Πέντε υπέροχες στιγμές ευρώ από τον Panenkas στο Viking Clap που έφερε την Αγγλία στο σπίτι

Ο ενθουσιασμός του ευρώ έχει φτάσει στο αποκορύφωμά του καθώς πλησιάζουμε στο μεγάλο τουρνουά που ξεκινά στη Ρώμη την Παρασκευή το βράδυ, όταν η Ιταλία αντιμετωπίζει την Τουρκία.

Μια παράσταση διάρκειας ενός μήνα με μερικούς από τους καλύτερους παίκτες του κόσμου με τη Σκωτία να αναδεικνύει την κύρια σκηνή για πρώτη φορά σε 23 χρόνια.

Είναι η 60η επέτειος του διαγωνισμού που ήταν το πνευματικό τέκνο του πρώην προέδρου της Γαλλικής Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου Henri Delaunay.

Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, υπήρξαν μερικές αξέχαστες στιγμές και η Record Sport Online επέλεξε πέντε στιγμές που συγκλόνισαν τον κόσμο του ποδοσφαίρου.

κορώνα ή γράμματα? Οι ημιτελικοί αποφασίζονται με ρίψη νομισμάτων

Πριν από την έναρξη των πέναλτι στη δεκαετία του 1970, πολλοί αγώνες αποφασίστηκαν με κέρμα. Μια περίφημη ρίψη νομισμάτων ήρθε στο τέλος μιας κακής ισοπαλίας 0-0 μεταξύ της Ιταλίας και της Σοβιετικής Ένωσης στους ημιτελικούς του Euro 1968. Μετά το αρνητικό αποτέλεσμα, και οι δύο καπετάνιοι εξαφανίστηκαν στο καμαρίνι με τον διαιτητή, Kurt Chincher, ενώ 70.000 θεατές περίμεναν σιωπηλά. Ο Δυτικός Γερμανός ζήτησε από τον αρχηγό της Ιταλίας, Giacinto Facchetti, να κάνει το τηλεφώνημα. «Ουρές», απάντησε. Ο Tschenscher πέταξε το αρχαίο νόμισμα στον αέρα, στέλνοντάς το να περιστρέφεται πριν το πιάσει. Ο Facchetti βγήκε από τη σήραγγα και σήκωσε τα χέρια του στον αέρα, και το πλήθος του σπιτιού μπήκε σε φρενίτιδα. Το νόμισμα έπεσε στις ουρές και η Ιταλία ήταν στον τελικό. Οι Ιταλοί συνέχισαν να νικήσουν τη Γιουγκοσλαβία στον τελικό, καθιστώντας τον τίτλο του 1968 τον μοναδικό τίτλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μέχρι σήμερα.

READ  Πόσοι αθλητικοί προπονητές βρίσκονται στο NFL;

Λάβετε τις πιο πρόσφατες αθλητικές ειδήσεις που αποστέλλονται απευθείας στα εισερχόμενά σας κάθε μέρα εγγράφοντας στο ενημερωτικό μας δελτίο.

Καλύπτουμε κάθε πληροφορία σχετικά με το αγαπημένο σας κλαμπ με τη μορφή άρθρων, βίντεο και podcast.

Το ενημερωτικό μας δελτίο θα φτάνει καθημερινά στις 12 μ.μ., δίνοντάς σας μια σειρά από τις καλύτερες ιστορίες που έχουμε καλύψει τις τελευταίες 24 ώρες.

Για να εγγραφείτε, απλώς εισάγετε τη διεύθυνση email σας στον σύνδεσμο εδώ.

Και αν δεν το έχετε κάνει ήδη, φροντίστε να συμμετάσχετε στη συνομιλία στον ιστότοπό μας Ομάδες Facebook Και το Αθλητικά συνδεθείτε στο Instagram.

Γέννηση του Μπανίνκα

Το στυλ πέναλτι πέναλτι, το οποίο επαναλήφθηκε από τους οπαδούς Lionel Messi, Sergio Aguero, Zinedine Zidane και Andrea Pirlo, έκανε το ντεμπούτο του κατά τη διάρκεια του πρώτου πέναλτι σε ένα μεγάλο τουρνουά. Ο τελικός του 1976 μεταξύ Τσεχοσλοβακίας και Δυτικής Γερμανίας ήταν απόλυτος κλασικός, μετά από 120 λεπτά ποδοσφαίρου και οι δύο ομάδες σημείωσαν δύο γκολ. Χρειάστηκαν κυρώσεις για να καθοριστεί ποιος θα ήταν ο πρωταθλητής της Ευρώπης. Αφού ο Uli Hoeness έριξε την τέταρτη πένα της Δυτικής Γερμανίας πάνω από το μπαρ, ο Antonin Panenka ανέβηκε για να κερδίσει το αποφασιστικό πέναλτι. Αντί να βάζει τη μπάλα σε μια γωνία ή να την αφήσει στο πίσω μέρος του διχτυού, η Panenka, σε μια στιγμή ιδιοφυΐας, έκοψε τη μπάλα στη μέση. Η τολμηρή προσπάθεια έστειλε τον τερματοφύλακα στα αριστερά και σφράγισε τον τίτλο για την Τσεχοσλοβακία.

