Νίκη της Ελλάδας επί των Ιταλών φιλοξενουμένων στην Ευρωλίγκα

[Intime]

Και οι δύο ελληνικές ομάδες κέρδισαν τους Ιταλούς αντιπάλους τους εντός έδρας στην Ευρωλίγκα αυτή την εβδομάδα, με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει την Αρμάνι Μιλάνο την Πέμπτη και τον Ολυμπιακό να κερδίζει τη Βίρτους Μπολόνια την Παρασκευή.

Οι πράσινοι χρειάστηκαν παράταση για να νικήσουν την Μίλαν με 90-77 στην Αθήνα, αφού υστερούσαν σχεδόν σε όλους τους κανονισμούς.

Η τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους στην Ευρώπη αποδείχτηκε πιο δύσκολη από το αναμενόμενο, με τους Ιταλούς να προηγούνται με 15 πόντους (57-42) πριν ξεκινήσουν οι Έλληνες την εντυπωσιακή επιστροφή τους.

Το σκορ 72-72 μετά από 40 λεπτά οδήγησε στην παράταση, με τους πράσινους να οδηγούν το κύμα της επιστροφής και να υποστηρίζουν τον ήχο της έδρας για μια καθαρή νίκη 13 πόντων στο τέλος.

Οι Ντουέιν Μπέικον και Πάρις Λι σημείωσαν υψηλά στην Ευρωλίγκα με 31 και 22 πόντους αντίστοιχα, καθώς ο Παναθηναϊκός ανέβηκε από το 2-6 στο 6-6.

Ο πολυγραφότατος Ολυμπιακός διέλυσε τη Βίρτους Πολώνια με 117-71 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας του Πειραιά.

Οι Κόκκινοι έφυγαν μαζί του από νωρίς, προηγήθηκαν με 31-15 μετά το πρώτο δεκάλεπτο και 61-35 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αφού εντυπωσιάστηκαν από τη νίκη τους στο πρωτάθλημα επί του αρχαιότερου αντιπάλου του Παναθηναϊκού (68-66) τη Δευτέρα.

Η Βίρτους Μπολόνια δεν μπόρεσε να ταιριάξει με τους γηπεδούχους της και υπέκυψε σε έναν αντίπαλο με υψηλό σκορ που βελτίωσε το ρεκόρ της σε 8-4.

Ο Σάσα Βιζένκοφ ηγήθηκε των Reds με 19 πόντους και ακολούθησαν οι Μουσταφά Φολ και Άλεκ Πίτερς με 15 πόντους.

READ  Οι Ρέιντζερς μαθαίνουν πιθανούς αντιπάλους στο γύρο των πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