Ο Κάμερον Νούρι νικάει τον Κάρλος Αλκαράζ για να φτάσει στα ημιτελικά της Δυτικής και της Νότιας Αφρικής. Daniel Medvedev, Στέφανος Τσιτσιπάς επίσης από | νέα του τένις

Ο Κάμερον Νούρι νικάει τον Κάρλος Αλκαράζ για να φτάσει στα ημιτελικά της Δυτικής και της Νότιας Αφρικής.  Daniel Medvedev, Στέφανος Τσιτσιπάς επίσης από |  νέα του τένις

Ο κορυφαίος κάτοχος της Βρετανίας Cameron Norrie ξεπέρασε την τρίτη θέση Carlos Alcaraz για να κερδίσει με 7-6 (7-4) 6-7 (4-7) 6-4 και να κλείσει τη θέση του στους ημιτελικούς του West and South African Open. Σινσινάτι, όπου θα αντιμετωπίσει τον Μπόρνα Κόριτς, μετά τη νίκη του Κροάτη Felix Auger-Aliassime με 6-4, 6-4.

Ο Νούρι έχασε το προβάδισμα 4-1 στο δεύτερο σετ πριν γλιστρήσει από το 1-3 στο αποφασιστικό για να εκδιώξει τον 19χρονο Ισπανό σε λίγο περισσότερο από τρεις ώρες.

«Ήθελα απλώς να το κρατήσω σφιχτά», είπε ο Νούρι. «Νόμιζα ότι είχα το πάνω χέρι στη φυσική κατάσταση και στα πόδια και απλώς προσπαθούσα να κάνω κάθε ράλι όσο πιο σωματικό μπορούσα».

Ο Alcaraz, ο οποίος κυνηγά τον τρίτο του τίτλο στο ATP Masters 1000 αυτή τη σεζόν, τον άφησε να μετανιώνει για μια σειρά ευκαιριών break point, μετατρέποντας μόλις δύο από τις 13 καθώς ο Nouri εξασφάλισε το καλύτερο σερβίς του αντιπάλου του στο 4-4 στο τρίτο σετ για να εξασφαλίσει τη νίκη. .

«Ήταν ένας πολύ καλός αγώνας και ακριβώς αυτό που χρειαζόμουν πριν από το US Open», πρόσθεσε ο Νούρι.

εικόνα:
Ο Νούρι δυσκολεύτηκε από το 3-1 για να νικήσει τον 19χρονο Αλκαράζ στο αποφασιστικό τρίτο σετ.

Εν τω μεταξύ, ο νούμερο ένα στον κόσμο Ντανιίλ Μεντβέντεφ και ο τέταρτος σετ Στέφανος Τσιτσιπάς εξουδετέρωσαν τις απειλές από τους Αμερικανούς παίκτες Τέιλορ Φριτς και Τζον Ίσνερ για να φτάσουν και αυτοί στους ημιτελικούς.

Ο Μεντβέντεφ, ο πρωταθλητής του Σινσινάτι του 2019, όξυνε τον αγώνα του στην επερχόμενη υπεράσπιση του τίτλου του US Open με νίκη με 7-6 (7-1) 6-3 επί του 11ου Φριτζ, ενώ ο Τσιτσιπάς κατάφερε μόνο μία ευκαιρία ξεπέρασης σε τρία παιχνίδια. Βάλτε slugfest με τον Isner αλλά αυτό ήταν αρκετό για να πάρει το 7-6 (7-5) 5-7 6-3.

READ  Επισκόπηση στρατηγικών στοιχηματισμού ποδοσφαίρου

Ο Μεντβέντεφ κέρδισε 18 άσσους, ενώ ο Φριτς, ένας από τους μεγαλύτερους νικητές του αγώνα, επανήλθε με μόλις τρία διπλά σφάλματα.

18 Αυγούστου 2022, Mason, Οχάιο, ΗΠΑ: Daniel Medvedev (Ρωσία) κατά τη διάρκεια του τρίτου γύρου του West-South Open στο Lindner Family Tennis Center, Mason, Oh.  (Πίστωση εικόνας:.. Scott Stewart/Zuma PressWire) (Cal Sport Media μέσω AP Images)
εικόνα:
Το νούμερο ένα στον κόσμο Daniil Medvedev προκρίθηκε επίσης στα ημιτελικά αφού νίκησε τον Αμερικανό Taylor Fritz.

