Ο Καμάντα σκοράρει σε τρίτο σερί παιχνίδι η ΕΛ, Φουρουχάσι, ασίστ στον Ντόαν

Ο Daiichi Kamada σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στο Europa League την Πέμπτη, καθώς η Άιντραχτ Φρανκφούρτης ισοφάρισε αργά 2-2 εντός έδρας με την Αμβέρσα για να παραμείνει στην κορυφή του Ομίλου D, ενώ οι άλλοι Ιάπωνες υπήκοοι Kyogo Furuhashi και Ritsu Duan έδωσαν ασίστ στους άλλους αγώνες. .

Ο Καμάντα άνοιξε το σκορ στο 13′ όταν η σέντρα του Τίμοθι Τσάντλερ πέρασε από τα δεξιά έξω από το μποτάκι του. Η Φρανκφούρτη έχασε δύο γκολ, αλλά ο Goncalo Paciencia έσωσε έναν βαθμό στο 94ο λεπτό στο Deutsche Bank Park.

Ο Daichi Kamada της Άιντραχτ Φρανκφούρτης πανηγυρίζει αφού σημείωσε ένα γκολ εναντίον της Αντβέρπ στον αγώνα του Europa League στη Φρανκφούρτη στις 25 Νοεμβρίου 2021 (Kyodo)

Το τουρνουά ήταν ένα χαρούμενο κυνήγι για τον Καμάντα, ο οποίος σημείωσε έξι γκολ στη διοργάνωση πριν από δύο σεζόν. Ο 25χρονος ανέβασε τους απολογισμούς του σε τρεις τη φετινή σεζόν αφού σημείωσε ένα γκολ σε κάθε εντός και εκτός έδρας αγώνα του με τον Ολυμπιακό Ελλάδας.

Στον όμιλο G, ο Φρουχάσι πήρε πέναλτι και έδωσε ασίστ, αλλά η Σέλτικ γνώρισε την ήττα με 3-2 εκτός έδρας από την Μπάγερ Λεβερκούζεν, η οποία απέκλεισε τη Γλασκώβη από τη διοργάνωση με έναν αγώνα.

Ο Φουρουχάσι έκανε λάθος από τον τερματοφύλακα της Λεβερκούζεν, Λούκας Χραντέκι, όταν επιχείρησε τη σέντρα με κεφαλιά, και ο Γιόσιπ Γιουράνοβιτς πέτυχε πέναλτι στο 40ο λεπτό για το 1-1, πριν ο Ιάπωνας επιθετικός εκμεταλλευτεί ένα αμυντικό λάθος για να πετύχει γκολ. για τη Γιούτα στο 56ο λεπτό.

READ  Sherif Tiraspol: Το Champions League είναι ένας σύλλογος χωρίς χώρα | Αθλητισμός | Γερμανικό ποδόσφαιρο και μεγάλες διεθνείς αθλητικές ειδήσεις | DW

Όμως η Σέλτικ δέχτηκε δύο φορές μετά το 82ο λεπτό και η ήττα σημαίνει ότι θα τερματίσει τρίτη και θα στερηθεί την πρόκριση ό,τι και να γίνει στον τελικό.

Ο Ντουάν έδωσε μια ασίστ μόνος του κατά τη διάρκεια της εντός έδρας νίκης 2-0 της PSV Eindhoven επί της Στουρμ Γκρατς στον 2ο όμιλο, εδραιώνοντας τον ολλανδικό σύλλογο στη δεύτερη θέση και κρατώντας τον στο δρόμο προς τη φάση των νοκ-άουτ.

Με την πλάτη στο τέρμα, ο Ντουάν ετοίμασε τον Μπρούμα στο 56ο λεπτό για να πετύχει το δεύτερο γκολ της PSV Eindhoven, καθώς μια έξυπνη μπαλιά τοποθετήθηκε στο δεξί του τακούνι στην πορεία του Πορτογάλου στην περιοχή του πέναλτι.