Καθαρό κέρδος: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον τελικό του Σινσινάτι από τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ | ATP Tour

Καθαρό κέρδος: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον τελικό του Σινσινάτι από τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ |  ATP Tour

Θέλετε να αμβλύνετε την εκθαμβωτική άμυνα του Ντανιίλ Μεντβέντεφ στο βαθύ γήπεδο; Η τακτική του go-to είναι απλή – πάρτε το δίχτυ – αλλά είναι πολύ πιο εύκολη από ό, τι εκτελέστηκε ενάντια στο Νο.1 του κόσμου. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρησιμοποίησε καλά τη στρατηγική της παλιάς σχολής στη νίκη του Σαββάτου στον ημιτελικό. West & South Open.

Ο Έλληνας κέρδισε με 7-6(6), 3-6, 6-3 στο 10ο σετ του Μεντβέντεφ εναντίον του Τσιτσιπά καθώς ο τέταρτος σπόρος χρησιμοποίησε το παιχνίδι του σε όλα τα γήπεδα για να εξασφαλίσει ένα εξαιρετικά ικανοποιητικό αποτέλεσμα απέναντι στον ομόλογό του. Πολύ απαιτητικοί ανταγωνιστές. Με τη βοήθεια 36 εύστοχων προσεγγίσεων, ο Τσιτσιπάς έκλεισε τη διαφορά σε 3-7 στο σερί αγώνα του ζευγαριού στην ATP.

«Υπήρχαν μερικά δύσκολα σουτ που έπρεπε να παίξω λίγο περισσότερο», είπε ο 24χρονος για το μετρημένο παιχνίδι του. “Εκμεταλλεύτηκα μερικές μικρές μπάλες και μπήκα. Πολλά γενναία σερβίς και βόλεϊ, οι προσεγγίσεις στα δίχτυα μου έδωσαν αυτή τη σπουδαία νίκη σήμερα.”

ATP WTA Live |  Ακολουθήστε τον αγώνα Pepperstone ATP

Δύο σετ τένις υψηλής ποιότητας – και τα δύο κέρδισε ο Τσιτσιπάς – έκλεισαν μια περίεργη μεσαία στροφή στην οποία και οι δύο άντρες έχασαν εναλλάξ την εστίαση για διατάσεις. Ο Έλληνας έσωσε ένα set point στο τάι μπρέικ του πρώτου σετ καθώς κέρδισε τους τελευταίους τρεις πόντους του για να πάρει το προβάδισμα, αλλά μερικά άκαιρα διπλά σφάλματα γρήγορα έπεσαν πίσω στο 0-5.

Ο Μεντβέντεφ μείωσε από το 5-3 στο 0/40 για να αποφύγει τον Μπάγκελ και μερικούς άλλους, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει τη μετατροπή, αντίθετα έβαλε την ορμή του στο τελικό σετ.

READ  Το ιστορικό ποτ "Lost" βρίσκεται από το Παλάτι Tadoi

«Ήξερα ότι έπρεπε να δηλώσω συμμετοχή για ένα δύσκολο έργο, το τρίτο σετ, δεν θα ήταν εύκολο», είπε ο Τσιτσιπάς μετά τον αγώνα. “Το έκανε πολύ σωματικό και πολύ δύσκολο για μένα. Εκμεταλλεύτηκα μερικά από τα χαμένα πρώτα σερβίς του. Νομίζω ότι είχα μερικές ευκαιρίες και φαινόταν ότι πήγαινε καλά”.

Ο Τσιτσιπάς άρπαξε το μοναδικό break point του τελικού σετ χάρη σε διπλό σφάλμα του Μεντβέντεφ στο έκτο γκέιμ του και σέρβιρε ψύχραιμα τον αγώνα με τη βοήθεια δυνατού καθαρού παιχνιδιού – έγκαιρη κλίση και στους δύο αγώνες τύπου ωρών και 23 λεπτών.

«Συνέχισε να χάνει πολλά πρώτα σερβίς και αυτό μου έδωσε λίγο χρόνο να σκεφτώ λίγο πιο καθαρά την επόμενη κίνησή μου», είπε ο Τσιτσιπάς, δείχνοντας το ποσοστό πρώτου σερβίς του αντιπάλου του 49%. “Μου έκανε διπλό σφάλμα στο σημείο διακοπής και νομίζω ότι ήταν η πιο σημαντική στιγμή για μένα ψυχολογικά για να δώσω τον καλύτερό μου εαυτό. Ήμουν σε μερικά παιχνίδια και ήμουν πολύ ήρεμος και συγκεντρωμένος σε κάθε μου εργασία”. έχουν δοθεί.”

Ο τέταρτος σπόρος κέρδισε το 75 τοις εκατό (27/36) των καθαρών πόντων του στον αγώνα, δείχνοντας μεγάλη υπομονή καθώς πήγαινε στην επίθεση στα ράλι. Αν και χτύπησε μερικά βόλεϊ παγκόσμιας κλάσης, η ικανότητά του για εύστοχες προσεγγίσεις τον άφησε με ένα απλό καθήκον στις πολλές επιδρομές του προς το προαύλιο – και όχι μόνο τον επιθετικό Μεντβέντεφ, ο οποίος έδειξε τις ελίτ του ριμπάουντ. Κυνηγώντας ένα πρόωρο μπρέικ στο τελικό σετ, με ένα λαμπρό πέρασμα φορ σε όλες τις διατάσεις.

READ  Περισσότερα από 1.200 παιχνίδια δόθηκαν σε μια χριστουγεννιάτικη διαδρομή σε ελληνική εκκλησία στο Σίδνεϊ.

ο Επίθεση νοημοσύνης Τα στατιστικά υπογραμμίζουν την καταστροφική επιθετική απόδοση στο τελικό σετ του Chitsipaz. Ο Έλληνας τιμώρησε μπαράζ διχτυών και φορ με τη δεξιοτεχνία του.

Μεντβέντεφ εναντίον.  Τσιτσιπάς

Παίζοντας στον τρίτο συνεχόμενο ημιτελικό του στο Σινσινάτι, ο Έλληνας πέρασε από αυτό το στάδιο για πρώτη φορά για να προκριθεί στον δεύτερο τελικό του Masters 1000 σκληρού γηπέδου (Τορόντο 2018). Ο Borna θα αμφισβητήσει τον Cameron Norrie με 6-3, 6-4 στον αγώνα τίτλου την Κυριακή.

Ο Τσιτσιπάς οδηγεί το ATP Tour σε νίκες αυτή τη σεζόν (46) και το Masters 1000 νίκες (19).

το ήξερες?
Και οι τέσσερις τίτλοι του Τσιτσιπά στο σκληρό γήπεδο έχουν έρθει στο σπίτι στο ATP Tour, συμπεριλαμβανομένης της νίκης του στο Nitto ATP Finals του 2019. Ένας τίτλος σε εξωτερικό χώρο στο Σινσινάτι θα ήταν το πρώτο του στέμμα στο Masters 1000 σε σκληρό γήπεδο και το τρίτο του συνολικό τρόπαιο σε αυτό το επίπεδο (Monte Carlo, 2021-22).