Ο Auger-Aliassime συνεχίζει την καυτή του πορεία νικώντας τον Tiafoe στο Paris Masters

Η εντυπωσιακή άνοδος του Felix Auger-Aliassime στα τέλη της σεζόν συνεχίστηκε την Παρασκευή με τη νίκη 6-1 6-4 επί της Frances Tiafoe στους προημιτελικούς του Paris Masters.

Ο 22χρονος από το Μόντρεαλ σημείωσε την 16η σερί νίκη του με τον έκτο πόντο του στο ματς, αφού χτύπησε σε φορ με τον Αμερικανό. Ο Auger-Aliassime μπήκε στο Παρίσι αφού κέρδισε τρεις συνεχόμενες νίκες σε τουρνουά.

Ο Καναδός εξασφάλισε μια θέση στους τελικούς του ATP που ξεκινούν στις 13 Νοεμβρίου στο Τορίνο της Ιταλίας. Είναι η πρώτη φορά που ο Auger-Aliasime προκρίνεται στο Elite Tournament που τελειώνει τη σεζόν.

«Αισθάνομαι πολύ καλύτερα», είπε ο Auger Aliassime σε συνέντευξη μετά τον αγώνα στο ATP. Άκουσα τον Νόβακ [Djokovic] Λέγοντας χθες ότι μπορείς πάντα να βελτιώνεσαι και να κερδίζεις πολλά Grand Slam, οπότε σίγουρα μπορώ να βελτιωθώ περισσότερα στο μέλλον.

“Φυσικά και παίζω καλά τώρα και αισθάνομαι καλά, αλλά βλέπω πράγματα που μπορώ να κάνω ακόμα καλύτερα και ακόμα να βελτιώσω για να μπορέσω να φτάσω στην κορυφή του παιχνιδιού.”

ΔΕΙΤΕ l Auger-Aliassime νικά τον Αμερικανό Frances Tiafoe για τη 16η συνεχόμενη νίκη του:

Ο Auger-Aliassime κερδίζει τον 16ο σερί αγώνα και φτάνει στα ημιτελικά στο Παρίσι

Ο Felix Auger-Aliassime νίκησε την Αμερικανίδα Frances Tiafoe του Μόντρεαλ με 6-1 6-4 για να κερδίσει τον 16ο συνεχόμενο αγώνα του και να προκριθεί στα ημιτελικά του Paris Masters.

Μετά την ήττα με 3-5 στο δεύτερο σετ, ο Τιαφόε έσωσε πέντε ματς πόντους για να διατηρήσει το σερβίς του. Στη συνέχεια, ο Auger-Aliassime έμεινε πίσω από τον Love 15, 15-30 πριν σκοράρει τρεις συνεχόμενους πόντους για τη νίκη.

READ  Πρόβλεψη αγώνα Νάπολι - Μπολόνια, προεπισκόπηση, νέα της ομάδας και πολλά άλλα

Ο Auger-Aliassime βελτίωσε το ρεκόρ του απέναντι στην Tiafoe σε 3-0.

«Φυσικά, είχα 5-3 ματς πόντους… [He] Ο Auger-Aliassime είπε: «Δοκίμασε τα πάντα και δοκίμασε πολλούς διαφορετικούς τρόπους για να μείνεις στο ματς. Το έκανε σε έναν άλλο αγώνα, αλλά είμαι χαρούμενος που μπόρεσα να αντέξω σε αυτές τις στιγμές.

«Το σερβίς για τον αγώνα (εγώ) έμεινα ήρεμος και έπαιξα σπουδαίους πόντους όταν χρειαζόμουν».

Ο όγδοος σπόρος θα συναντηθεί στη συνέχεια με τον Δανό Χόλγκερ Ρον στον επαναληπτικό αγώνα για τον τελικό την περασμένη εβδομάδα στο Ελβετικό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου. Ο Auger-Aliassime κέρδισε τον αγώνα με 6-3 7-5.

Ο Ρον ήταν μπροστά από τον Ισπανό Κάρλος Αλκαράζ όταν αποσύρθηκε, ο οποίος ήταν στο Νο. 1 στον κόσμο λόγω τραυματισμού. Ο Ρον προηγήθηκε με 6-3, 6-6 εκείνη τη στιγμή.

Ο Auger-Aliassime έχει κερδίσει τέσσερις τίτλους ATP Tour, όλοι φέτος. Κυνηγάει την πρώτη του νίκη σε επίπεδο Masters στο Παρίσι.

Τζόκοβιτς και Τσιτσιπάς φτάνουν στα ημιτελικά. Ο Αλκαράζ αποσύρεται

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς παρέμεινε στην πορεία για να κερδίσει τον έβδομο τίτλο του στο Παρίσι Masters, νικώντας τον Λορέντζο Μουσέτι με 6-0, 6-3 στους προημιτελικούς την Παρασκευή.

Ο Τζόκοβιτς, ο οποίος έχει κερδίσει τίτλους σε Ισραήλ και Καζακστάν αυτή τη σεζόν, επιδιώκει τον 39ο τίτλο Masters.

Ο Μουσέτι προκάλεσε προβλήματα στον Τζόκοβιτς στον τέταρτο γύρο του Γαλλικού Όπεν πέρυσι, προηγούμενος με δύο σετ πριν αποσυρθεί στο πέμπτο.

Όχι αυτή τη φορά, καθώς ο έκτος Σέρβος συνέτριψε το πρώτο σετ με την μπουλντόζα σε 24 λεπτά απέναντι στον ασπόρνητο Ιταλό.

READ  Εάν ο Άντζ εξαπολύσει ένα κελτικό φαινόμενο 2,25 εκατομμυρίων λιρών σήμερα, θα μπορούσε να τρομοκρατήσει το Αμπερντίν

Αντάλλαξαν το μπρέικ στην αρχή του δεύτερου σετ καθώς ο Μουσέτι ανέκαμψε για λίγο το 2-2.

Ενώ σέρβιρε στο ματς, ο Τζόκοβιτς κόλλησε στην αγάπη και πέτυχε τη νίκη όταν ο Μουσέτι έστειλε ένα άγριο φόρεχαντ στα δίχτυα.

Ο Τζόκοβιτς θα συναντήσει τον Στέφανο Τσιτσιπά μετά τη νίκη με 6-2 6-4 με 6-2 6-4 στον πέμπτο Έλληνα επί του ασπόρνητου Αμερικανού Τόμι Μπαλ, ο οποίος έδιωξε τον Ράφα Ναδάλ στον δεύτερο γύρο.

Ο Τζόκοβιτς προηγείται του Τσιτσιπά με 8-2 και όλες οι τρεις τελευταίες νίκες του Τζόκοβιτς έρχονται στους τελικούς – συμπεριλαμβανομένου ενός συναρπαστικού αγώνα πέντε σετ στο περσινό Γαλλικό Όπεν, όπου ο Τζόκοβιτς ανέκαμψε από το έλλειμμα σε δύο σετ.

Νωρίτερα, ο Δανός κορυφαίος Χόλγκερ Ρον απέκλεισε τον Κάρλος Αλκαράζ, ο οποίος έφτασε στον πρώτο του ημιτελικό σε επίπεδο Masters.

Σε έναν αγώνα μεταξύ πρώην εταίρων στο διπλό junior, ο 19χρονος Ρον προηγήθηκε με 6-3 6-6 3-1 στο τάι μπρέικ όταν ο πρωταθλητής του US Open Alcaraz αποσύρθηκε, λίγα λεπτά μετά τη θεραπεία για έναν κοιλιακό μυ σε μεταμόρφωση.