουντζής – Λαγονίκας έκανε τα μαγικά του και ο Ολυμπιακός άρχισε να ισοφαρίζει το παιχνίδι με ξαφνικές αντεπιθέσεις. Το ’67, ένας από τους καλύτερους παίκτες του Αστέρα, ο Τζακ Μίλερ, τραυματίστηκε σοβαρά και χρειάστηκε να αντικατασταθεί. Ο Ολυμπιακός βρήκε την ευκαιρία να σκοράρει στο επόμενο λεπτό και επιχείρησε σουτ από απόσταση όταν ο Αστέρας έπιασε αιφνιδιαστικά τον τερματοφύλακα, δεν μπόρεσε να ελέγξει την μπάλα και ο Σαλαζάρ σκόραρε στην επαναφορά και έκανε το 2-1. Αυτό το γκολ έδωσε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στους φιλοξενούμενους, αλλά ταυτόχρονα «ξύπνησε» τους γηπεδούχους και στο 72’ το κεραυνό σουτ του Καραμίντσου από τα 25 μέτρα κόντεψε να σκοράρει ξανά.

READ  Αναζητήστε ελληνικά κρασιά - και κάτω από αυτό το Aussie Cape Chow 9 €

Μέχρι το τελευταίο 15λεπτο και οι δύο ομάδες έπαιζαν πιο επιθετικά και σκόραραν. Καθώς ο Αστέρας έψαχνε να σφραγίσει τη νίκη του, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ισοφαρίσει. Στο 82′ οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να ισοφαρίσουν 2-2 με τον Μάστορα να νικάει τον τερματοφύλακα του Αστέρα. Τελικά, ο Ολυμπιακός έχασε μια τεράστια ευκαιρία να κερδίσει το παιχνίδι, όταν αντί ο Μάστορας να περάσει την μπάλα σε έναν εντελώς αμαρκάριστο Σαλαζάρ, σούταρε άουτ.

Ο Αστέρας Τρίπολης Νέας Υόρκης αγωνίζεται στη συνέχεια με την υπερασπιστή της πρωταθλήτριας Λέρου (0-1-1) την Κυριακή 2 Οκτωβρίου στις 6 το απόγευμα. Ένα ακόμη ελληνικό ντέρμπι αναμένεται να είναι πολύ προκλητικό. Νωρίτερα, ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την Πορτ Τζέφερσον (1-0-0) στις 4 μ.μ. Και τα δύο παιχνίδια θα διεξαχθούν στο College Point.

Πρόσβαση στα τελευταία νέα του Αστέρα Τρίπολης μέσω Instagram: asterastripolisny

Αστέρας Τρίπολης Νέας Υόρκης (Ντιλιμπέρτι): Ρόχφορντ, Μπαστουράν, Τσάπμαν, Καψάλας, Κάλε Κρουζ, Ντούκα, Λάρια, Μάρκοβιτς, Καραμίντσος, Βινιάρσκι, Βόλπε, Αράνγκο, Φαλίδας, Λαδάς, Ζορμπάς.

Ολυμπιακός ΝΥ (Σαπουντζής): Αμβροσιάτος Δίων, Τούμπια, Γεωργίλης, Κέιν, Μεντρινός, Μαμάτο, Αμβροσιάτος Σ, Μάστορας, Αμβροσιάτος Δίων, Σαλαζάρ, Νικολάου, Σερίφ, Στυλάνου Μ, Μέντες, Αγγελίτης.

Πηγή: Αστέρας Τρίπολης ΝΥ (Ντένος Βλάχος)