Η Αγγλία δείχνει την κατηγορία της νικώντας τη γενναία Ελλάδα »Unlimited League

Αναφορά αγώνα:

Άντρες Αγγλίας vs Ελλάδας ανδρών

Η Αγγλία έδειξε ότι είναι μια υπολογίσιμη δύναμη σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς κέρδισε την Ελλάδα με 94-4 στο Bramall Lane του Σέφιλντ.

Περιγράφηκε ως η μάχη του Δαβίδ και του Γολιάθ πριν από την εκτόξευση και όπως αναφέρθηκε αρκετές φορές στην εκπομπή. Ήταν ένα παιχνίδι που έδειξε πόσο μακριά έχει φτάσει το ελληνικό Ράγκμπι Λιγκ στην παγκόσμια σκηνή.

Οποιαδήποτε μικρή πιθανότητα η αγγλική πλευρά θα θεωρούσε δεδομένη και δεν χρειάστηκε πολύς χρόνος για να επιδείξουν τα Three Lions την κυριαρχία τους. Ένα φάουλ κατά την έξοδο από το πάρκινγκ του Νικ Φλόκα έδωσε στην Αγγλία την πρώτη της επιθετική ευκαιρία, από εκεί χτύπησαν έναν τραυματισμένο Έλληνα παίκτη και ήταν ο Μαρκ Σνεντ και δεν ήταν ο Μάτι που έκανε σέντρα στην πρώτη προσπάθεια του αγώνα. Η Ελλάδα είχε λίγη μπάλα στο τέλος της Αγγλίας, αλλά η αγγλική άμυνα άντεξε.

Παρά τη μικρή αντίσταση της ελληνικής άμυνας, τα λάθη τους στο τέρμα ήταν η τελική υποχώρηση. Έξω από το παιχνίδι, ήταν μια έξυπνη χωματερή από τον Jack Welsby που βρήκε τον Jon Bateman να στέλνει μια ύποπτη τελική πάσα στον Dom Young, ο οποίος έκανε σέντρα στην πέμπτη του προσπάθεια στο Πρωτάθλημα για να δώσει στους Three Lions από νωρίς προστασία 10-0. Ωστόσο, ήταν οι Έλληνες που πρόσφεραν τη στιγμή του αγώνα όταν τελικά τους πρόλαβα στη μοναδική τους προσπάθεια στα πρώτα 40. Ήταν μια έξυπνη επιλογή πάσας από τον Τζόρνταν Μιντς που ισοφάρισε τον Κάι Πιρς Μπολ στα κενά και συνέτριψε τον Σετίνι Τοκάμο σε σκορ.

READ  Greek Revolution Film - Greek Herald

Ωστόσο, τα τελευταία δεκαπέντε λεπτά του αγώνα ήταν μια ταινία τρόμου για την Ελλάδα και η Αγγλία ήταν εντελώς φασαρία. Ο Τζορτζ Γουίλιαμς έγινε πάροχος όταν μια υπέροχη πάσα γάτας επέτρεψε στον Λούνγκ να σκοράρει στη γωνία. Έξω από το επόμενο σετ, ο Ryan Hall ολοκλήρωσε ένα καλό σετ όταν το λάκτισμα του Sneyd ήταν καλά σταθμισμένο για να αφήσει τον εξτρέμ να περάσει.

Παρά την εντυπωσιακή ελληνική άμυνα, η αγγλική ομάδα διέπρεψε με σέντρες τέσσερις φορές στα τελευταία οκτώ λεπτά. Ο Τομ Μπέρτζες συνετρίβη από μια όμορφη εσωτερική μπαλιά του Γουίλιαμς και στη συνέχεια έστειλε τον Ντομ Γιανγκ να κάνει σέντρα δύο φορές μέσα σε περισσότερα λεπτά για να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο σε πέντε. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Williams υποστήριξε τον Chris Hill για να επιτρέψει στην Αγγλία να προηγείται με 40 πόντους όταν αλλάζει άκρα.

Η Αγγλία ήταν η πρώτη που σκόραρε στο δεύτερο ημίχρονο μετά από μια περίεργη πάσα. Ο Snead κλώτσησε νωρίς, αλλά η μπάλα έχασε όλους, δυστυχώς οι Έλληνες έχασαν τη μπάλα και ο Tom MacKinson ήταν αμέσως ξεκαρδιστικός καθώς τα Three Lions περνούσαν μισό αιώνα. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Bateman έτρεξε κατευθείαν για να βρει τον Snead και η Αγγλία είχε τελειώσει στη δέκατη προσπάθεια. Παρά τις μεγάλες αμυντικές της προσπάθειες, η Ελλάδα δεν μπόρεσε να σταματήσει για πολύ την Αγγλία, ο Μπέρτζες σέντραρε για δεύτερη φορά από κοντά.

Από ένα ελληνικό φάουλ που βγήκε από τις αυλές, ήταν μια υπέροχη πάσα από τον Σνέιντ για να βρει τον Χολ για να περάσει στη δεύτερη προσπάθεια του. Αν και η σκουριά εμφανίστηκε νωρίς, η Αγγλία ήταν στα καλύτερά της. Ο Snead έδειξε στον προπονητή Sean Wayne γιατί θα έπρεπε να θεωρείται στην ομάδα όταν βρήκε τον πρωτοεμφανιζόμενο Joe Batchelor να περάσει το σόου. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Άντι Άκερς αποκοίμισε την Ελλάδα και έφυγε βιαστικά για να δώσει στην Αγγλία προβάδισμα 78-4 με λίγο λιγότερο από 12 να παίξουν.

READ  Τα πιο σημαντικά φεστιβάλ και εκδηλώσεις τροφίμων και ποτών: Οκτώβριος 2023

Ο νεοφερμένος Kai Pierce Bowl μπήκε στους σκόρερ καθώς πλησίαζε από κοντά. Μια άλλη μεγάλη ομάδα προσπάθησε να δει τον Άκερς να σταυρώνει στη δεύτερη προσπάθεια του και η διαφορά ήταν στους 84 πόντους. Ο πόνος συνεχίστηκε όταν ο Young βρήκε τον Mike McMunken και το περιθώριο ανέβηκε στους 90 πόντους. Ο διαιτητής του βίντεο βρήκε έναν Άγγλο παίκτη για οφσάιντ και αρνήθηκε στα Τρία Λιοντάρια μια ευκαιρία του αιώνα.