Η Jessica Pegula βγήκε σε σοκ, το όνειρο του Sebastian Korda τελείωσε

Μια Αμερικανίδα δεν θα κερδίσει τον τίτλο του απλού γυναικών στο Australian Open του 2023.

Η Τζέσικα Πέγκουλα, η Νο. 3 σπορ και η Αμερικανίδα με την υψηλότερη κατάταξη στο απλό γυναικών ή ανδρών, ηττήθηκε την Τρίτη από την 24η νούμερο Victoria Azarenka. Ήταν μια νίκη 97 λεπτών σε συνεχόμενα σετ, με τον Αζαρένκα να κερδίζει με 6-4, 6-1.

Ήταν ξεκάθαρο από την αρχή ότι ο Pegula δεν μπορούσε να διαχειριστεί ένα παλιό σόου από την Azarenka. Σε μόλις 12 λεπτά, προηγήθηκε με 3-0 επί της Pegula, η οποία πάλεψε για 10 λεπτά στον επόμενο αγώνα μόνο για να πάρει την πρώτη της νίκη. Αυτό φάνηκε να ενεργοποιεί τον Pegula, ο οποίος συνέχισε να αποκρούει δύο σετ πόντους για να κάνει το 5-4 στο πρώτο σετ. Δυστυχώς, αυτή ήταν η μόνη μεγάλη έκρηξη ενέργειας που βλέπουμε από την Pegula. Η Αζαρένκα πήρε το πρώτο σετ και στη συνέχεια κέρδισε έξι από τους επόμενους επτά αγώνες για να κερδίσει τη θέση της στους ημιτελικούς.

Δεν είναι ότι ο Αζαρένκα είναι ένας αλαζονικός τύπος που δεν έχει δείξει ποτέ αυτό το επίπεδο παιχνιδιού. Η 30χρονη νούμερο ένα στον κόσμο είδε τη μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας της στο Australian Open. Κέρδισε το τουρνουά το 2012 και ξανά το 2013, και έχει περάσει αρκετά χρόνια προσπαθώντας να επιστρέψει στο τιμωρητικό είδος του τένις. Αν και η κυριαρχία του στο Pegula ήταν απροσδόκητη, σίγουρα δεν αποτελεί έκπληξη. Και τώρα, για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια, επιστρέφει στην τελευταία τετράδα.

Το όνειρο του Σεμπάστιαν Κόρντα τελειώνει στα προημιτελικά

Ήταν μια εξαιρετική πορεία για τον Νο. 29 Σεμπάστιαν Κόρντα, αλλά το όνειρο του Αμερικανού στο Αυστραλιανό Όπεν έφτασε στο τέλος του την Τρίτη, όταν έπρεπε να αποσυρθεί από τον προημιτελικό αγώνα του με τον Νο. 18, τον Κάρεν Χατσάνοφ.

READ  Γιατί ο Άγιαξ και πολλοί ολλανδικοί σύλλογοι έχουν ονόματα από την ελληνική μυθολογία;

Ο Κόρντα, μόλις 22 ετών, πάλεψε σκληρά στο πρώτο σετ, αλλά έχασε με 7-5 σε τάι μπρέικ. Αυτό είναι σχεδόν τόσο σφιχτό όσο θα γίνει, γιατί στο δεύτερο σετ ένιωσε κάτι στον καρπό του αφού η μπάλα χτύπησε στο φορέαντ του. Οι προπονητές βγήκαν έξω και ο Κόρντα προσπάθησε να παίξει με κολλητική ταινία στον καρπό του, αλλά ήταν προφανές ότι δεν έπαιζε τόσο καλά όσο στο πρώτο σετ.

Αφού ο Khachanov προηγήθηκε με 3-0 στο τρίτο σετ, ο Korda υπέστη αφόρητους πόνους που δεν κράτησαν. Μετά τον αγώνα, ο Korda είπε ότι μετά βίας μπορούσε να κρατήσει το ρόπαλο όταν χτυπούσε μερικά μπροστινά χέρια, κάτι που έκανε τις εναέριες βολές σχεδόν αδύνατες.

Το να τρέχεις σαν τον Korda είναι ένα από τα πιο συναρπαστικά χαρακτηριστικά οποιουδήποτε Grand Slam – το να βλέπεις έναν νεαρό παίκτη να παρασύρεται τόσο πολύ και να κάνει φρενίτιδα δύο εβδομάδων καθώς παίζει το καλύτερο τένις της ζωής του. Για τον Korda, αυτή ήταν η μιάμιση εβδομάδα μας στη Μελβούρνη, ελπίζουμε ότι ήταν απλώς ένα μικρό τσιμπολόγημα στην αρχή του γεύματος για να σας ετοιμάσω για αυτό που θα ακολουθήσει. Ο Korda έχει μεγάλο ταλέντο και εντυπωσιακή γενεαλογία – ο πατέρας του Peter κέρδισε το Australian Open το 1998 – έτσι δεν έχουμε δει ποτέ τον τελευταίο του στις επόμενες Grand Slam περιοδείες.

