Η Μάνλεϊ Γιουνάιτεντ εξέπληξε τους ηγέτες του Ολυμπιακού πρωταθλήματος του Σίδνεϊ με μια αποφασιστική νίκη 0-2

Ο Ολυμπιακός σύλλογος του Σίδνεϊ εξέπληξε τους ηγέτες του πρωταθλήματος Μάνλεϊ Γιουνάιτεντ την Παρασκευή το βράδυ, νικώντας τη North Beaches 0-2 μακριά στο Κρόμερ Παρκ για να προχωρήσει περαιτέρω κάτω από τη σκάλα NPL NSW.

Μετά από μια απογοητευτική ήττα 2-1 από το Mount Druitt Town Rangers την περασμένη εβδομάδα, η Ολυμπιακή ομάδα του Σίδνεϊ βγήκε χθες το βράδυ με πρόθεση να απαντήσει στην κριτική του πλήθους.

Καμία από τις ομάδες δεν ξεκίνησε καλά, καθώς και οι δύο ομάδες χτύπησαν μετά από 20 λεπτά παιχνιδιού. Η πιο συναρπαστική ευκαιρία ήρθε στο 32ο λεπτό, όταν και οι δύο ομάδες είχαν ισχυρές ευκαιρίες μπροστά από το τέρμα.

Φωτογραφία του Brett Nielsen

Ο Ολυμπιακός τερματοφύλακας Christopher Parsons έσωσε μια κεφαλιά από τον Scott Balderson, ενώ μια γρήγορη αντεπίθεση έφερε σχεδόν τον αμυντικό Tom Whiteside στο Μπλε, αλλά ο Αυστραλός αποκλείστηκε.

Μία ευκαιρία μπροστά από το γκολ μειώθηκε για τον Daniel Dias, ο οποίος είχε μια φανταστική διαδρομή για να μπει στην περιοχή των 18 ναυπηγείων, μετά τον πυροβολισμό του Ολυμπιακού παίκτη Fin Ashton, αλλά έχασε ένα πέναλτι στο τέλος.

Η Madonis την έστειλε στη μέση, δίνοντας στον Ολυμπιονίκη ένα προβάδισμα 1-0 καθώς τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Ο 19χρονος Fabian Munge κέρδισε την πρώτη του φανέλα στην Ολυμπιακή φανέλα στο δεύτερο ημίχρονο μετά από ένα σταυρό πέρασμα από τον Μοχάμεντ Άνταμ που έφυγε από τον αμυντικό της Μάνλεϊ Γιουνάιτεντ και προσγειώθηκε στα πόδια του πρώην παίκτη του Δυτικού Σίδνεϊ.

Ο Μόνγκ έδωσε στην Ολυμπιακή το προβάδισμα με δύο γκολ, και ενώ ο Μάνλεϊ πίεσε σκληρά στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η ομάδα του Μπέλμουρ κατάφερε να εξασφαλίσει μια σημαντική νίκη σεζόν.

READ  Η ελληνική ζωή υπόσχεται να βάλει τέλος στο hazing

Μετά τον αγώνα, ο Ολυμπιακός Διευθυντής Ante Juric Ήταν χαρούμενος Με την απόδοση της ομάδας του να ανακάμψει από μια δύσκολη ήττα για να την πάρει την τελευταία φορά.

“Την περασμένη εβδομάδα κυριαρχήσαμε, δεν σκοράραμε – χάσαμε πόντους εκεί που θα έπρεπε να έχουμε κερδίσει”, είπε.

«Ο Μάνλεϋ ήταν στην κορυφή του τραπεζιού, έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και ήταν πολύ ευχάριστο παιχνίδι για εμάς.

«Είμαι χαρούμενος με αυτούς τους παίκτες όλο το χρόνο, αλλά σήμερα παίρνουν μια δίκαιη ανταμοιβή για το καλό παιχνίδι».