Ο Stephen Peters οδηγεί τη γυναικεία ομάδα Macarthur Rams FC στην επιτυχία του τουρνουά

Χρειάστηκε μια συναρπαστική διαδικασία πέναλτι για να καθοριστεί η πρωταθλήτρια της Εθνικής Σούπερ Λιγκ Γυναικών NSW 2022, καθώς ο MacArthur Rams νίκησε τους North Tigers με 6-5 στα πέναλτι μετά από ισοπαλία 0-0 μετά από 120 λεπτά ποδοσφαίρου στο Valentine’s Sports Park.

Ο Morgan Aquino κέρδισε το βραβείο του παίκτη του αγώνα μετά από μια υπέροχη εμφάνιση ανάμεσα στα μπαστούνια για τους Tigers, αλλά αυτό δεν θα ήταν αρκετό καθώς οι Tigers έπεσαν ξανά στα πέναλτι στον Μεγάλο Τελικό.

Παρά την τεράστια πίεση στο γκολ των Tigers σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η ομάδα του Ελληνοαυστραλού Stephen Peters δεν κατάφερε να ξεπεράσει το αδιέξοδο μέχρι τη διαδικασία των πέναλτι, καθώς ο Shamiran Khamis κατάφερε να σώσει το τουρνουά στο Lynwood Park.

Το πρώτο μισό της επίθεσης των Rams ξεκίνησε μόλις πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Mel Caceres έκανε καλή εμφάνιση στα αριστερά πριν κόψει τη μπάλα στη Lina Khamis, η οποία έστειλε την προσπάθειά της πάνω από το δοκάρι από καλή θέση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Tigers να βγαίνουν καλύτερα και λίγο έλειψε να προηγηθούν. Ο Shadeene Evans άφησε το βόλεϊ να περάσει αβίαστα την εστία.

Η γυναικεία ομάδα Macarthur Rams.

Με 10 λεπτά για να τελειώσουν, οι Κριοί νόμιζαν ότι ήταν μπροστά. Η καλή δουλειά της Khamis μέσα στο πέναλτι την έκανε να κόψει τη μπάλα στο μακρινό δοκάρι από τη Laura Murtague για να το σουτάρει προς την εστία, αποτρέποντας για άλλη μια φορά τον Aquino να περάσει τη γραμμή.

Ανήμπορος να ξεφύγει και να σταθεί στον Aquino πολύ καιρό, το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Με τα πόδια κουρασμένα, η πρώτη ευκαιρία στην παράταση ήρθε από τη Hannah McNulty, αλλά το σουτ της πέρασε πάνω από το δοκάρι.

READ  Το διπλό του Κράμαριτς οδηγεί στην έξοδο της Κροατίας από το Παγκόσμιο Κύπελλο

Στη συνέχεια, η ΜακΝάλτι πλησίασε ξανά, ντρίμπλαρε ανάμεσα σε τρεις αμυντικούς και μπήκε στην περιοχή του πέναλτι προτού της υποχωρήσουν τα πόδια, χάνοντας την μπάλα την τελευταία στιγμή.

Ήταν το καλύτερο παιχνίδι των Tigers στο παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν καθώς ο αγώνας πήγε στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο Alex Huynh ανέβηκε πρώτος και έστειλε τον Aquino σε λάθος μονοπάτι. Ακολούθησαν οι ΜακΝάλτι και Χόλι Γουίλιαμς πριν ο Σάντιεν Έβανς εκτοξεύσει το πέναλτι με το βολέ, με τους Τίγρηδες να είναι οι πρώτοι που αναβοσβήνουν.

Ο βετεράνος Kayleigh Ledbrook στη συνέχεια ανέβηκε, αλλά ο Aquino διάβασε το πλάνο και οι Tigers είχαν την ευκαιρία να ανέβουν ξανά σε ταχύτητα.

Ο Στίβεν Πίτερς με παίκτη της ομάδας.

Από εκεί ένιωσα σαν να μπαίνουμε πιο βαθιά στη νύχτα καθώς οι Izzie Gomez, Beth Gordon, Morgan Aquino, Madison McComasky, Maddie Bart και Lena Khamis σκόραραν στα πέναλτι.

Με τους Rams μπροστά στο 6-5 ήταν ξαφνικός θάνατος καθώς έσωσε τον Khamis από το Abbey Green για να εξασφαλίσει το πρωτάθλημα των Rams.

Ο Stephen Peters ήταν συγκινημένος από όλα όσα συνέβησαν.

«Πώς γίνεται να μην κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι σε 90 λεπτά, δεν ξέρω», είπε ο Πίτερς.

«Νόμιζα ότι ήμασταν υπέροχοι από την αρχή μέχρι το τέλος, οι Tigers είχαν μια καθυστερημένη περίοδο, νόμιζα ότι αντέδρασαν καλύτερα μετά το πρώτο ημίχρονο, αλλά τα κορίτσια μόλις μπήκαν μέσα (λίβρες στην καρδιά) και το κίνητρο ήταν ξεκάθαρο από την αρχή».

Ήταν μια πολύ ιδιαίτερη στιγμή για δύο θρύλους των Rams, καθώς η Kylie Lidbrock τελείωσε την ποδοσφαιρική της καριέρα, ενώ ο μακροχρόνιος μάνατζερ του συλλόγου Rob Loews θα απουσιάζει από τον ρόλο.

READ  Πώς η παρουσία του Γκόραν Ντράγκιτς για τη Σλοβενία ​​βοηθά τον Λούκα Ντόντσιτς του Ντάλας Μάφις

πηγή: NPL Νέα Νότια Ουαλία / Nicola Puzder, συγγραφέας και σχολιαστής Επικεφαλής του NPL στη Νέα Νότια Ουαλία.