Ο ευχαριστημένος Τσιτσιπάς πετάει στα ημιτελικά

Κανείς δεν ήταν πιο χαρούμενος από τον Στέφανο Τσιτσιπά την Τρίτη. Ο 24χρονος Έλληνας προκρίθηκε στα ημιτελικά της Μελβούρνης με μια σχετικά απροκάλυπτη νίκη με 6-3, 7-6(2), 6-4 επί του αδικοχαμένου Τσέχου Jiri Liska.

READ  Η Φούλαμ είναι χαμένη και ο πρώην σταρ του Τσάμπιονς Λιγκ Κωνσταντίνος Μήτρογλου παίζει τώρα στη γερμανική Football League

“Σχετικά” είναι η λέξη-κλειδί, καθώς σχεδόν τα κατάφερε όλα με λίγα λεπτά εξασφάλισης της νίκης.

Ο Τσιτσιπάς, ο οποίος προηγήθηκε με δύο σετ και μόλις δύο παιχνίδια μακριά από τη νίκη, μόλις είχε παρακολουθήσει ζωντανά τον Lehecka να σπάει έναν άσο. Σχεδόν αμέσως η μπάλα αναπήδησε πάνω του και την χτύπησε απογοητευμένος. Αλλά εκείνη τη στιγμή, ο μπόι μπόι προσπαθούσε να εντοπίσει την μπάλα για να την πιάσει. Η μπάλα ελάχιστα έχασε το ball boy, κάτι που θα απέκλειε τον Τσιτσιπά από τη διοργάνωση.

Αυτό είναι «σχεδόν» για τις ηλικίες. Έξω από αυτή τη στενή συνομιλία, ο Τσιτσιπάς σφράγισε τη νίκη του και στη συνέχεια κάλεσε την Αυστραλή ηθοποιό Margot Robbie να τον παρακολουθήσει να παίζει στους ημιτελικούς. Πυροβόλησέ σε, Στιβ!

Ο Rybakina αναστατώνει τον Ostapenko για να φτάσει στον ημιτελικό

Η 22η νούμερο Έλενα Ριμπακίνα πηγαίνει στον πρώτο της ημιτελικό στο Australian Open. Κέρδισε τη 17η νούμερο Jelena Ostapenko με 6-2 6-4 σε μόλις 79 λεπτά. Η Οσταπένκο είχε πολλές ευκαιρίες να πάρει σταθερά τον έλεγχο του αγώνα, αλλά η μεγάλη της πτώση ήταν τα break points. Αυτή και η Rybakina αντιμετώπισαν οκτώ break points, αλλά ο Ostapenko μπόρεσε να κάνει μόνο ένα, ενώ ο Rybakina κατάφερε τέσσερα. Σε ένα ματς που τελειώνει σε κοντινό τελικό σετ 6-4, αυτές οι χαμένες ευκαιρίες έχουν μεγάλη σημασία.

Όποιος εξεπλάγη από την εμφάνιση της Rybakina στο Australian Open δεν την έχει παρακολουθήσει τελευταία. Κέρδισε το πρώτο της μεγάλο τουρνουά πέρυσι όταν θριάμβευσε στο Wimbledon, αλλά επειδή δεν αναφέρθηκαν βαθμοί κατάταξης, η παγκόσμια κατάταξη της Rybakina (και η κατάταξη μετά το τουρνουά) παρέμεινε σε μεγάλο βαθμό ανεπηρέαστη. Ξέρουμε όμως ότι μπορεί να κερδίσει ένα Grand Slam και τώρα απέχει μόλις δύο παιχνίδια για να το κάνει για δεύτερη φορά μέσα σε επτά μήνες.

READ  Ο Auger-Aliassime αποκλείστηκε από τον Schwartzman στους προημιτελικούς του Open Barcelona

Τι να παρακολουθήσετε τη δέκατη μέρα

Οι δύο τελευταίοι ημιτελικοί αγώνες θα κριθούν την Τετάρτη. Με δύο Αμερικανούς να αντιμετωπίζουν ο ένας τον άλλον (Ben Shelton και Tommy Ball), γνωρίζουμε ότι τουλάχιστον ένας από αυτούς θα περάσει στους ημιτελικούς.

• Νο 30 Καρολίνα Πλίσκοβα εναντίον Μάγδα Λινέτ

• Νο 5 Aryna Sabalenka εναντίον Donna Vekic

• Ben Shelton εναντίον Tommy Ball

• Νο. 4 Νόβακ Τζόκοβιτς εναντίον Νο. 5 Αντρέι Ρούμπλεφ

ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ, VIC – 24 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ: Η Jessica Pegula από τις Ηνωμένες Πολιτείες δείχνει την απογοήτευσή της κατά τη διάρκεια του προημιτελικού γύρου του Australian Open 2023 στις 24 Ιανουαρίου 2023, στο Melbourne Park στη Μελβούρνη της Αυστραλίας. (Φωτογραφία Jason Heydrich/Icon Sportswire μέσω Getty Images)