Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει τον Νόβακ Τζόκοβιτς στους προημιτελικούς του Ιταλικού Όπεν

Ο Στέφανος Τσέτσιπας νίκησε τον πρώτο σπόρο Ιταλό Μάττο Περεττίνι 7-6 (3) 6-2 για να φτάσει στον προημιτελικό του Internazionale BNLD Italy, όπου ο Έλληνας θα αντιμετωπίσει τον παγκόσμιο νούμερο ένα Νοβάκ Τζόκοβιτς.

Στο πρώτο σετ που κυριαρχείται από το σέρβις, ο Τσιτσιπάς ήρθε από το 1/3 αργά στο tiebreak με έξι συνεχόμενους πόντους. Ο Έλληνας επιτέθηκε στο μπροστινό μέρος του Μπρετίνι και εκμεταλλεύτηκε διαδοχικά σφάλματα στο βόλεϊ για να δημιουργήσει ένα νικηφόρο σερί.

Ο Τσιτσιπάς δημιούργησε έξι πόντους ξεκλειδώματος στα δύο πρώτα εντός έδρας παιχνίδια στο δεύτερο σετ, σπάζοντας με ισοπαλία 1-1 για να αυξήσει το προβάδισμα. Ο Τσιτσιπάς τερμάτισε τον αγώνα με μια δεύτερη ανάπαυλα και εγκατέστησε μια υπηρεσία αγάπης για να τερματίσει τον αγώνα.

“Έπρεπε να ασχοληθώ με πολύ σοβαρές επιχειρήσεις σήμερα”, είπε ο Τσιτσιπάς. «Ο Matteo ασκούσε μεγάλη πίεση στην υπηρεσία του, ήταν πολύ ακριβής και ακριβής και αυτό ήταν το πιο δύσκολο [part] Από τον σημερινό αγώνα … κατά τη διάρκεια της περιόδου του tiebreaker, βρήκα τα πόδια μου που με βοήθησαν να αλλάξω το παιχνίδι μου και ένιωσα πιο άνετα παίζοντας ράλι. Ήμουν ευτυχής. Πάλεψα όπως πάντα. Ποτέ δεν τα παρατήρησα είδα [my] Ευκαιρία και αδράξτε. “

Ο πέμπτος σπόρος κέρδισε επτά από τους οκτώ πόντους καθαρής αξίας του και εκμεταλλεύτηκε το χαμηλό ποσοστό πρώτης εξυπηρέτησης του Μπερετίνι στο δεύτερο σετ (32%) για να προχωρήσει μετά από 1 ώρα 36 λεπτά. Ο Τσιτσιπάς έφτασε στους τελευταίους οκτώ σε οκτώ από τους εννέα αγώνες του αυτή τη σεζόν.

READ  Ο 23χρονος διεθνής ετοιμάζεται να φύγει από την Άρσεναλ αυτό το καλοκαίρι
Ρώμη, Ιταλία – 11 Μαΐου: Φωτογραφίες του Στέφανου Τσιτσιπά από την Ελλάδα κατά τη διάρκεια του πρώτου γύρου του στην Ημέρα 4, Φωτογραφία από τον Corinne Dubreuil / ATP Tour

Ο Τσιτσίπας έχει σκορ 2-4 με επικεφαλής τον Τζόκοβιτς. Στην τελευταία συνάντηση μεταξύ των συζύγων, ο Τζόκοβιτς νίκησε τον Τσιτσιπά 6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1 για να φτάσει στον τελικό του Ρόλαντ Γκάρος πέρυσι.

“[Djokovic] Κέρδισε εδώ συχνά. Απλώς περιμένω να πάω εκεί [and] Ο Τσιτσιπάς είπε στη συνέντευξή του μετά τον αγώνα.

“Μπορεί να παίξει σε όλες τις επιφάνειες. Παίξαμε ο ένας στον άλλο στο Roland Garros. Το βλέπω ως ευκαιρία για να κάνω κάτι καλύτερο αυτή τη φορά. Ελπίζω να μπορώ να παίξω το ίδιο τένις που έχω παίξει μέχρι τώρα και να είμαι μια πρόκληση για αυτόν. “

Πηγή: Περιήγηση ATP