Η Ιταλία σημείωσε αήττητο ρεκόρ παρά το χαμένο πέναλτι του Τζορτζίνιο – Γύρος Προκριματικών Παγκοσμίου Κυπέλλου | ποδοσφαιρικά νέα

Ο Τζορτζίνιο έχασε πέναλτι καθώς η Ιταλία ισοφάρισε 0-0 με την Ελβετία, αποτέλεσμα που ισοφάρισε το παγκόσμιο ρεκόρ για αήττητους διεθνείς αγώνες.

Η Ιταλία δεν έχει ηττηθεί σε 36 συνεχόμενους αγώνες, το οποίο αντιστοιχεί στο ρεκόρ για τη Βραζιλία μεταξύ 1993 και 1996.

Το αποτέλεσμα θα μπορούσε να ήταν πιο θετικό αν ο Τζορτζίνιο μετέτρεπε από το σημείο του πέναλτι στο 52 ‘μετά από φάουλ του Ντομένικο Μπεράρντι, αλλά ο μέσος της Τσέλσι απογοητεύτηκε από τον τερματοφύλακα Γιαν Σόμμερ.

Χρησιμοποιήστε το πρόγραμμα περιήγησης Chrome για ένα προσβάσιμο πρόγραμμα αναπαραγωγής βίντεο

Στιγμιότυπα από τον αγώνα του Ομίλου C στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου μεταξύ της Ελβετίας και της πρωταθλήτριας Ευρώπης Ιταλίας.

Η Ιταλία είχε άλλες ευκαιρίες να αρπάξει τη νίκη, αλλά έπρεπε να αρκεστεί στην ισοπαλία, πράγμα που σημαίνει ότι εξακολουθεί να είναι κορυφαίος του Ομίλου C στα προκριματικά με 11 βαθμούς από πέντε ματς, τέσσερις βαθμούς μπροστά από τον δεύτερο Ελβετό, ο οποίος έχει δύο παιχνίδια στο χέρι εναντίον των Αζούρι.

Στον άλλο αγώνα της Ομάδας C της Κυριακής, η Βουλγαρία ισοφάρισε 1-1 με την Ιταλία στα μέσα της εβδομάδας με νίκη 1-0 επί της Λιθουανίας με τον Ιβάιλο Τσούτσεφ να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ επτά λεπτά από τον χρόνο.

Ομάδα Ε: Ο Λουκάκου συμπληρώνει έναν αιώνα ζωής

Στιγμιότυπα από τον αγώνα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου μεταξύ Βελγίου και Τσεχίας.

Ο Ρομέλου Λουκάκου σημείωσε το 100ό του παιχνίδι με ένα γκολ νωρίς Βέλγιο Στο δρόμο για ένα συναρπαστικό 3-0 επί της νίκης Τσεχική Δημοκρατία Τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στις Βρυξέλλες την Κυριακή.

READ  "Δεν έκανε πολλά εκτός από αυτό" - το περίεργο σχόλιο του Tom English Maeda

Αυτό ήταν το 67ο γκολ του Λουκάκου για τη χώρα του και ήρθε οκτώ λεπτά αργότερα, ενώ ακολούθησε το δεύτερο γκολ του αρχηγού Εντέν Αζάρ, τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο αναπληρωματικός Alexis Sailemakers πρόσθεσε το τρίτο γκολ 25 λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, επιβεβαιώνοντας την πρώτη θέση του Βελγίου στην κατάταξη της FIFA και επεκτείνοντας σε 29 παιχνίδια το αήττητο του ρεκόρ εντός έδρας.

Ο Al-Nassr εδραίωσε την κορυφαία θέση του Βελγίου στον Όμιλο Ε, μεταφέροντας στους 13 βαθμούς από πέντε αγώνες, έξι βαθμούς πίσω από τη δεύτερη θέση της Τσεχίας.

Η νίκη του Roberto Martinez ήταν ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα Ουαλία, ο οποίος είχε οργανώσει νωρίτερα την ίδια μέρα ένα comeback για να κερδίσει Λευκορωσία 3-2 με τον Γκάρεθ Μπέιλ να σημειώνει χατ-τρικ.

Βρίσκονται πλέον μόλις ένας βαθμός μακριά από τους Τσέχους με δύο παιχνίδια στο χέρι και φαίνεται να είναι το φαβορί για να τερματίσουν δευτεροβάθμιες στον όμιλο.

Β ’όμιλος: Η Ισπανία νικά τη Γεωργία

Ισπανία Επανέρχονται στις νίκες και συντρίβονται Γεωργία 4-0 στα προκριματικά του δεύτερου ομίλου για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ο Χοσέ Γκάγια, ο Κάρλος Σόλερ και ο Φεράν Τόρες έθεσαν τον έλεγχο των γηπεδούχων με τρία χτυπήματα στο πρώτο ημίχρονο καθώς δεν έδειξαν υπολείμματα από την πρώτη τους πρόκριση στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου σε 28 χρόνια την προηγούμενη φορά από τη Σουηδία.

Ο Πάμπλο Σαράμπια πρόσθεσε ένα ακόμη γκολ μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, φέρνοντας την ομάδα του Λουίς Ενρίκε στους τρεις βαθμούς.

