Breaking
Σα. Οκτ 26th, 2024

Οι οπαδοί της Τσέλσι και του Παναθηναϊκού αποτίουν συγκινητικό φόρο τιμής στον Τζορτζ Μπάλντοκ ενόψει του αγώνα της Conference League – μετά τον τραγικό θάνατο του ποδοσφαιριστή στην Ελλάδα σε ηλικία 31 ετών

• Ο πρώην παίκτης της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ βρέθηκε νεκρός στην πισίνα του σπιτιού του αυτόν τον μήνα
  • Ευγενικά μηνύματα πέφτουν βροχή για τον σταρ του Παναθηναϊκού τις τελευταίες δύο εβδομάδες
  • Απόψε, οι οπαδοί σήκωσαν τον αριθμό 32 σε σχέση με τον αριθμό της ομάδας του

Οι οπαδοί της Τσέλσι και του Παναθηναϊκού απέτισαν συγκινητικά αφιερώματα στον Τζορτζ Μπάλντοκ ενόψει του αγώνα των δύο ομάδων για το Γιουρόπα Λιγκ.

Ο πρώην σταρ της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ -ο οποίος γεννήθηκε στην Αγγλία αλλά παίζει διεθνές ποδόσφαιρο για την Ελλάδα από το 2022- βρέθηκε νεκρός στην πισίνα του σπιτιού του κοντά στην Αθήνα στις 9 Οκτωβρίου.

Αγωνίζεται στον Παναθηναϊκό από τότε που ήρθε στους 20 φορές πρωταθλητές Ελλάδας από τη Σέφιλντ τον Μάιο.

Πλέον, η ελληνική ομάδα θυμήθηκε τον πρώην παίκτη της στον πρώτο εντός έδρας αγώνα μετά τον θάνατό του, σηκώνοντας πανό με γραμμένο τον αριθμό 32 της ομάδας του.

Κατά τη διάρκεια του σπαραχτικού αφιερώματος, το σύστημα PA του γηπέδου έπαιξε το “Starman”, ένα νεύμα στο παρατσούκλι του, πάνω από τα ηχεία.

Ο Μπάλντοκ φωτογραφήθηκε να παίζει για τον Παναθηναϊκό νωρίτερα αυτό το μήνα, λίγες μέρες πριν τον θάνατό του

Μια φωτογραφία του Baldock το 2020 όταν έπαιζε για τη Sheffield United στην αγγλική Premier League

Πριν από τον αγώνα, η Τσέλσι απέτισε τα σέβη της στον δεξιό μπακ με μια ειδική ανάρτηση στο X, πρώην Twitter, που δείχνει τον Ένζο Φερνάντες να κρατά ένα αντίγραφο μιας φανέλας των Μπλε με τις λέξεις «Baldock 32» γραμμένο πάνω.

Ο Αργεντινός μέσος πλαισιώνεται από άλλα αστέρια του συλλόγου του δυτικού Λονδίνου.

Κατά τη διάρκεια της διεθνούς διακοπής, του αγώνα της Ελλάδας με τη Δημοκρατία της Ιρλανδίας την Κυριακή είχε προηγηθεί ενός λεπτού σιγή, τον οποίο και τα δύο σετ οπαδών τήρησαν άψογα.

Οι πρώην διεθνείς συμπαίκτες του Μπάλντοκ έφεραν επίσης μια φανέλα με το όνομα και τον αριθμό του κατά τη διάρκεια της φωτογραφίας της ομάδας πριν τον αγώνα.

Η είδηση ​​του θανάτου του Μπάλντοκ κυκλοφόρησε λιγότερο από 24 ώρες πριν από τον εκτός έδρας αγώνα της Ελλάδας με την Αγγλία στο Λονδίνο την Πέμπτη.

Η Ελλάδα κέρδισε εκείνο τον αγώνα με 2-1 πριν πανηγυρίσει στο Γουέμπλεϊ σηκώνοντας μια φανέλα που έφερε το όνομα του Μπάλντοκ.

READ  Τι να παρακολουθήσετε αυτό το Σαββατοκύριακο: Η Τζένγκα του Ροναλντίνιο, οι θυσίες του σταρ του ΝΒΑ, Γιάννης Αντίκονμο, ο Ίμραν Καν να κλαίει τον Σάζις

“Τζόρτζι, αυτό είναι για σένα!” Ο αμυντικός Λάζαρους Ρότα ούρλιαξε μπροστά στην κάμερα στο τέλος του αγώνα.

Οι Έλληνες παίκτες πόζαραν για μια ομαδική φωτογραφία πριν από τον αγώνα με την Ιρλανδία, ενώ επιδεικνύουν τη φανέλα του αείμνηστου Τζορτζ Μπάλντοκ μετά τον θάνατό του σε ηλικία 31 ετών.

Οι παίκτες της Ιρλανδίας απεικονίζονται κατά τη διάρκεια ενός λεπτού σιγή πριν τον αγώνα στον Πειραιά

Υπήρξαν και χαιρετισμοί πριν τον αγώνα για τον αγώνα του Γουέμπλεϊ, με παίκτες και των δύο ομίλων να φορούν μαύρα περιβραχιόνια και να τηρούν ενός λεπτού σιγή.

Ο νεαρός Τζέιμς ΜακΑτί της Μάντσεστερ Σίτι – ο οποίος έπαιξε δίπλα στον Μπάλντοκ κατά τη διάρκεια του δανεισμού του στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – αφιέρωσε στη συνέχεια τα δύο γκολ του στον εκλιπόντα πρώην συμπαίκτη του, αφού εντυπωσίασε στη νίκη 2-1 της Αγγλίας κάτω των 21 επί της Ουκρανίας την Παρασκευή.

Ο Baldock ξεκίνησε την καριέρα του με την MK Dons. Ο σύλλογος του Μπάκιγχαμσάιρ του απέτισε φόρο τιμής ενόψει του αγώνα τους στη League Two εντός έδρας με την Πορτ Βέιλ.