Η Μαρία Σάκκαρη φτάνει στα προημιτελικά στο Indian Wells – The Greek Herald

0

Η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε την Νταϊάν Μπάρι σε τρία σετ για να κερδίσει την τρίτη συνεχόμενη θέση της στους προημιτελικούς του τουρνουά Indian Wells.

Γιορτάζει η Μαρία Σακάρη Πρώτη πρόκριση Προκρίθηκε φέτος στα προημιτελικά του Πρωταθλήματος Indian Wells, με την πρωταθλήτρια Ελλάδας να νικάει την Νταϊάν Μπάρι με 6-2, 3-6, 6-3.

Ο 28χρονος Έλληνας, Νο. 9 του ταμπλό, κέρδισε πέντε σερί παιχνίδια στο πρώτο σετ για να το κερδίσει με 6-2.

Το σετ ήταν πιο δύσκολο από ό,τι υποδηλώνει το σκορ, με τον Μπάρι να έχει 3 break points στο έκτο game, αλλά η Σάκκαρη άντεξε και έκανε το 4-2.

Αργότερα, η Γαλλίδα πήρε για τα καλά το ματς, καθώς έκανε το μοναδικό σερβίς ολόκληρου του δεύτερου σετ, προηγήθηκε με 4-2 και χωρίς να ρισκάρει ούτε μια φορά μπρέικ στο σερβίς της έφτασε στο 6-3.

Μάλιστα, ο Μπάρι έσπασε και το πρώτο σερβίς του τρίτου σετ, αλλά ευτυχώς για τη Μαρία δεν ήταν ο μόνος. Μάλιστα, μόλις πήρε το break, η Ελληνίδα τενίστρια χτύπησε το γκάζι, μετατρέποντας γρήγορα το 2-3 σε 6-3, κερδίζοντας 4 σερί παιχνίδια και κάνοντας μπρέικ δύο συνεχόμενες φορές τον Μπάρι.

Στο ένατο game, η Μαρία έχασε ένα break point, άντεξε την πίεση και τελικά τελείωσε το ματς με το σερβίς της χωρίς να έχει μεγαλύτερες περιπέτειες, μετά από δύο ώρες και 11 λεπτά αγώνα.

READ  peter e. Πατέλης πρεσβύτερος 1939-2023 | Ειδήσεις, αθλήματα, δουλειές

Δεν ήταν εύκολο απόγευμα για τη Σάκκαρη, όπως έδειξε το τελικό σκορ, αλλά στην πιο σημαντική στιγμή ανέβηκαν, έπαιξαν άφοβα και εξασφάλισαν το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

πηγή: Επαγγελματίες τενίστες.