Ο αγώνας Ελλάδας και Γεωργίας για τα προκριματικά του Euro 2024 πέφτει στο χάος με μαζικές συγκρούσεις μετά από μια πρόκληση στον τερματοφύλακα της Premier League Hvicha Kvaratskhelia… καθώς ο διάσημος τερματοφύλακας και το προπονητικό επιτελείο αποβάλλονται!

0

Του Λουκ Πάουερ

18:37 26 Μαρτίου 2024, ενημερώθηκε 19:50 26 Μαρτίου 2024

• Η ένταση άναψε όταν Ελλάδα και Γεωργία αντιμετώπισαν η μία την άλλη στο πρώτο ημίχρονο
  • Ο Khvicha Kvaratskhelia έλαβε σκληρή μεταχείριση και το είχε χορτάσει
  • ‘Είχα μια ουλή στον εγκέφαλό μου…αλλά ήθελα να παίξω’: Η εκπληκτική συνέντευξη του Jay Boothroyd για το παιχνίδι με την επιληψία. Ακούστε το podcast “It All Begins”.

Ένας αγώνας για τα προκριματικά του Euro 2024 μεταξύ Γεωργίας και Ελλάδας κατέληγε σε χάος μετά από έναν καυγά στο ημίχρονο.

Η κόκκινη ομίχλη διαλύθηκε καθώς οι Khvicha Kvaratskhilia και Πέτρος Μάνταλος αντιμετώπισαν ο ένας τον άλλον, ο τελευταίος εξαιρετικά προπονημένος στην πρόκληση.

Δεκάδες παίκτες και προπονητές ενεπλάκησαν σύντομα στον καυγά και ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας της Γεωργίας, Τζόρτζιο Λόρια – ο παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές όλων των εποχών – αποβλήθηκε, μαζί με ένα μέλος του επιτελείου της Ελλάδας.

Ο Κβαρατσχέλια είχε λάβει στο παρελθόν θεραπεία για τραυματισμό στο πρόσωπο μετά από μάχη για την μπάλα με τον Κώστα Τσιμίκα.

Ο αγώνας ήταν ισόπαλος 0-0 όταν ξέσπασαν οι συγκρούσεις, αλλά η Γεωργία κέρδισε με 4-2 στα πέναλτι, για να φτάσει στο πρώτο της μεγάλο πρωτάθλημα.

Η αναμέτρηση της Ελλάδας με τη Γεωργία για τα προκριματικά του Euro 2024 έγινε μάρτυρας χάους στο ημίχρονο
Ο Khvicha Kvaratskhelia ήταν έξαλλος μετά από κάποια πρακτική άμυνα από τον Πέτρο Μάνταλο
Σε ένα δύσκολο ματς, ο επιθετικός της Νάπολι έλαβε θεραπεία μετά από πρόκληση του Κώστα Τσιμίκα

Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να προκριθεί στα δύο τελευταία Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα και θα στεναχωρηθεί αν χάσει ξανά.

Ο σταρ τους, Kvaratskhelia, βρίσκεται στο ραντάρ μεγάλων ευρωπαϊκών συλλόγων μετά την εκπληκτική του εξέλιξη στη Νάπολι.

Πέρυσι, τους βοήθησε να κατακτήσουν τον πρώτο τους τίτλο στο ιταλικό πρωτάθλημα και τους προημιτελικούς του Champions League, σκοράροντας 17 γκολ και 14 ασίστ.

READ  Οι Rangers εκδηλώνουν ενδιαφέρον για την υπογραφή του In-beom Hwang

Κάνει μια πιο ήσυχη σεζόν αυτή τη φορά, συμβαδίζοντας με την ποιοτική πτώση της Νάπολι, αλλά σημείωσε 10 γκολ και έδωσε άλλες έξι ασίστ.

Η Μάντσεστερ Σίτι, η Άρσεναλ, η Τσέλσι και η Νιούκαστλ έχουν συνδεθεί μαζί του σε κάποιο βαθμό, από το επίπεδο της «παρακολούθησής» του μέχρι την εκτόξευση προσφορών.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η Νιούκαστλ απορρίφθηκε το περασμένο καλοκαίρι μια συμφωνία ύψους 82 εκατομμυρίων λιρών, με τον ιδιοκτήτη της Νάπολι, Αουρέλιο Ντε Λαουρέντις να οδηγεί σε μια σκληρή συμφωνία.