Ο Ιάπωνας επιθετικός Daisen Maeda σημείωσε το γκολ σε μια μεγάλη νίκη για τη Celtic

Ο Ιάπωνας επιθετικός Daisen Maeda σκόραρε στο δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι του στην Πρέμιερ Λιγκ Σκωτίας το Σάββατο, σκοράροντας το τρίτο της Σέλτικ σε μια νίκη 4-0 επί της Ρος Κάουντι 10 παικτών.

Ο Έλληνας επιθετικός Γιώργος Γιακομάκης έκανε καλύτερη εμφάνιση στο ματς για να οδηγήσει το πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και δημιουργώντας χατ-τρικ στο 61ο λεπτό στο Σέλτικ Παρκ.

Ο Daisen Maeda της Celtic σκοράρει σε αγώνα Σκωτίας Premier League εναντίον Ross County στο Celtic Park στη Γλασκώβη στις 19 Μαρτίου 2022 (Kyodo)

Ο Μάιντα σκόραρε από κόρνερ στο 26′ αφού έβγαλε τον μαρκάρισμά του και ανακατεύθυνε την κεφαλιά του Γιακομάκη κοντά στο πίσω δοκάρι.

Ο αμυντικός της Ρος Κάουντι, Κέιν Ράμσεϊ, πήρε το κόκκινο στη σειρά δύο λεπτά αφού κέρδισε τον πλέι μέικερ της Σέλτικ Τομ Ρότζιτς με τα δύο πόδια.

Ο Maeda, ο πρώτος σκόρερ της J.League πέρυσι, έχει σκοράρει έξι γκολ σε όλες τις διοργανώσεις από τη μετακίνησή του τον Ιανουάριο στο Celtic Park, όπου ενώθηκε ξανά με τον πρώην προπονητή του στη Yokohama, F Marinos Anji Postecoglou.

Ο 24χρονος επιθετικός άνοιξε το σκορ στον προηγούμενο αγώνα πρωταθλήματος της Γλασκώβης, με τη νίκη με 3-1 εκτός έδρας με τη Λίβινγκστον στις 6 Μαρτίου.

Η νίκη του Σαββάτου αύξησε το προβάδισμα της Σέλτικ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στους έξι βαθμούς έναντι της αντιπάλου Ρέιντζερς, η οποία έχει ένα παιχνίδι στο χέρι.