Ρίξτε καύσιμο στη φωτιά

Ο Ολλανδός Marco van Basten σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας του στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 1988 εναντίον της Δυτικής Γερμανίας με ένα υπέροχο σουτ.

Στους ημιτελικούς του 1988, ένας από τους πιο σκληρούς διεθνείς αγώνες ποδοσφαίρου έφτασε στο αποκορύφωμά του. Οι Κάτω Χώρες ήρθαν αντιμέτωποι με τους γίγαντες της Δυτικής Ευρώπης, της Δυτικής Γερμανίας, στο Αμβούργο. Οι οικοδεσπότες πήραν το προβάδισμα στο 55ο λεπτό μέσω μιας ποινής Lothar Matthaus προτού ο Ρόναλντ Κούμαν ισοσταθμίσει με ένα πέναλτι στο 75ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, πέρασε μια μπάλα από τον Μάρκο Βαν Μπάστεν, ο οποίος ήρθε με ηρεμία το σουτ πέρα από τον τερματοφύλακα. Αυτό έδωσε στους Ολλανδούς την πρώτη ανταγωνιστική νίκη τους ενάντια στους Γερμανούς, αλλά οι επιπτώσεις αυτού επηρέασαν το αποτέλεσμα σε διαμάχη. Οι πορτοκαλί οπαδοί έκαψαν τη σημαία των αντιπάλων τους στα περίπτερα, ενώ ο κορυφαίος σκόρερ Koeman αντάλλαξε πουκάμισα με τον Olaf Thun και φάνηκε να το τρίβει στο πισινό του μπροστά από το γηπεδούχο. Ο παίκτης αργότερα ζήτησε συγγνώμη.

Ελληνική συντριβή και κατάσχεση

Η Ελλάδα πήρε μια σκληρή ομάδα που περιελάμβανε την Ισπανία, την Πορτογαλία και τη Ρωσία. Κανείς δεν έδωσε την ευκαιρία στους Έλληνες να ξεφύγουν από την ομάδα τους, χωρίς αμφιβολία να κερδίσει ολόκληρο τον διαγωνισμό. Τα πρώτα σημάδια επιτυχίας ήρθαν όταν οι εξωτερικοί ξεπέρασαν την σκληρή ομάδα. Στη συνέχεια αντιμετώπισαν τον υπερασπιστή πρωταθλητή Γαλλία, η οποία περιλαμβάνει τους Zinedine Zidane, Thierry Henry, Robert Pires και Patrick Vieira. Μια κεφαλίδα από τον Charisteas ήταν αρκετή για να αναισθητοποιήσει τον αμυντικό πρωταθλητή. Ο ημιτελικός αγώνας ενάντια σε μια τσεχική ομάδα με επικεφαλής τον νικητή του Ballon d’Or Pavel Nedved αποδείχθηκε πολύ πιο δύσκολο έργο. Έπρεπε να βασίζονται στον περίεργο κανόνα του ασημένιου γκολ στην παράταση για να αποφασίσουν τη θέση τους στον τελικό. Οι οικοδεσπότες της Πορτογαλίας, που ηττήθηκαν από τους Έλληνες την πρώτη μέρα, ήταν η μόνη ομάδα στο δρόμο τους για την επίτευξη του αδύνατου. Η επικεφαλής προσπάθεια του Καρίστια στο στόχο ήταν μόνο οι Έλληνες στο στόχο και ήταν το μόνο που χρειάστηκαν για να νικήσουν τη χρυσή γενιά της Πορτογαλίας. Το αδιανόητο έγινε πραγματικότητα.

Το χειροκρότημα των Βίκινγκς που συγκλόνισε τα Τρία Λιοντάρια

Ο Roy Hodgson φαίνεται κατάθλιψη μετά τον αγώνα

Η Αγγλία υπέστη τη χειρότερη ταπείνωση από την έξοδο του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 1950 στα χέρια των Ηνωμένων Πολιτειών το 2016. Αφού αγωνίστηκε κατά τη φάση του ομίλου, τα Three Lions αντιμετώπισαν τώρα την Ισλανδία που κατέλαβε την 34η θέση στον κόσμο και είχε πληθυσμό 330.000. Αυτό που φαινόταν να είναι ο ευκολότερος αντίπαλος που θα μπορούσε να ζητήσει η Αγγλία στον Γύρο των 16 αποδείχθηκε ακριβώς το αντίθετο. Ο Ρούνεϊ έβαλε τους υποψηφίους μπροστά με ένα πέναλτι αλλά δεν ήταν αρκετό. Μέσα σε ένα λεπτό, η Ισλανδία ισοφάρισε με ένα μακρύ ρίξιμο που έριξε την αγγλική άμυνα σε αναταραχή. Το φάουλ του Joe Hart του 18ου λεπτού βοήθησε το σουτ του Colbeen Sigthorsson στο δίχτυ. Η απώλεια του συλλόγου ήταν το τελευταίο άχυρο για τον Roy Hodgson, ο οποίος αργότερα παραιτήθηκε μετά την έξοδο από την πλευρά του από το ευρώ.

READ  Η έλλειψη τυριού κρέμα πλήττει το απαράμιλλο cheesecake του Illy, αλλά δεν μπορεί να σταματήσει την παραγωγή