Ο Botic van de Zandschulp απογειώνει το No. 8 σπόρους

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, από την Ελλάδα, επιστρέφει μια βολή στον Άντι Μάρεϊ, της Μεγάλης Βρετανίας, κατά τη διάρκεια του πρώτου γύρου του τουρνουά τένις US Open, Δευτέρα 30 Αυγούστου 2021, στη Νέα Υόρκη. (Φωτογραφία AP / Seth Wenig)

Ο δεύτερος γύρος του US Open ξεκίνησε την Τετάρτη και παρόλο που το γήπεδο κόπηκε στη μέση, εξακολουθούσε να υπάρχει ένα απίστευτο ποσό τένις.

Η Ναόμι Οσάκα ήταν μία παίκτρια που δεν είδαμε την Τετάρτη. Wasταν προγραμματισμένη να αντιμετωπίσει την Όλγα Ντανίλοβιτς σε έναν από τους πρώτους αγώνες της ημέρας, αλλά κέρδισε ένα γύρο μετά την αποχώρηση του Ντανίλοβιτς λόγω ασθένειας. Έτσι η Οσάκα προχώρησε αυτόματα στον τρίτο γύρο, αλλά το μειονέκτημα είναι ότι δεν θα την ξαναδούμε να παίζει τένις τουλάχιστον μέχρι την Παρασκευή.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς το ξανακάνει

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι ένας εκπληκτικά ταλαντούχος 23χρονος με νόμιμο σουτ για να κερδίσει το US Open ως ο Νο 3, και ο κυρίαρχος συνδυασμός στους δύο πρώτους αγώνες θα ήταν τα διαλείμματα στο μπάνιο.

Δύο ημέρες μετά την κατάκτηση του θυμού του Άντι Μάρεϊ κάνοντας ένα μεγάλο διάλειμμα στο μπάνιο μεταξύ των σετ, ο Τσιτσιπάς έκανε ξανά ένα διάλειμμα μεταξύ των δύο σετ καθ ‘οδόν προς τη νίκη. Ο Έλληνας κέρδισε τον Adrian Manorino με 6-3, 6-4, 6-7 (7-4), 6-0 και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο.

Ο Τσιτσιπάς αποδίδει ένα επτάλεπτο διάλειμμα μεταξύ του τρίτου και του τέταρτου σετ μετά τον αγώνα, αν και δεν φαίνεται ότι αυτό ήταν για την τουαλέτα.

Όταν ρωτήθηκε γιατί κέρδισε με 6-0 στο τέταρτο σετ, ο Τσιτσιπάς είπε: “Ένα μπρέικ μετά το τρίτο σετ. Wasμουν πολύ βρεγμένος, οπότε η διακοπή με βοήθησε πολύ”.

Και 27 άσσοι υψηλού επιπέδου βοήθησαν τον Τσιτσιπά να νικήσει τον Μανωρίνο. Ακόμη και χάνοντας το τρίτο σετ μέσω του τάι μπρέικ, ήταν ακόμα μια καλή εμφάνιση για τον Τσιτσιπά, ο οποίος κέρδισε το 85 τοις εκατό του πρώτου σερβίς του, το 63 τοις εκατό των δευτερολέπτων του και 5 από τα 7 πόντους μπρέικ.

Ο Τσιτσιπάς περιμένει τώρα τον 18χρονο Ισπανό Κάρλος Άλκερς, ο οποίος άνοιξε την καριέρα του στο US Open νικώντας τον 26ο κάτοχο Κάμερον Νόρι και τον Άρθουρ Ρίντερνεκ.

READ  Η Σέλτικ συνετρίβη από την Μπάγερ Λεβερκούζεν καθώς τα προβλήματα της Άντζι Ποστέκογλου εξακολουθούν να υπάρχουν παρά την επιστροφή του Κιόγκο Φουρουχάσι

Διακόπηκε ο αγώνας του Σταδίου Άρμστρονγκ λόγω βροχής

Ένας αγώνας τένις που διακόπηκε λόγω βροχής δεν είναι ασυνήθιστος, αλλά είναι αξιοσημείωτος όταν το γήπεδο για αυτόν τον αγώνα έχει στέγη.

Ένας αγώνας μεταξύ του Νο 11 Ντιέγκο Σβάρτζμαν και του Νοτιοαφρικανού Κέβιν Άντερσον διακόπηκε όταν έπεσε καταρρακτώδης βροχή στη Νέα Υόρκη και έφτασε στο Στάδιο Λούις Άρμστρονγκ:

Ο αγώνας θα ξαναρχίσει την Πέμπτη, με τον Σβάρτζμαν να προηγείται με 7-6 (7-4) και 1-0. Ο επόμενος αγώνας, που έχει προγραμματιστεί για την Πέμπτη, θα παίξει επίσης η Angelique Kerber εναντίον της Anilina Kalinina.