Ο Ίσνερ, ο μεγαλύτερος διακομιστής στο ανδρικό τένις με σχεδόν 200 περισσότερους άσσους από τον πλησιέστερο αντίπαλό του Νικ Κύργιο, είχε επίσης 18 άσσους, αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετοί για να κρατήσει μακριά τον άρρωστο Έλληνα αντίπαλό του.

Ενώ η νίκη του Μεντβέντεφ φαινόταν άνετη, δεν ήταν, καθώς ο Ρώσος κράτησε τρεις πόντους στον εναρκτήριο αγώνα πριν τελικά επικρατήσει με 7-1 στο τάι μπρέικ.

Από εκείνη τη στιγμή, ο Μεντβέντεφ ανέλαβε την ευθύνη, κάνοντας το μοναδικό παιχνίδι νωρίς σε ένα δευτερόλεπτο, και αυτό θα ήταν το μόνο που χρειαζόταν για να προχωρήσουμε στους προημιτελικούς στο Σινσινάτι για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

«Το πρώτο σετ ήταν λίγο πιο πάνω από μένα», παραδέχτηκε ο Μεντβέντεφ. «Είχε πολύ περισσότερες ευκαιρίες από ό,τι εγώ στο σερβίς μου, αλλά κατάφερα να επιβιώσω.

«Υπήρχαν κάποια συγκεκριμένα σημεία που θα μπορούσα να έχω παραλείψει για τα οποία κανείς δεν θα μιλούσε, ήταν φυσικό.

«Αλλά κατάφερα να μείνω στον όμιλο και αυτό με βοήθησε να κερδίσω τον αγώνα»

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, Ελλάδα, επιστρέφει την μπάλα στον Ιταλό Lorenzo Musseti κατά τη διάρκεια του πρώτου γύρου του αγώνα του French Open στο Ρολάν Γκαρός την Τρίτη, 24 Μαΐου 2022 στο Παρίσι.  (Associated Press/Michael Euler)
εικόνα:
Ο Έλληνας Στέφανος θα αντιμετωπίσει τον Τσιτσιπά Μεντβέντεφ μετά τη νίκη του Τζον Ίσνερ

Τα ρεπό ήταν εξίσου σπάνια στον αγώνα Τσιτσιπάς-Ίσνερ.

Μετά από ένα εναρκτήριο σετ χωρίς ούτε μία ευκαιρία για μπρέικ για κανέναν παίκτη, ο Τσιτσιπάς πέτυχε το προβάδισμα, παίρνοντας το τάι μπρέικ με 7-5.

READ  Αυστραλιανή Ανοιχτή Ημέρα 4 αποτελέσματα 2021, αποτελέσματα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς χτυπά τον Τανάση Κουκινάκη, βίντεο, οι Αυστραλοί

Η πρώτη ευκαιρία για μπρέικ θα έρθει τελικά στο ενδέκατο γκέιμ του δεύτερου σετ, όταν ο Ίσνερ χρειάζεται τρεις ευκαιρίες για να κάνει τη μετατροπή και να προηγηθεί με 6-5 και μετά να κρατήσει το σερβίς για να στείλει το διαγωνισμό στον νικητή.

Προηγούμενος με 4-3 και με τον Ίσνερ να σερβίρει, ο Τσιτσιπάς πήρε τελικά μία ευκαιρία και έκανε μπρέικ, και το μέτρησε – χτυπώντας τον αέρα με χαρά καθώς παρακολουθούσε τον Αμερικανό να πλέει πολύ πίσω για να προηγείται με 5-3.

«Νομίζω ότι το πιο σημαντικό πράγμα μαζί του είναι να προσπαθήσεις να κάνεις υπομονή γιατί θα υπάρξουν πολλές καταστάσεις που δεν μπορείς να ελέγξεις πραγματικά», είπε ο Τσιτσιπάς, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον Μεντβέντεφ στον τελικό της Κυριακής.

«Όλα έφτασαν σε πολύ λίγους πόντους στο τέλος… Μπόρεσα να κρατηθώ εκεί και να παίξω ξανά άλλη μπάλα χωρίς να του δώσω πολλά να δουλέψει».

Μην ξεχάσετε να μας ακολουθήσετε στο skysports.com/tennis, τον λογαριασμό μας στο Twitter Ενσωμάτωση tweet & Sky Sports – Όπου κι αν βρίσκεστε! Διαθέσιμο για λήψη τώρα στο – iPhone και iPad Και το Ανδρέαςταυτότητα