Ο Rick Pettino είναι τώρα μια νίκη μακριά από το να οδηγήσει την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020

(Φωτογραφία: Mert Albert Darwish / Anadolu Agency μέσω Getty Images)

Η καριέρα του Rick Pettino θα έκανε μια κόλαση 30-30 ντοκιμαντέρ μια μέρα.

Σήμερα αναλαμβάνει ως προπονητής της εθνικής ομάδας ανδρών της Ελλάδας, το πρώην μπάσκετ του Κεντάκι, Betino, είναι τώρα μόνο μια νίκη από το να πάρει την ομάδα του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020. Αφού η Ελλάδα αναστάτωσε εύκολα την Τουρκία το Σάββατο με τελικό 81-63, τώρα είναι στα πρόθυρα να πάρει μια αυτόματη προσφορά για τους Ολυμπιακούς Αγώνες εάν καταφέρει να νικήσει την Τσεχική Δημοκρατία το απόγευμα της Κυριακής.

Η Ελλάδα είναι μία από τις έξι ομάδες που ανταγωνίζονται για μία μόνο θέση στους Ολυμπιακούς προκριματικούς που πραγματοποιήθηκαν στη Βικτώρια του Καναδά.

Η Ελλάδα ξεκίνησε με αργό ρυθμό εναντίον της Τουρκίας, που ήταν οι φαβορί για να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό, αλλά αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο για να ανοίξει τον αγώνα.

READ  Οι διαχειριστές της Τσέλσι δεν συμφώνησαν να διευθύνουν τον σύλλογο μετά την κίνηση του Ρομάν Αμπράμοβιτς

“Ήμασταν νευρικοί στο πρώτο ημίχρονο και το είδα να συμβαίνει εκατοντάδες φορές”, δήλωσε ο Betino μετά τη νίκη. «Βγαίνεις έξω, έχεις πλάνα ανοιχτά, δεν δουλεύεις, στενάς, που σε ενοχλεί. Και τους είπα,« Απλά παίξτε στην άμυνα », και το μόνο που έλεγα στο ημίχρονο και φορές ήταν,« Σε παρακαλώ μην χαλαρώσεις. Θα πάρουμε το προβάδισμα στις αρχές του τρίτου τριμήνου, μην καθίσετε. “

Η Ελλάδα χωρίς τον Giannis Antetokounmpo είναι ο καλύτερος παίκτης του NBA δύο φορές και χάνει επίσης μερικούς από τους καλύτερους παίκτες του. Για να φτάσουν σε αυτό το σημείο, δεν ήταν αυτό που περίμεναν οι ειδικοί του International Hoops. Ο Καναδάς, με τους πρώην Kentucky Wildcats Trey Lyles και Michal Mulder μαζί με αρκετούς παίκτες του NBA, θεωρήθηκε ως το φαβορί για να κερδίσει το συγκρότημα, αλλά ο προπονητής Petino είχε άλλα σχέδια.

Η ομάδα του Betino υποστηρίχθηκε από 18 πόντους, έξι ασίστ και έξι ριμπάουντ από τον Florida Gator Nick Calathes – που ο Betino κάποτε ισχυρίστηκε ότι ήταν “Το πιο κατάλληλο [he’d] δει στη ζωή του– Ενώ και ο Γεώργιος Παπαγιάννης και ο Κωνσταντίνος Μήτογλου συνέβαλαν στο διπλασιασμό των διπλών.

Η ελληνική εθνική ομάδα θα έχει την ευκαιρία να προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020 αργότερα σήμερα στις 7:05 μ.μ. EST εναντίον της Τσεχικής Δημοκρατίας. Το παιχνίδι θα μεταδοθεί στο ESPN +.