Η Ισπανία επιστρέφει στην κορυφή του ομίλου με 10 βαθμούς από πέντε ματς, έναν βαθμό πίσω από τη Σουηδία που έχει δύο αγώνες στο χέρι.

Το περιθώριο νίκης εξασφάλισε επίσης ότι αυτή τη στιγμή έχουν καλύτερη διαφορά τερμάτων από τους αντιπάλους τους στον όμιλο.

READ  Η Λίβερπουλ θα μπορούσε να δώσει 50.000 λίρες στην κατηγορία των αστέρων για τον «δημιουργικό» έφηβο

Κοσσυφοπεδίου, που ισοφάρισε 1-1 την Κυριακή με ΕλλάδαΤην Τετάρτη, η Ισπανία φιλοξενεί ενώ η Σουηδία ταξιδεύει στην Ελλάδα.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου μεταξύ Ισπανίας και Γεωργίας.

Το δέκατο γκρουπ: Ο Αλ-Τζανάμπρι στο διπλό

Ο Serge Gnabry σημείωσε δύο νωρίς γκολ στο όνομα του Γερμανία Ανακάλυψαν ξανά τη φόρμα τους μπροστά από το γκολ για να χτυπήσουν Αρμενία 6-0 και οδηγεί τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ο Όμιλος J με 12 βαθμούς από πέντε αγώνες.

Η επίθεση της Γερμανίας δυσκολεύτηκε στη σκληρή νίκη 2-0 επί του Λιχτενστάιν την Πέμπτη στο πρώτο της παιχνίδι υπό τον νέο προπονητή Χάνσι Φλικ, αλλά απέναντι στην Αρμενία όλα συγκεντρώθηκαν σε μια υπέροχη εμφάνιση που κατέληξε επίσης σε ένα ακόμη καθαρό φύλλο.

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν στο έκτο λεπτό όταν ο Λέον Γκορέτσκα Γκνάμπρι διείσδυσε με μεγάλη γωνία και ο εξτρέμ έκανε ένα βυθισμένο σουτ πάνω από τον τερματοφύλακα και στα δίχτυα.

Στιγμιότυπα από τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου μεταξύ Γερμανίας και Αρμενίας.

Ο Γκνάμπρι πρόσθεσε το δεύτερο γκολ μετά από εννέα λεπτά και στο 35 ‘ήταν η σειρά του Μάρκο Ρόους, ο οποίος χτύπησε την μπάλα με υπέροχη γόβα από τον Τίμο Βέρνερ για να χτυπήσει στα δίχτυα με σουτ από την πρώτη φορά.

Οι Γερμανοί έδειξαν όλο το εύρος των έξυπνων πάσων και των επιδέξιων κινήσεων και πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αφού ο Γκορέτσκα με κεφαλιά του Βέρνερ έδιωξε στα δίχτυα.

READ  Η Άρσεναλ θα αντιμετωπίσει 3.000 μίλια μπρος-πίσω για έναν εντός έδρας αγώνα με την Μπενφίκα, όπως επιβεβαιώνεται από το Europa League.

Ο Jonas Hoffmann πρόσθεσε το πέμπτο γκολ επτά λεπτά μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με χαμηλό ριμπάουντ και ο αντικαταστάτης Karim Adeyemi έβαλε την τούρτα με ένα γκολ στον πρώτο του διεθνή αγώνα για να κάνει το σκορ 6-0 σε χρόνο καθυστέρησης στο δεύτερο ημίχρονο. Το

Αυτή η νίκη σημαίνει ότι οι Γερμανοί πέρασαν από την Αρμενία στην κορυφή του ομίλου, με τους φιλοξενούμενούς τους να έχουν δύο βαθμούς πίσω στη δεύτερη θέση. Η Ρουμανία βρίσκεται στην τρίτη θέση με εννέα βαθμούς, έναν βαθμό πίσω Βόρεια Μακεδονίαπου έφερε ισοπαλία 2-2 μαζί του ΙσλανδίαΤο

Όμιλος Α: Η Αγγλία παραμένει σε τέλεια φόρμα

Τα κυριότερα σημεία του Ομίλου Α στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου μεταξύ Αγγλίας και Ανδόρας από το Γουέμπλεϊ.

Ο Μπουκάγιο Σάκα έβαλε πίσω του το τελευταίο πέναλτι που έχασε στο Euro 2020 σκοράροντας στα 20α γενέθλιά του Αγγλία Νίκη 4-0 στο Στάδιο Γουέμπλεϊ Ανδόρα στα προκριματικά του Μουντιάλ.

Το έργο θα είναι πιο περίπλοκο την Τετάρτη, όταν η Αγγλία προχωρήσει περαιτέρω στην Πολωνία, αλλά με πέντε από τις πέντε νίκες στη ζώνη τους και κορυφή στον πρώτο όμιλο, θα ξέρει ότι μια νίκη στη Βαρσοβία θα εξασφαλίσει τη θέση τους στο τουρνουά. Παγκόσμιο Κύπελλο στο Κατάρ.

Πολωνία Καθίστε 10 πόντους πίσω τους μετά τους δρόμους Σαν Μαρίνο 7-1 ενώ ΟυγγαρίαΟι πιθανότητές του να τερματίσει δεύτερος χτυπήθηκαν σκληρά από την ήττα 1-0 στο ΑλβανίαΤο