Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022: Ποιος προκρίθηκε στο Κατάρ; Προγραμματίστε ομάδες, βαθμολογίες, ημερομηνίες, ημερομηνίες | ποδοσφαιρικά νέα

Ο δρόμος για το Κατάρ 2022 συνεχίζεται για τις ευρωπαϊκές χώρες – ποιος θα φτάσει στους τελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου την επόμενη χρονιά;

Εδώ, περνάμε από την κατάσταση του παιχνιδιού σε καθένα από τα δέκα γκρουπ καθώς οι πίνακες αρχίζουν να διαμορφώνονται και παρέχουν τις εσωτερικές πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία των προσόντων και τις βασικές ημερομηνίες.

Οι νικητές των ομίλων θα προκριθούν αυτόματα στο Κατάρ 2022 και αυτή η σελίδα θα ενημερωθεί όταν οι χώρες κλείσουν τη θέση τους στο τουρνουά του επόμενου έτους.

Τι είναι οι ομάδες;

Ομάδα Α: Πορτογαλία, Σερβία, Δημοκρατία της Ιρλανδίας, Λουξεμβούργο, Αζερμπαϊτζάν
Ομάδα Β: Ισπανία, Σουηδία, Ελλάδα, Γεωργία, Κοσσυφοπέδιο
ομάδα Γ: Ιταλία, Ελβετία, Βόρεια ΙρλανδίαΒουλγαρία και Λιθουανία
Ομάδα Δ: Γαλλία, Ουκρανία, Φινλανδία, Βοσνία -Ερζεγοβίνη, Καζακστάν
Ομάδα Ε: Βέλγιο, ΟυαλίαΤσεχία, Λευκορωσία, Εσθονία
Έκτη ομάδα: Δανία, Αυστρία, Σκωτία, Ισραήλ, Νήσοι Φερόε, Μολδαβία
Ομάδα Ζ: Ολλανδία, Τουρκία, Νορβηγία, Μαυροβούνιο, Λετονία, Γιβραλτάρ
Ομάδα Η: Κροατία, Σλοβακία, Ρωσία, Σλοβενία, Κύπρος, Μάλτα
Η πρώτη ομάδα: ΑγγλίαΠολωνία, Ουγγαρία, Αλβανία, Ανδόρα και Άγιος Μαρίνος
Ομάδα J: Γερμανία, Ρουμανία, Ισλανδία, Βόρεια Μακεδονία, Αρμενία, Λιχτενστάιν

Ομάδα Α

Πορτογαλία Ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου μετά τη νίκη στο Αζερμπαϊτζάν, δύο βαθμούς μπροστά Σερβία, που έφερε ισοπαλία 1-1 με τη Δημοκρατία της Ιρλανδίας.

την τρίτη θέση Λουξεμβούργο Χτυπούσαν τα βάρη τους σε αυτόν τον όμιλο, αλλά τώρα βρίσκονται επτά βαθμοί πίσω από την κορυφαία Πορτογαλία, αν και με ένα παιχνίδι στο χέρι. Ωστόσο, η Σερβία εξακολουθεί να είναι ορατή με διαφορά μεταξύ της τρίτης και της δεύτερης θέσης με μόλις πέντε βαθμούς.

Δεν ήταν η καλύτερη προεκλογική εκστρατεία ακόμα Δημοκρατία της ΙρλανδίαςΑλλά η ισοπαλία με τη Σερβία τους δίνει ώθηση πριν από τα τελευταία παιχνίδια της σεζόν.

Αζερμπαϊτζάν Να κολλήσει στο κάτω μέρος της ομάδας σε ένα σημείο.

το ακόλουθο:

9 Οκτωβρίου: Αζερμπαϊτζάν και Ιρλανδία – 5:00 μ.μ
9 Οκτωβρίου: Λουξεμβούργο vs Σερβία – Γύρος 7.45μμ

Σάββατο 9 Οκτωβρίου 4:30 μ.μ

Αναχώρηση στις 5:00 μ.μ

ομάδα β

Ισπανία άλμα Σουηδία Κορυφαίος του Ομίλου Β με νίκη 4-0 Γεωργία – Και η θέση τους ως ηγέτης του ομίλου ενισχύθηκε ακόμη περισσότερο μετά τον τελευταίο γύρο.

