Οι Oakley Cannons νίκησαν τη South Melbourne και στέφθηκαν πρωταθλητές της Premier League

Η Oakley Cannons FC στέφθηκε πρωταθλήτρια της Εθνικής Πρέμιερ Λιγκ της Βικτώριας του 2022, αφού νίκησε 5-0 την South Melbourne FC στο Ολυμπιακό Χωριό το βράδυ της Κυριακής.

Ήταν ένα δύσκολο ξεκίνημα στο ματς, καθώς στο πρώτο λεπτό πέτυχε το μοναδικό γκολ με την κεφαλιά του Όκλεϊ με την κεφαλιά του Άρν Γουίλιαμς, δημιουργώντας τη βάση για ένα συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο.

Τα πράγματα έγιναν δύσκολα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η Νότια Μελβούρνη και πάλι δεν μπόρεσε να κερδίσει.

Ο Γουίλιαμς του Όκλεϊ σκόραρε ξανά στο 47′, ο Κρις Λούκας στο 78′ και ο Τζο Γκεστ στο 84′ και ο Γουέιντ Ντέκερ κέρδισε το ματς στο 90′ με το τελευταίο γκολ.

Αφού σημείωσε τα δύο πρώτα του γκολ και έκανε μια μεγάλη αλλαγή στη διάρκεια της βραδιάς, ο Williams τιμήθηκε με το μετάλλιο Jimmy Rooney 2022 για τον παίκτη του αγώνα.

Σε ανάρτηση στο Facebook, Ο Oakley συνεχάρη τους παίκτες του για τη νίκη τους και ευχήθηκε στη Νότια Μελβούρνη ό,τι καλύτερο για την επόμενη σεζόν.

«Συγχαρητήρια στη Νότια Μελβούρνη για ένα υπέροχο 2022 και τους ευχόμαστε τα καλύτερα», έγραφε το φυλλάδιο του συλλόγου.

“Στους παίκτες των Oakleigh Cannons, συγχαρητήρια για μια εξαιρετική χρονιά!!! Παίξατε με καρδιά και ψυχή και άξιζες το πρωτάθλημα!!”

READ  Συγκρούσεις μεταξύ ελληνικής αστυνομίας και διαδηλωτών για το σχέδιο αστυνομίας της πανεπιστημιούπολης

Νότια Μελβούρνη Παραδεχτείτε την απώλεια τους στο Facebook Ευχαρίστησε τους φιλάθλους για την υποστήριξή τους.

«Σαφώς δεν ήταν μια αξέχαστη βραδιά στο πάρκο, αλλά όλοι στο κλαμπ θα ήθελαν να ευχαριστήσουν τους υπέροχους και πιστούς οπαδούς μας που βγήκαν στη βροχή για να υποστηρίξουν τον σύλλογο για άλλη μια φορά», έγραφε η ανάρτηση της Νότιας Μελβούρνης.

«Ευχαριστούμε όλους εσάς που συνεχίζετε να μας στηρίζετε και να κρατάτε αυτή τη φλόγα ζωντανή».

Αυτός ο αγώνας σηματοδότησε την πρώτη φορά που η South Melbourne προκρίθηκε στον Μεγάλο Τελικό NPL Victoria από το 2016. Ο σύλλογος εξασφάλισε το πρωτάθλημα NPL Victoria ανδρών νωρίτερα φέτος με μια συναρπαστική ήττα 1-0 από τον Dandenong στο Lakeside Stadium της Μελβούρνης.