Ο εφιάλτης τελείωσε για τους Έλληνες χουπστερ

[Intime]

Η Ελλάδα αποκλείστηκε από το Ευρωμπάσκετ του 2022 μετά την ήττα με 107-96 από τη γηπεδούχο Γερμανία στο Βερολίνο την Τρίτη.

Η Ελλάδα έπαιξε catch-up για σχεδόν όλο το παιχνίδι μετά από κακή άμυνα σχεδόν σε ολόκληρο τον προημιτελικό. Το πρόωρο προβάδισμα των Γερμανών με 14-5 προκάλεσε κάποιες αντιδράσεις, ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν οι Έλληνες έπαιξαν στα στάνταρ τους, υποχωρώντας με 61-57 στο ημίχρονο.

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του προπονητή Δημήτρη Ιτώδη έδειχναν να έχουν χάσει τελείως την προσοχή τους, σαν να είχε συμβεί κάτι αρνητικό στα αποδυτήρια στο ημίχρονο.

Οι Γερμανοί πέτυχαν τρίποντα από παντού σε ένα τέλειο βράδυ για αυτούς και απόλαυσαν ένα σερί 20-1 σε ένα σημείο του τρίτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια έφυγαν με το προβάδισμα και δεν αμφισβητήθηκαν ποτέ όταν οι Έλληνες μείωσαν το έλλειμμά τους στους εννέα (87-78) και δεν μπήκαν ποτέ ξανά στο παιχνίδι.

Ακόμα και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν ήταν στα καλύτερά του και αποβλήθηκε για δύο αντιαθλητικά φάουλ μέσα σε πέντε λεπτά. Σημείωσε 31 πόντους και ακολούθησε ο Γιαννούλης Λαουρεντζάκης με 18 πόντους.

Οι αριθμοί 46-32 ριμπάουντ αντανακλούσαν τη γερμανική κυριαρχία στη βραδιά.

Έξι συνεχόμενες νίκες μέχρι την Τρίτη δεν είχαν αποφέρει τίποτα για την Ελλάδα, η οποία εστάλη από τους Γερμανούς, που προκρίθηκαν στα ημιτελικά.