Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπληξε τον Munnar στο Open Barcelona

Ο Στέφανος Τσέτσιπας φάνηκε να έχει όλη την ώρα στον κόσμο την Τετάρτη, και ποτέ δεν άφησε στον Jumi Munnar την ευκαιρία να μπει στον αγώνα Open της Μπαρτσελόνα της Bank Sabadell.

Ο δεύτερος Έλληνας σπόρος που τροφοδοτείται με αυτοπεποίθηση ξεπέρασε το ντεμπούτο του ATP Masters 1000 στο Rolex Monte-Carlo Masters την περασμένη εβδομάδα, νικώντας την πρώτη αντίσταση της Ισπανίας στο Group 2 από τον μπαλαντέρ της Ισπανίας με μια νίκη 6-0, 6-2 πάνω από 78. Τα λεπτά.

Διαβάστε περισσότερα: Ο Έλληνας τενίστας Στέφανος Τσιτσιπάς κερδίζει τον τίτλο του Μόντε Κάρλο Masters.

«Είναι υπέροχο να παίζεις τένις όπως αυτό σήμερα, ακόμα και με λίγη βροχή στο δεύτερο σετ», είπε ο Τσιτσιπάς. “Νομίζω ότι το χειρίστηκα καλά. Εξυπηρετούσα καλά και αισθάνθηκα καθόλου χαλαρή. Προσπάθησα να είμαι επιθετικός. Τα πλάνα μου δούλευαν και προσπαθούσα να χτυπήσω τους νικητές από όλο το γήπεδο.”

Ο Τσιτσιπάς, ο οποίος σημείωσε 29 νίκες, κέρδισε 23 από τα 28 παιχνίδια που έπαιξε φέτος. Στο επόμενο στάδιο, θα αντιμετωπίσει τον Αυστραλιανό Νο 14 σπόρο Alex de Minor, ο οποίος νίκησε τον Kazakh Alexander Public 7-6 (3) 6-2 σε 86 λεπτά στον τρίτο γύρο.

Ο Τσιτσιπάς άρπαξε 15 από τους πρώτους 17 πόντους και χτύπησε 11 νικητές στο πρώτο σετ, το οποίο έληξε μετά από 28 λεπτά όταν ο Munnar έριξε ένα forehand στο δίχτυ. Ο παγκόσμιος νούμερο 5 κέρδισε τον έβδομο συνεχόμενο αγώνα του στην αρχή του ομίλου δύο, πριν από την αναπόφευκτη απογοήτευση.

Ο Munnar, ο οποίος έφτασε στον τελικό του AnyTech365 Andalucia Open (αριστερά στον Carreno Busta) νωρίτερα αυτό το μήνα, άρχισε να πυροβολεί και παρόλο που δεν μπόρεσε να αλλάξει πόντους στα 1-1 και 2-3, συνέχισε να αγωνίζεται.

READ  Ανακαινίζεται η εκκλησία της Αγίας Παρασκευής στη Χαλκίδα

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε τους τέσσερις τελευταίους αγώνες του αγώνα, προχωρώντας στο 3-0 για τη ζωή εναντίον του Munnar στο ATP Head2Head Series, για να τερματίσει με ένα σταυρό backhand. Ο Έλληνας κέρδισε 21 στους 24 πρώτους πόντους.

Πηγή: Περιήγηση ATP.