Αρχική Αθλημα Πανηγυρισμοί στην Ελλάδα καθώς ο Ολυμπιακός κέρδισε 1-0 τη Φιορεντίνα για να κατακτήσει τον πρώτο του ευρωπαϊκό τίτλο

0

Σε ξέφρενους πανηγυρισμούς στην Αθήνα, ο Ολυμπιακός κέρδισε τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο της Ελλάδας για συλλόγους νικώντας τη Φιορεντίνα με 1-0 με ένα γκολ στην παράταση στον τελικό του Ευρωπαϊκού Συνεδριακού Λιγκ την Τετάρτη.

Ο Ayoub El Kaabi έδωσε το δραματικό τελείωμα, πετυχαίνοντας ένα γκολ τελευταίας αναπνοής στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, καθώς ξέσπασαν πανηγυρισμοί μετά από πολύωρη αναμονή για το VAR να κρίνει για οφσάιντ.

Ο Al-Kaabi είπε: «Δόξα τω Θεώ, υποσχεθήκαμε στους υποστηρικτές μας ότι θα το κάναμε σήμερα και το κάναμε».

Ο Μαροκινός επιθετικός -που τερμάτισε πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης- σκόραρε στο 116ο λεπτό του αγώνα και έπεσε στα γόνατα καθώς περίμενε να δει αν θα μπει το γκολ μετά από σέντρα του Σαντιάγο Χεζέ.

Το γκολ σφράγισε ένα ματς που έμοιαζε προς τη διαδικασία των πέναλτι μετά από μια δυναμική, αλλά σε μεγάλο βαθμό ακίνδυνη αναμέτρηση στο AEK Arena, καταδικάζοντας τη Fiorentina και τον προπονητή Vincenzo Italiano σε δεύτερη διαδοχική ήττα στον τελικό του Europa Conference League μετά την τελευταία ήττα. Ένας χρόνος στη Γουέστ Χαμ.

“Δημιουργήσαμε ευκαιρίες και είχαμε την ευκαιρία να σηκώσουμε το κύπελλο, αλλά δυστυχώς δεν ήταν ευχάριστο – λυπάμαι”, είπε ο Italiano. «Στην Ευρώπη, δεν είναι εύκολο να φτάσεις τόσο μακριά και να χάσεις».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Χοσέ Λουίς Μενντιλιμπάρ, κατέκτησε τον δεύτερο συνεχόμενο ευρωπαϊκό τίτλο του μετά την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος με τη Σεβίλλη την περασμένη σεζόν.

«Είναι μεγάλη τιμή να κάνω όλους αυτούς τους ανθρώπους ευτυχισμένους», είπε ο Mendilibar «Είμαι ενθουσιασμένος που έκανα τους ανθρώπους να αισθάνονται έτσι και να τους το αφιερώνω».

READ  Αρχαία Ελληνική Τέχνη - Γεγονότα, Αρχιτεκτονική και Έργα

“Έχουμε πετύχει κάτι που ο σύλλογός μας δεν έχει πετύχει ποτέ στο παρελθόν. Θα το επισημάνουμε και θα το γιορτάσουμε όπως πρέπει. Μετά θα αρχίσουμε να δουλεύουμε για το τι θα ακολουθήσει.” Δεκάδες χιλιάδες οπαδοί του Ολυμπιακού συμμετείχαν σε έντονους εορτασμούς σε όλη την ελληνική πρωτεύουσα αφού παρακολούθησαν πάρτι σε υπαίθρια θέαση, όπου νεαροί κουβαλούσαν αναμμένους πυρσούς στην παραλιακή πόλη του Πειραιά, κοντά στην Αθήνα, όπου εδρεύει η ομάδα.

Ο Έλληνας πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης χαρακτήρισε τον Ολυμπιακό «αληθινό θρύλο», προσθέτοντας σε διαδικτυακή ανάρτησή του: «Ο Ολυμπιακός κέρδισε το European Conference League και έγραψε ιστορία!» Είναι μια συναρπαστική βραδιά για τον ίδιο τον σύλλογο, αλλά και για το ελληνικό ποδόσφαιρο συνολικά.

Ο ευρωπαϊκός διαγωνισμός συλλόγων τρίτης κατηγορίας διεξήχθη εν μέσω μαζικής επιχείρησης ασφαλείας, με περίπου 5.000 αστυνομικούς να σχηματίζουν έναν ομόκεντρο κλοιό γύρω από τη βόρεια περιοχή της πρωτεύουσας – εν μέσω πανευρωπαϊκών ανησυχιών για την ασφάλεια αυτό το καλοκαίρι για μεγάλα αθλητικά γεγονότα, συμπεριλαμβανομένων των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού και το ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο. Πρωτάθλημα στη Γερμανία.

Στον τελικό αγώνα σημειώθηκαν σύντομες συγκρούσεις μεταξύ οπαδών της Φιορεντίνα μέσα στο γήπεδο και αστυνομικών ταραχών δίπλα τους.

Αν και οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στα πρώτα στάδια του τελικού, ο τερματοφύλακας της Φιορεντίνα, Πιέτρο Τερατσιάνο, κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι με μια εκπληκτική απόκρουση με το δάχτυλο για να αρνηθεί τα σουτ του Ντάνιελ Ποντένς στο τέταρτο λεπτό και του Στέβαν Γιόβετιτς στο έκτο λεπτό της παράτασης.

Ο Αλ Κάαμπι, ο οποίος σημείωσε 11 γκολ στο τουρνουά, έχασε τον αγώνα κυρίως λόγω της άμυνας της Φιορεντίνα με τέσσερις παίκτες.

READ  Ο Μίκελ Αρτέτα επικρίθηκε για το ότι ανάγκασε τους αστέρες της Άρσεναλ να αποχωρήσουν εν μέσω αντιδράσεων από τον Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγύρισαν με 15.000 παρευρισκόμενους οπαδούς μετά το τέλος του αγώνα, ενώ κάποιοι κουβαλούσαν τα μικρά τους παιδιά καθώς κυκλοφόρησαν χρυσά κομφετί στον αέρα γύρω από το περίπτερο των βραβείων.

«Είναι το καλύτερο συναίσθημα που είχα μέχρι στιγμής στην καριέρα μου», είπε ο αμυντικός Παναγιώτης Ρίτσος. «Είχα πολλά σκαμπανεβάσματα, αλλά είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ». ___