Ο Τεκίνιο κερδίζει τον Ολυμπιακό στο ματς με τη Φενέρμπαχτσε

[Intime]

Πλήθος κόσμου στο Γεώργιος Καραϊσκάκης χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 90ο λεπτό για να δει γκολ, αλλά αυτό ήταν τόσο σημαντικό που κανείς δεν σκέφτηκε να περιμένει, καθώς ο Ολυμπιακός τον άφησε αργά την Πέμπτη αλλά κέρδισε τη Φενέρμπαχτσε και προκρίθηκε στα νοκ άουτ της διοργάνωσης. Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Οι Κόκκινοι νίκησαν 1-0 τους Τούρκους φιλοξενούμενούς τους κάνοντας ένα παιχνίδι υπομονής, το οποίο τελικά απέδωσε.

Μετά από 90 λεπτά της ισορροπημένης αναμέτρησης, ο υπερυπόγειος Τικίνιο σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα για να κερδίσει το ματς για τους Έλληνες που πήραν τη νίκη τους επί της Φενέρ ​​στον όμιλο.

Η πρωταθλήτρια Ελλάδας έχει πλέον εννέα βαθμούς από πέντε ματς και έχει προκριθεί μαθηματικά στους 32. Αν κερδίσει εκτός έδρας την Αντβέρπ την τελευταία αγωνιστική και χάσει η Άιντραχτ Φρανκφούρτης από τη Φενέρμπαχτσε, ο Ολυμπιακός θα κερδίσει και τον όμιλο.

Ο ΠΑΟΚ συμμετείχε στην ισοπαλία χωρίς τέρματα με τη Σλόβαν Μπρατισλάβα το ίδιο βράδυ στη Σλοβακία για το European Conference League.

Ενώ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του, η επίθεσή του ήταν πολύ αθόρυβη για έναν αγώνα που χρειαζόταν η Θεσσαλονίκη για να κερδίσει για να προκριθεί.

Το αποτέλεσμα σημαίνει ότι ο ΠΑΟΚ πρέπει να βελτιώσει το αποτέλεσμα του Σλόβαν στον τελευταίο γύρο των αγώνων, όταν ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Λίνκολν από το Γιβραλτάρ και ο Σλόβαν στην Κοπεγχάγη.