Οι Σκανδιναβοί έχασαν με 2-1. Ελλάδα Στην τελευταία τους έξοδο, ενώ η Ισπανία έχει τελειώσει Κοσσυφοπεδίου, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του μόνο στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018, και τώρα έχει πέσει στην τέταρτη θέση.

το ακόλουθο:

9 Οκτωβρίου: Σουηδία εναντίον Κοσσυφοπεδίου – Αγώνας 5 το βράδυ
9 Οκτωβρίου: Γεωργία vs Ελλάδα – Αγώνας 5 το βράδυ

ομάδα Γ

Η ομάδα Γ άνοιξε όταν Ελβετία λαβή Ιταλία 0-0 ισοπαλία.

Τον τελευταίο γύρο οι Αζόρες ανέβασαν το προβάδισμά τους στην κορυφή στους έξι βαθμούς για να νικήσουν τη Λιθουανία με 5-0, ενώ η ελβετική ομάδα έπεσε σε δύσκολη θέση με τη Βόρεια Ιρλανδία.

READ  Ο Έλληνας ποδοσφαιριστής Γιώργος Γιαμαμάκης ανακηρύχθηκε «Ο Καλύτερος Σκόρερ του Κόσμου» για τον Ιανουάριο του 2021

Βόρεια Ιρλανδία Ταξίδι στην Ελβετία τον Οκτώβριο για έκτακτη συνάντηση.

το ακόλουθο:

9 Οκτωβρίου: Λιθουανία vs Βουλγαρία – Αγώνας 2 το απόγευμα
9 Οκτωβρίου: Ελβετία vs Βόρεια Ιρλανδία – Αγώνας στις 7.45μμ

Σάββατο 9 Οκτωβρίου 1:55 μ.μ

Ξεκινά στις 14:00

Σάββατο 9 Οκτωβρίου 7:15 μ.μ

Έναρξη στις 7:45 ΜΜ

ομάδα δ

Γαλλία Παλεύουν να βρουν το αυλάκι τους σε αυτήν την εκστρατεία αλλά μια αποφασιστική νίκη Φινλανδία Τους είδε να ανοίγουν προβάδισμα επτά πόντων στην κορυφή του καταστρώματος.

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν είχε τρεις νίκες και τρεις ισοπαλίες από έξι αγώνες στον Όμιλο Δ.

Η Ουκρανία και η Φινλανδία δεν τα έχουν χάσει όλα, με τις δύο ομάδες να έχουν παιχνίδια στο χέρι με τη Γαλλία καθώς κοιτούν να μειώσουν τη διαφορά στην κορυφή.

το ακόλουθο:

9 Οκτωβρίου: Καζακστάν vs Βοσνία -Ερζεγοβίνη – Αγώνας 2 το απόγευμα
9 Οκτωβρίου: Φινλανδία vs Ουκρανία – 5μμ

Ομάδα Ε

Βέλγιο Βρίσκεται στην κορυφή της Παγκόσμιας Κατάταξης της FIFA και είναι στην κορυφή του Ομίλου Ε με μια νίκη επί της Λευκορωσίας για να κερδίσει πέντε νίκες από έξι αγώνες. Βρίσκονται πλέον εννέα βαθμούς πίσω Τσεχική Δημοκρατία, ο οποίος δεν θα παίξει ξανά μέχρι τον Οκτώβριο.

Ουαλία Οι ελπίδες αυτόματης πρόκρισης υπέστησαν ένα μεγάλο πλήγμα μετά το αδιέξοδο εναντίον της Εσθονίας.

το ακόλουθο:

8 Οκτωβρίου: Εσθονία vs Λευκορωσία – Αγώνας στις 7.45μμ
8 Οκτωβρίου: Τσεχία – Ουαλία – Γύρος 7.45μμ

Παρασκευή 8 Οκτωβρίου 7:00 μ.μ

Έναρξη στις 7:45 ΜΜ

Ομάδα F.

