Μπέρνλι – Άρσεναλ – Έκθεση ποδοσφαιρικού αγώνα – 6 Μαρτίου 2021

Η Άρσεναλ έχασε περισσότερο έδαφος στην προσπάθειά της να προκριθεί στο Champions League μετά από μια δραματική ισοπαλία 1-1 με τον Μπέρνλι στην Πρέμιερ Λιγκ το Σάββατο.

Ο Pierre Emerick Aubameyang έθεσε τους άντρες του Mikel Arteta μπροστά σε πέντε λεπτά, αλλά ο Chris Wood ισοφάρισε πριν από το ημίχρονο μετά από ένα μοιραίο λάθος από τον Granit Xhaka.

Η Άρσεναλ πίστευε ότι θα έπρεπε να είχαν λάβει ποινή τα τελευταία 15 λεπτά, όταν ο Έρικ Πέτερς φάνηκε να ασχολείται με την περιοχή, αλλά ο διαιτητής Andre Mariner δεν το έδωσε και επικύρωσε την απόφασή του από τον Kevin Frend, τον βοηθό βίντεο. Υπήρξε ένα άλλο δράμα τα τελευταία έξι λεπτά, όταν στη συνέχεια απολύθηκε ο Πέτερς για το χειρισμό του γκολ του Νικολά Πέπε και δόθηκε ένα πέναλτι, μόνο για να ακυρώσει την κόκκινη κάρτα και να αποσύρει το πέναλτι αφού εξέτασε έναν άλλο διαιτητή VAR που έδειξε ότι ο Πέτερς χρησιμοποίησε τον ώμο του. .

– Βαθμολογίες: Xhaka 4/10 για ένα φρικτό λάθος
Video Assistant Referee: Πώς επηρεάστηκε η λέσχη σας

Η ισοπαλία σήμαινε ότι η Άρσεναλ απέτυχε να σημειώσει πρόοδο στην προσπάθειά της να τερματίσει τους τέσσερις πρώτους, με την ομάδα της Άρτατα εννέα πόντους μπροστά από την Τσέλσι στην τέταρτη θέση.

Ο διευθυντής του Μπέρνλι, Σον Ντάιτσι, δήλωσε ότι η απόφαση του διαιτητή του βίντεο ήταν ένα παράδειγμα της αξίας του συστήματος.

“Αυτό είναι το VAR, ακριβώς αυτές τις στιγμές. Τότε [VAR] Αξίζει το βάρος του σε χρυσό, επειδή τον χτυπά προφανώς στον ώμο. “

READ  Έξω οι Μεντβέντεφ και Τσιτσιπάς με κυριαρχία των Indian Wells | Αθλητισμός

“Το μόνο πράγμα που θα έλεγα για τον διαιτητή είναι ότι δεν μπορεί να περιμένει να πάρει την κόκκινη κάρτα και δεν ξέρω γιατί. Απλά πάρτε μια στιγμή και πάρτε την και μετά πάρτε μια απόφαση, κατά τη γνώμη μου.”

Ο Άρτατα έκανε πέντε αλλαγές στην ομάδα του πριν από ένα ταξίδι στην Ελλάδα για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα την επόμενη Πέμπτη, πριν από το ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου με την Τότεναμ την επόμενη Κυριακή. Η ομάδα του είχε ένα τέλειο ξεκίνημα όταν βρήκε τον Willian Aubameyang νωρίς, και το χαμηλό σουτ του ξεθωριάζει πέρα ​​από τον Nick Pope και πήγε στην κάτω γωνία για να βάλει τους επισκέπτες μπροστά. Ο Μπομπ δεν ήθελε να δει μια επανάληψη αυτού, ειδικά με τον προπονητή της Αγγλίας Gareth Southgate να παρευρίσκεται πριν από το επερχόμενο διεθνές διάλειμμα.

Ο Μπέρνλι, που ήθελε να ολοκληρώσει το πρώτο του διπλό στο πρωτάθλημα στην Άρσεναλ από το 1963, ήταν σταθερός στο πρώτο ημίχρονο και έπρεπε να είναι πιο πίσω από τη μέση, όταν ο Μπόκαιο Σάκα, στην 50η εμφάνιση του πρωταθλήματος με την Άρσεναλ, έστειλε μια χρυσή ευκαιρία στην απόσταση. Στενή απόσταση.

– Καθημερινή ροή ESPN FC σε ESPN + (μόνο στις ΗΠΑ)

Οι άντρες του Ντίτσι έχουν παίξει δύο φορές μετά τη νίκη της Άρσεναλ έναντι του Λέστερ την τελευταία φορά με τους άντρες της Άρτας και το έδειξε, καθώς οι ιδιοκτήτες σπιτιού εμφανίστηκαν αδρανείς μπροστά σε μια ενεργητική επίθεση επισκεπτών. Ο Τόμας Παρτέι ήταν ο επόμενος παίκτης που απειλούσε τον ασταθές Πάπα, αλλά οι προσπάθειές του εξαφανίστηκαν.

READ  Η Puma απελευθερώνει την τουρκοκυπριακή εθνική ομάδα

Οι οικοδεσπότες χρειάστηκαν μια στιγμή τύχης για να επιστρέψουν στον αγώνα και έφτασαν κατάλληλα επτά λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε κωμικό στυλ. Ο Chaka έλαβε ένα πέρασμα από τον Bernd Leno και φάνηκε να βρει τον David Luiz, αλλά η μπάλα του ήταν αδύναμη και ο Wood πέταξε στο κενό δίχτυ για να δώσει στον Burnley τις καλύτερες πιθανότητες ισοπαλίας.

Ο Martin Odegaard δοκίμασε τον Πάπα με χαμηλό σουτ έξι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο καθώς η Άρσεναλ προσπάθησε να ανακτήσει το προβάδισμά τους, προτού η Σάκα μπλοκάρει μια προσπάθεια μέσα στην περιοχή. Στη συνέχεια, η Arteta εισήγαγε τον Alexander Lacazette στον Martin Odegaard μια ώρα αργότερα σε μια προσπάθεια να αναζωογονήσει την ομάδα του και η ομάδα του ήταν σίγουρη ότι θα έπρεπε να είχε λάβει ποινή όταν ο Πέτρος φάνηκε να ασχολείται με την περιοχή του πέναλτι.

Ο Chris Wood έχασε μια εξαιρετική ευκαιρία να βάλει τον Μπέρνλι μπροστά 10 λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, αλλά ο Λino στάθηκε σταθερά για να τον αρνηθεί, και στο άλλο άκρο, ο αναπληρωτής Πέπε τράβηξε τις γραμμές του στο δίχτυ στο έλεος του.

Σε ένα δραματικό συμπέρασμα, ο Μπέρνλι διέφυγε από δύο πέναλτι και η Άρσεναλ χτύπησε τη θέση μέσω του Ντάνι Τσέμπαλος, ενώ οι γηπεδούχοι κράτησαν.