Βαγιαδολίδ 0 – 3 Μπαρτσελόνα

Ο Lionel Messi έσπασε το μακρύ ρεκόρ του Πελέ για ένα γκολ με το 644ο γκολ του για τη Μπαρτσελόνα με νίκη 3-0 στη Λίγκα έναντι της Ρεάλ Βαγιαδολίδ.

Το γκολ στο δεύτερο ημίχρονο του Μέσι τον έβαλε πάνω από το σημάδι που είχε συσσωρεύσει ο μεγάλος Βραζιλιάνος πάνω από 19 σεζόν για τον Σάντο.

Η κεφαλίδα του Clement Lenglet από το σταυρό του Messi έδωσε στη Βαρκελώνη το προβάδισμα μετά από 21 λεπτά, με τον Martin Braithwaite, ο οποίος ξεκίνησε μπροστά από τον Antoine Griezmann, σε ένα δευτερόλεπτο πριν από το ημίχρονο.

εικόνα:
Ο στόχος του Μέσι στο δεύτερο ημίχρονο τον έβαλε πάνω από το σήμα που έθεσε ο μεγάλος Βραζιλιάνος Πελέ

Οι άντρες του Ronald Koeman ολοκλήρωσαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στη La Liga από τις αρχές Οκτωβρίου, τερματίζοντας πέμπτη στην κατάταξη, οκτώ πόντους πίσω από τους ηγέτες Atlético Madrid, που νίκησαν νωρίτερα με την τρίτη θέση της Real Sociedad.

Πώς ο Μέσι έσπασε το μακρύ ρεκόρ για τον Πέλε …

Οι παίκτες της Βαρκελώνης γιορτάζουν με τον Lionel Messi
εικόνα:
Οι παίκτες της Βαρκελώνης γιορτάζουν με τον Μέσι

Ο Μέσι εκμεταλλεύτηκε μια πρώιμη ευκαιρία για να σπάσει το ρεκόρ κατά τη διάρκεια των εναρκτήριων ανταλλαγών στο Χοσέ Ζορρίλα, καθώς το σουτ του από την άκρη της περιοχής του πέναλτι έπεσε. Ο παίκτης της Αργεντινής παρακολούθησε μια άλλη προσπάθεια από τον τερματοφύλακα του Βαγιαδολίδ Τζόρντι Μασίπ πριν η Μπαρτσελόνα πήρε το προβάδισμα στο 21ο λεπτό.

Ο Μέσι ήταν ο εφευρέτης αυτή τη φορά, στέλνοντας ένα σταυρό στη μέση της περιοχής του πέναλτι, με τον Λένγκλετ να οδηγεί το δίχτυ.

Οι παίκτες της Βαρκελώνης επωφελήθηκαν από τον εορτασμό των τέρματος, σηκώνοντας το πουκάμισό τους προς τιμήν του δεξιού δεξιού Musa Wagi, 22 ετών, ο οποίος υπέστη σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο ενώ έπαιζε δάνειο στο ελληνικό κλαμπ ΠΑΟΚ.

READ  'A Man and a Half': Η Μελβούρνη θυμάται τον θρύλο της ΑΕΚ Μίμη Παπαϊωάννου

Πριν ο Βαγιαδολίδ συγκεντρωθεί, οι οικοδεσπότες βρέθηκαν 2-0 κάτω από 25 λεπτά.

Ο Μέσι μπλόκαρε τρεις από τους παίκτες του αντιπάλου προτού ρίξει την μπάλα στη δεξιά πλευρά του Serginho Dest και έπεσε με χαμηλό σταυρό παρακάμπτοντας τον Masip από τον Braithwaite.

λιονελ μεσι
εικόνα:
Ο Μέσι έθεσε τον εναρκτήριο αγώνα για τον Κλήμεντ Λένγκλετ

Η Μπαρτσελόνα διατήρησε τη δυναμική της στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Braithwaite να χτυπά μια πρώτη ευκαιρία.

Από την άλλη πλευρά, το ελεύθερο λάκτισμα του Πάμπλο Χέρβις ήταν εκτός στόχου Marc-Andre ter Stegen.

Στη συνέχεια, αρνήθηκε ξανά τον Μέσι καθώς το ρολόι πλησίαζε με μια άλλη αξιοπρεπή αντίδραση.

Αλλά το φυλαχτό της Βαρκελώνης σημείωσε το ρεκόρ του στο 65ο λεπτό όταν έπαιξε με το τακούνι του Pedri.

Παρά το αποτέλεσμα, το Βαγιαδολίδ αναβιώνει για άλλη μια φορά καθώς οι αναπληρωτές Fabien Orellana και Cake Perez ter Stegen αναγκάζονται να συμμετάσχουν.

Ο αναπληρωτής της Μπαρτσελόνα Philippe Coutinho έριξε ένα χαμηλό σουτ από 20 γιάρδες στη βάση του στύλου. Ο Βαγιαδολίδ σώθηκε και πάλι από ξυλουργικές εργασίες σε χρόνο διακοπής όταν ο Μέσι βγήκε προς τα εμπρός, μόνο για να δει το γωνιακό σουτ να επιστρέφει από τη στάση.

READ  Το «σοκ» της Λίβερπουλ με την αποτυχία των 50.000 λιρών/δευτερόλεπτο ήταν ένα μαρί κόντρα στην Τσέλσι

Ο παίκτης της Αργεντινής φαινόταν αποφασισμένος να αυξήσει το ρεκόρ του, αλλά ο Macip έκανε άλλο πρόστιμο για να διατηρήσει το σκορ χαμηλό.

