Η Xanthi FC είναι ένα βήμα πιο κοντά στην αναρρίχηση στο Σούπερ Λιγκ αφού νίκησε τον Λεβαδέικο

Η άμεση επιστροφή της Ξάνθης στο ελληνικό πρωτάθλημα θα οδηγήσει σε διπλό αγώνα με τον Πανατολίκο, καθώς η ελληνική ομάδα τερμάτισε δεύτερη στο Πρωτάθλημα Πρέμιερ Λιγκ 2 με νίκη 1-0 επί της Λιβάδας.

Με τις πλάτες τους στον τοίχο, έπαιξαν το πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι τους στο Super League 2.

Στα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι φαίνονταν δυνατοί και απείλησαν την Ξάνθη στο 17ο λεπτό με ένα σουτ από το Μπολέτο, αλλά ο τερματοφύλακας Έζο έδωσε καλά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο αγώνας ξεκίνησε καθώς και οι δύο ομάδες είχαν μεγάλες πιθανότητες. Οι ιδιοκτήτες σπιτιού απείλησαν τους Σιτραβάνες, αλλά όλα άλλαξαν στο 75ο λεπτό όταν ο Θανάσης Παπαζόγλου άλλαξε από τη δεξιά πλευρά και τον πυροβόλησε στον Συρατραφάνη, και το έστειλε στον Έμπερτ που βρήκε μια κεφαλιά και σημείωσε από την περιοχή των έξι ναυπηγείων.

Με 1-0 υπέρ τους, οι οικοδεσπότες απομακρύνθηκαν από τον αγώνα. Στο τέλος του αγώνα, οι “Παλαιστές” είχαν 51 και 50 πόντους αντίστοιχα, αλλά ο Ιωνικός τερμάτισε τον αγώνα με 53 πόντους, κερδίζοντας τον τίτλο και την άμεση ανάβαση στην Πρέμιερ Λιγκ.

XANTHI: Izzo, Petrovic, Panteliadis (64 ′ Thymian), T. Papazoglou (49 Demoutsos), Jurman, Verket, Ebert, Dinas, Tatos (64 ′ Schroigen), Kapnidis (49 T. Papazoglou), Mikeltage (28) Siatrais) .

ΛΕΒΑΔΙΑΚΟΣ: Στογιανόβιτς, Φλάις, Δημόπουλος (39 χιλ. Μαλαισία), Λιάγας, Παναγιώτου, Νίλι, Καραχάλιους, Κωνέτ (79 Νίκας), Μπόλοτο, Σεμιλίδης (79 βαθμοί Τζιώρας), ΜΕΤΙΔΗΣ.

READ  Ο Dev Shah κερδίζει το Scripps National Spelling Bee | Ειδήσεις, αθλήματα, δουλειές