Ο πρώην πρωταθλητής Στίβενς νοκ άουτ του Γκάουφ σε ίσια σετ

Όταν ο τυφώνας Ida χτύπησε το Εθνικό Κέντρο Αντισφαίρισης Billy Jean King με δυνατούς ανέμους και καταρρακτώδη βροχή, νίκησε τον Stevens Gough κάτω από τη στέγη του γηπέδου Arthur Ashe σε ευθεία σύνολα για να προχωρήσει στον τρίτο γύρο.

Ο Stephens έσπασε τον Gauff τρεις φορές ενώ κρατούσε κάθε σερβίς για να εξασφαλίσει μια νίκη 6-4, 6-2 που προκρίθηκε ως έκπληξη στον 21ο Gauff. Wasταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη του Stephens επί ενός Αμερικανού, αφού νίκησε τον στενό του φίλο Madison Keys στο The ο εναρκτήριος γύρος είναι τη Δευτέρα. Η 28χρονη κυνηγά τον δεύτερο τίτλο της στο US Open μετά τη νίκη της το 2017.

Και οι δύο παίκτες ταίριαξαν εξίσου νωρίς καθώς αμφότεροι αγωνίστηκαν να κάνουν πάρα πολύ με το σερβίς του αντιπάλου τους. Αλλά ο 17χρονος Γκαφ έσκασε αργά στο πρώτο σετ και ο Στίβενς εκμεταλλεύτηκε. Με το σετ ισόπαλο 4-4, ο Γκοφ έκανε διπλό λάθος στο πόντο ματς στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Το διάλειμμα επέτρεψε στον Stephens να δουλέψει στην ηγεσία της ομάδας, 5-4. Εκμεταλλεύτηκα.

Από εκείνη τη στιγμή, ο Στίβενς είχε τον απόλυτο έλεγχο. Ο Gave έσπασε στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 3-2. Το έσπασε ξανά για να εξυπηρετήσει τον αγώνα με πλεονέκτημα double-break και προηγείται με 5-2. Ο Goff απέτυχε να αναμεταδώσει στο κατάλληλο τέλος μιας κυρίαρχης προσπάθειας του Stevens.

Στη συνέχεια, ο Stephens, ο οποίος από τότε αγωνίζεται να φτάσει στα ύψη του τίτλου της στο US Open 2017, συνάντησε τον Juff για να πάρει μια παράκαμψη στο grid πριν ευχαριστήσει το πολύ εκτιμώμενο πλήθος του γηπέδου Arthur Ashe.

READ  Γνωρίστε τον αντίπαλο της Αϊόβα: τη Μινεσότα

Ο Stevens προχωρά για να αντιμετωπίσει τη νικήτρια μεταξύ της 16ης σεζόν Angelique Kerber και της Anhelina Kalinina.

Πρωταθλήτρια Γαλλικού Όπεν Kryzhikova ιστιοπλοΐας

Η αναζήτηση της Barbora Krejkova για δεύτερο τίτλο Grand Slam το 2021 επέζησε χωρίς δράμα. Η πρωταθλήτρια Γαλλικού Όπεν και νούμερο οκτώ που κατέκτησε την Αμερικανίδα Christina McHale με 6-3 6-1 το απόγευμα της Τετάρτης. Προκρίθηκε για να αντιμετωπίσει την Καμίλα Ρακίμοβα στον τρίτο γύρο.

Το νούμερο 8 νίκησε τον Κάσπερ Ραντ από τον άγνωστο Μπότιτς βαν ντε Ζαντσουλπ

Ο Κάσπερ Ραντ, που κατέλαβε την 8η θέση στο US Open και την 11η θέση στον κόσμο στα σινγκλ ανδρών, αναστάτωσε τον ακάλυπτο Μπότιτς βαν ντε Ζαντσούλπ.

Ο Van de Zandschul, που κατατάσσεται στην 117η θέση στο απλό ανδρικό ATP, νίκησε τον Ρουντ με 3-6, 6-4, 6-3, 6-4 για να προκριθεί στον τρίτο γύρο.

Ο Ραντ ξεκίνησε τον αγώνα χάνοντας τους δύο πρώτους αγώνες, αλλά γρήγορα πήρε τον έλεγχο και κέρδισε το πρώτο σετ με ευκολία. Αλλά τότε ο van de Zandschulp μπήκε στο παιχνίδι μαζί και άρχισε να δίνει στον Ruud μια τεράστια πρόκληση. Οι δυο τους πάλεψαν καθ ‘όλη τη διάρκεια του δεύτερου σετ, αλλά ο Βαν ντε Ζαντσουλπ τράβηξε δύο ματς μαζί, κάτι που κανένας από αυτούς δεν μπόρεσε να κάνει στο δεύτερο σετ, κερδίζοντας με 6-4.

Ο Ραντ δεν φαινόταν ποτέ ότι ήταν εντελώς εκτός, αλλά στο τρίτο σετ ο Βαν ντε Ζαντσούλπ έκανε αέρια.