Η Atletico διατηρεί την κορυφή της κατάταξης

Ο Μάρκος Λλόρεντε πέτυχε τη νίκη της Ατλέτικο Μαδρίτης
εικόνα:
Και ο Marcos Llorente αποφάσισε τη νίκη της Ατλέτικο Μαδρίτης

Ηγέτες του πρωταθλήματος Ατλέτικο Μαδρίτης Ήταν τρεις πόντους μπροστά από τους κοντινότερους αντιπάλους του και τη Ρεάλ Μαδρίτης μετά από μια νίκη ρουτίνας 2-0 έναντι του κατόχου της τρίτης θέσης Πραγματική κοινότητα.

Ο Mario Hermoso σκόραρε αμέσως μετά το διάλειμμα και έδωσε στον Marcos Llorente χώρο αναπνοής για την εκτός έδρας ένα τέταρτο της ώρας πριν από το τέλος, καθώς ο Atletico, ο οποίος έχει ένα παιχνίδι στη Ρεάλ Μαδρίτης, ενίσχυσε το προβάδισμά τους στην κορυφή.

τέταρτη θέση Βιγιαρεάλ Έχασε την ευκαιρία να επωφεληθεί από το σκάλισμα του Σοσιεδάδ μετά από ισοπαλία 1-1 μπροστά του Αθλέτικ Μπιλμπάο, Ποιος εισήχθη μόνο από τον Inaki Williams και μετά επέστρεψε μέσω του αναπληρωματικού Jeremy Benno.

Αλλού, ο Σόσο πυροβόλησε εννέα λεπτά νωρίτερα από τον χρόνο που έδωσε Σεβίλλη Κέρδισε 1-0 στο Βαλένθια.

Ο Γκονζάλο Μίλερο έσωσε την ισοπαλία 1-1 υπέρ του Λεβάντε Στην υδρορροή Χουέσκα, Ο οποίος προχώρησε με το πέναλτι που πήρε ο Javi Antivirus στο πρώτο ημίχρονο μόνο για να του αρνηθεί τη δεύτερη νίκη της σεζόν αφού παραδέχτηκε το δίχτυ του μετά το πρώτο ημίχρονο.

Ο Robin Garcia και ο Darko Prasanac σημείωσαν δεύτερη Οσασούνα Δύο φορές πήρε το προβάδισμα Έλτσε, Που έφερε 2-2 χάρη στα γκολ των Fidel και Guido Carilo. Ο Osasuna απολύθηκε αργά τον Ingo Perez

READ  Οι Atlanta Hawks φιλοξενούν το "Divine Night 9 Presented by State Farm"

Σειρά Α: Η 10χρονη Γιουβέντους έχασε την πρώτη ήττα της σεζόν

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν μπόρεσε να σταματήσει τη Γιουβέντους από την πρώτη ήττα της σεζόν
εικόνα:
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν μπόρεσε να εμποδίσει τη Γιουβέντους να πέσει στην πρώτη ήττα της σεζόν

Στη Serie A, Γιουβέντους Έπεσα σε ένα ενοχλητικό σκορ εναντίον Φιορεντίνα Αυτό αφήνει τους υπερασπιστές πρωταθλητές μακριά από τους ηγέτες πρωταθλήματος AC Milan.

Το Bianconeri συντρίβει την Πάρμα στο τέλος της εβδομάδας, αλλά καθυστέρησε μόλις τρία λεπτά μετά την ολοκλήρωση του Ντούσαν Βλάχοβιτς, ενώ τα πράγματα χειροτέρεψαν για τους ιδιοκτήτες σπιτιού ένα τέταρτο της ώρας αργότερα όταν ο Juan Cuadrado απολύθηκε.

Ο Andrea Pirlo αναδιάταξε το γκρουπ του, απογυμνώνοντας τον Aaron Ramsay μετά από 20 λεπτά, με την απογοήτευση του ουαλλέζικου παίκτη που κλωτσούσε ένα μπουκάλι όταν έφυγε από το γήπεδο, αλλά η θυσία είχε μικρή επίδραση καθώς η Γιουβέντους αγωνίστηκε με 10 άντρες.

Ο Φράνκ Ρίμπερι, του οποίου η αμυντική παράδοση επέτρεψε στον Βλάχοβιτς να σκοράρει το πρώτο γκολ, έστειλε τον Κριστιάνο Περαγκούι και κατά λάθος απέστρεψε ένα σταυρό πέρασμα στο δίχτυ μέσω του Άλεξ Σάντρο στο 76ο λεπτό.

Και ο Juan Cuadrado απεστάλη στο 18ο λεπτό
εικόνα:

Ο Martin Caceres έπειτα πρόσθεσε αλάτι στα τραύματα μετά από πέντε λεπτά, ο πρώην παίκτης της Γιουβέντους ολοκλήρωσε ένα ελαφρύ φινίρισμα μετά από μια χαμηλή μπάλα σε όλη τη ζώνη των έξι ναυπηγείων από το Μπέργκα.

Η νίκη έβαλε στη Φιορεντίνα πέντε πόντους από τη ζώνη υποβιβασμού, ενώ η Γιουβέντους, που έχει κερδίσει έξι και έχει ισοπαλία έξι από τους 12 αγώνες της Serie A αυτή τη σεζόν, είναι τώρα επτά πόντους πίσω από τους ηγέτες Μιλάνο.

Αλλού την Τρίτη το βράδυ, Κρότο Πηδήξτε από το κάτω μέρος της κατάταξης με μόνο τη δεύτερη νίκη της σεζόν, νικώντας τους συμπαίκτες του που αγωνίζονται Πάρμα 1-2.

Ο Junior Messias σκόραρε στο 24ο και το 44ο λεπτό, πράγμα που σημαίνει ότι το γκολ του Yurai Koca μπροστά από την ώρα ήταν απλώς παρηγοριά για την Πάρμα.