Ο αδυσώπητος Andreescu έφτασε στον τελικό του Miami Open αφού πάλεψε ξανά για να νικήσει τον Scary

Η Καναδική Bianca Andreescu κατευθύνεται στον τελικό του Miami Open μετά από μια ακόμη νίκη τριών σετ, αλλά δεν είναι πεπεισμένη ότι έχει παίξει το καλύτερο τένις για να το κάνει.

Ο όγδοος σπόρος Αντριέσκου πάλεψε δύο φορές στο τρίτο σετ για να νικήσει τον αριθμό 23 Μαρία Σακάρη της Ελλάδας 7-6 (7), 3-6, 7-6 (4) σε έναν αγώνα αργά-βροχής. Έληξε στις 1:35 π.μ. ET την Παρασκευή.

Η Αντρέσκου έχει κερδίσει τους τέσσερις τελευταίους αγώνες της σε τρία σετ και έχει κερδίσει έξι συνεχόμενες παίκτες στη σειρά. Οκτώ από τα 11 παιχνίδια της φέτος έχουν προχωρήσει πολύ.

«Σήμερα, δεν νιώθω ότι έπαιξα το καλύτερο τένις, αλλά κατά κάποιο τρόπο βρήκα έναν τρόπο και είμαι πολύ περήφανος για τον εαυτό μου με τον τρόπο που χειρίστηκα τα πάντα», είπε σε συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα του μαραθωνίου.

Παρακολουθήστε | Ο Andreescu θα παίξει στον τελικό του Miami Open:

Η Bianca Andreescu της Μισισάουγκα, Οντάριο, νίκησε την Έλληνα Μαρία Σκάρι 7-6 (7), 3-6, 7-6 (4). Ο Καναδάς, παγκόσμιος αριθμός 1, θα αντιμετωπίσει το Ash Party στον τελικό του Μαϊάμι. 3:11

Ο Καναδός πρώτος σπόρος θα αντιμετωπίσει το Αυστραλιανό Κόμμα Ash στον τελικό του Πρωταθλήματος WTA 1000 το Σάββατο. Αυτή θα είναι η πρώτη φορά που θα αντιμετωπίσουν ο ένας τον άλλον.

Το κόμμα νίκησε την νούμερο 5 της Ουκρανίας Έλενα Σβιτολίνα 6-3 6-3 στους πρώτους ημιτελικούς την Πέμπτη.

“Αυτό είναι”, είπε ο Αντρέσκου, όταν ρωτήθηκε για την αντίδρασή της στο να παίζει Partey. “Όντας νούμερο ένα και κάνει πολύ καλά, το στυλ παιχνιδιού της, είναι κάτι που δεν έχω ξαναδεί ποτέ. Λατρεύω την πρόκληση και ξέρω ότι θα με προκαλέσει το Σάββατο.”

Η Andresco Scari τερμάτισε το τρίτο της σημείο στο tiebreak. Έλαβε την ευθύνη παίρνοντας δύο συνεχόμενους πόντους από ένα τρομακτικό σερβίς για να προηγηθεί 5-2.

Ο Καναδάς έκανε διπλό φάουλ για δεύτερη φορά στον αγώνα σε κεντρικό σημείο, δίνοντας στον Scary ένα διάλειμμα για να πάρει το προβάδισμα 6-5 στο τρίτο σετ. Αλλά ο Andreescu έσπασε το δεξί πίσω χωρίς να αφήσει ένα σημείο για να τον στείλει σε ένα αποφασιστικό tiebreak.

Αυτό είναι το τρίτο τουρνουά του Andresco μετά από απουσία 16 μηνών μετά από τραυματισμό στο γόνατο. Προσπαθεί να ανακτήσει τη φόρμα για τη μεγάλη σεζόν του 2019 όταν κέρδισε τρία τουρνουά, συμπεριλαμβανομένου του US Open.

«Νιώθω καλά, φυσικά νιώθω εντελώς καλά», είπε για τη σύντομη αλλαγή μεταξύ των ημιτελικών την Παρασκευή το πρωί και τον τελικό το Σάββατο.

Ο Scary έσπασε τον Andreescu για να προηγηθεί 3-2 στο τρίτο σετ αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα.

Ο Καναδάς ισοφάρισε 4-4 με ένα δικό της διάλειμμα. Ο Andreescu έτρεξε για ένα σουτ πριν ο Scary χτύπησε μία οθόνη για να τερματίσει τον αγώνα.

Ο Scary ξεκίνησε από ένα ξαφνικό διάλειμμα για να κερδίσει το δεύτερο σετ.

Η σταθερότητα του Andreescu εξασθένησε καθώς το γκρουπ συνέχισε με πολλά εύκολα σφάλματα που οδήγησαν σε ένα αποφασιστικό διάλειμμα που έβαλε τον Scary σε προβάδισμα 5-3.

Η Scary έβαλε 3-3 με το πρώτο της διάλειμμα στο δεύτερο σετ, καθώς έτρεξε ένα forehand kick για να παραμείνει στον αγώνα πριν νικήσει τον Andreescu με μερικά δυνατά σουτ.

Ο Scary είχε 10 νικητές στο Group Two, οκτώ περισσότερους από τον Al-Kindi.

Η Andresco φάνηκε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στις αρχές του αγώνα αλλά έσωσε δύο πόντους και έσπασε τον αντίπαλό της για πρώτη φορά με 3-1.

Αλλά δεν μπόρεσε να αδράξει τον έλεγχο όταν έριξε ένα μακρύ backhand για να δώσει στο δεξιό πίσω ένα διάλειμμα στον επόμενο αγώνα σερβίς, και 33 λεπτά στην Ελλάδα διεκδίκησε 4-4.

READ  First Fais Group Hotel στη Σαντορίνη - Greek City Times

Η Scary δεν πήγε πολύ μακριά, αλλά ο Andreescu το πέτυχε και έσωσε δύο πόντους πριν χτυπήσει ένα backhand μπροστά από τον αντίπαλό της στο τέλος για να κερδίσει το πρώτο σετ tiebreak, το οποίο χρειάστηκε μια ώρα για να ολοκληρωθεί.

“Παίζω με την πλάτη μου στον τοίχο, βγάζει το καλύτερο τένις μου”, είπε ο Αντρέσκου.

Η Αντρέσκου επέστρεψε από την 16μηνη απουσία της τον Φεβρουάριο στο Australian Open, χάνοντας στον δεύτερο γύρο του Grand Slam.

Ο 20χρονος Καναδάς ακολούθησε το ημιτελικό, φτάνοντας στους ημιτελικούς μιας εκδήλωσης στη Μελβούρνη για παίκτες που απέκλεισαν νωρίς το Αυστραλιανό Όπεν, αλλά ένας τραυματισμός στα πόδια την κράτησε εκεί μέχρι το Μαϊάμι.

Ο Andreescu μπήκε στον αγώνα την Πέμπτη το απόγευμα 32-1 στη Βόρεια Αμερική από τις αρχές του 2019.

Οι τέσσερις άνδρες του Καναδά αποκλείστηκαν από την κλήρωση των singles.

Στα γυναικεία διπλά, η Οττάβα παίκτης Gabriela Dabrowski, η Τζούλιανα Όλμος του Μεξικού, ο όγδοος σπόρος Λουίζα Στεφάνι της Βραζιλίας και ο Χέιλι Κάρτερ της Αμερικής, θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό την Παρασκευή.