Η υπόθεση του Ραντ τελείωνε. Wasταν σε θέση να μείνει με τον φαν ντε Ζαντσούλπ στους πρώτους αγώνες των τριών τελευταίων σετ, αλλά κάθε φορά ο βαν ντε Ζαντσούλπ επέτρεψε ή δέχτηκε έναν αγώνα και δεν μπορούσε να τον πιάσει.

Ενώ υπάρχει πιθανότητα ο Van de Zandschulp να κερδίσει το US Open, αυτό είναι απίθανο. Αν όμως γινόταν διαγωνισμός για το καλύτερο όνομα στο τουρνουά, θα κέρδιζε με συντριπτική πλειοψηφία.

Ο Ρούμπλεφ πλέει μετά από δύσκολη εκκίνηση

Νο 5, ο Αντρέι Ρούμπλεφ είχε μερικές δύσκολες στιγμές στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Πέδρο Μαρτίνεθ (τενίστας, όχι στάμνα του Hall of Fame), αλλά κατάφερε να τους αποτινάξει και να κερδίσει 7-6 (2), 6-7 (5), 6-1, 6-1 για να προκριθεί στον τρίτο γύρο.

READ  Ο Ferris ανακοίνωσε τον Stephen Yunnan ως νέο προπονητή ποδοσφαίρου και αθλητικό διευθυντή

Ο Ρούμπλεφ έδειχνε ταραγμένος από την αρχή. Ο Μαρτίνεθ κέρδισε τα τρία πρώτα παιχνίδια και τα πέντε από τα πρώτα επτά πριν ο Ρούμπλεφ αντισταθεί και κερδίσει κάποια δυναμική. Κέρδισε τρία συνεχόμενα παιχνίδια, στη συνέχεια ανάγκασε το τάι μπρέικ, το οποίο κέρδισε εύκολα. Με εκείνη τη μικρή επιστροφή, ένιωσε ότι τα προβλήματά του ήταν πίσω του.

Μετά ήρθε η δεύτερη ομάδα. Ούτε ο Ρούμπλεφ ούτε ο Μαρτίνεθ δεν μπόρεσαν να κερδίσουν περισσότερα από ένα ματς στη σειρά. Αφού ο Martinez κέρδισε ένα σφιχτό τάι μπρέικ, φάνηκε ότι αυτός ο αγώνας θα μπορούσε να γίνει μια επική μάχη πέντε σετ.

Δυστυχώς για τους οπαδούς, αυτό δεν συνέβη. Ο Ρούμπλεφ κυριάρχησε στα δύο τελευταία σετ, επιτρέποντας στον Μαρτίνεθ να κερδίσει μόνο ένα ματς στο καθένα.

Ο Ρούμπλεφ θα αντιμετωπίσει την Αμερικανίδα Φράνσις Τιαφόε στον τρίτο γύρο.

Σημειώσεις από την τρίτη ημέρα

Πολλοί ποδοσφαιριστές προκρίθηκαν στον τρίτο γύρο την Τετάρτη, πράγμα που σημαίνει πολύ λίγη αναταραχή αλλά άφθονο ποιοτικό τένις.

Ο Ντάνιελ Μεντβέντεφ με 2 βαθμούς έδειξε υπέροχος στη νίκη του με 6-4, 6-1, 6-2 επί του Ντόμινικ Κούφερ.

Η Aryna Sabalenka, που κατέκτησε το νούμερο 2 στη γυναικεία ομάδα, βίωσε πόνο στα δάχτυλά της καθ ‘όλη τη διάρκεια του αγώνα της με την Tamara Zidancic. Κυριάρχησε ούτως ή άλλως, κερδίζοντας με 6-3, 6-1 σε μόλις 59 λεπτά και θα αντιμετωπίσει την Αμερικανίδα Danielle Collins (Νο. 26) στον τρίτο γύρο. Η Simona Halep No. 12 κέρδισε επίσης την αντίπαλό της, Kristina Kokova, με το ίδιο σκορ. (6-3, 6-1), αλλά χρειάστηκαν άλλα εννέα λεπτά. Την επόμενη φορά, η Χάλεπ θα αντιμετωπίσει την Έλενα Ριμπακίνα (Νο 19).

Οι 9 βαθμοί Garbiñe Muguruza και ο 18ος Βικτόρια Αζαρένκα κέρδισαν και οι δύο τους αγώνες την Τετάρτη και θα βρεθούν αντιμέτωποι στον τρίτο γύρο την Πέμπτη. Άλλοι νικητές είναι οι Νο. 5 Έλενα Σβιτολίνα, Νο. 20 Άνας Τζάμπερ και Νο. 12 Φέλιξ Όγκερ-Αλιάσιμε.

Ο αγώνας της ημέρας ανήκε στον Φραγκίσκο Τιαφόε, ο οποίος έκανε μια ζωντανή και ζωντανή εμφάνιση στη νίκη του επί του Γκίντο Πέλλα.