Δανία Συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησαν στο Euro 2020, διατήρησαν το τέλειο ρεκόρ τους στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου με την έκτη συνεχόμενη νίκη τους, νικώντας το Ισραήλ. 5-0. Έχουν τώρα μόνο δύο νίκες από την κατάκτηση του προκριματικού του ομίλου και μια θέση στους τελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Σκωτία (11 βαθμοί), Ισραήλ (10 βαθμοί), και Αυστρία (Επτά βαθμοί) αποτελούν τον όμιλο κυνηγητού, αλλά η υπέροχη νίκη του Στιβ Κλαρκ με 1-0 στη Βιέννη τον φέρνει στην pole position για τη δεύτερη θέση στον όμιλο με έναν αγώνα με το Ισραήλ στο Hampden Park τον ερχόμενο Οκτώβριο.

το ακόλουθο:

9 Οκτωβρίου: Σκωτία – Ισραήλ – Αγώνας 5 μ.μ
9 Οκτωβρίου: Νησιά Φερόε vs Αυστρία – Αγώνας στις 7.45μμ
9 Οκτωβρίου: Μολδαβία vs Δανία – Γύρος 7.45μμ

Σάββατο 9 Οκτωβρίου 4:00 μ.μ

Αναχώρηση στις 5:00 μ.μ

Ομάδα Ζ

Ο όμιλος G αποδείχθηκε πολύ σφιχτός για να κληθεί μετά από έξι αγώνες. Ολλανδία (13 πόντοι) οδηγεί τον όμιλο σε διαφορά τερμάτων μετά τη νίκη με 6-1 Τουρκία, Ενώ Νορβηγία (επίσης 13 πόντοι) σημείωσε μια τεράστια νίκη 5-1 επί του Γιβραλτάρ για να συμβαδίσει με την εθνική Ολλανδίας.

Η μεγάλη ήττα της Τουρκίας ήταν ένα πλήγμα για τις ευκαιρίες τους, αλλά παρέμειναν σταθερά στην καταδίωξη με 11 πόντους, ενώ το μαύρο βουνό 0-0 ισοπαλία με Λετονία Τους αφήνει πολλά να κάνουν για να αποζημιώσουν τους ηγέτες.

το ακόλουθο:

8 Οκτωβρίου: Αγώνας Γιβραλτάρ vs Μαυροβουνίου – αγώνας στις 7.45 μ.μ
8 Οκτωβρίου: Λετονία vs Ολλανδία – Αγώνας στις 7.45μμ
8 Οκτωβρίου: Τουρκία vs Νορβηγία – Αγώνας στις 7.45 μ.μ

ομάδα η

Κροατία Και Ρωσία Διατηρεί ακόμα 13 βαθμούς, αλλά η Κροατία είναι πλέον στην κορυφή του Ομίλου H σε διαφορά τερμάτων μετά τη νίκη με 3-0 στο Σλοβενία Την τελευταία φορά.

Νίκη της Ρωσίας με 2-0 Μάλτα Σημαίνει ότι η διαφορά μεταξύ των δύο υψηλότερων σημείων είναι τέσσερις μονάδες με την τέταρτη Σλοβακία, Ενώ Σλοβενία Δύο ακόμη βαθμοί στην τέταρτη θέση.

το ακόλουθο:

8 Οκτωβρίου: Μάλτα vs Σλοβενία ​​- Αγώνας στις 7.45μμ
8 Οκτωβρίου: Κύπρος v Κροατία – Γύρος 7.45 μ.μ
8 Οκτωβρίου: Ρωσία vs Σλοβακία – Γύρος 7.45μμ

Η πρώτη ομάδα

Αγγλία Εγκατέλειψε το τέλειο ρεκόρ του στην Πολωνία αφού δέχτηκε καθυστερημένη ισοφάριση, αλλά εξακολουθεί να έχει τέσσερις υγιείς πόντους έναντι της Αλβανίας και ένα πόντο πέντε πόντων έναντι της Πολωνίας.

Ουγγαρία Μείνετε σε απόσταση επαφής από τον χώρο των πλέι-οφ.

το ακόλουθο:

9 Οκτωβρίου: Ανδόρα vs Αγγλία – Αγώνας στις 7.45μμ
9 Οκτωβρίου: Ουγγαρία vs Αλβανία – Αγώνας στις 7.45μμ
9 Οκτωβρίου: Πολωνία vs Σαν Μαρίνο – Αγώνας στις 7.45 μ.μ

Ομάδα J.

Γερμανία Κερδίζει τον Όμιλο J και συνεχίζει το προβάδισμά του αφού νίκησε την Ισλανδία με 4-0, ενώ ήταν ο πιο κοντινός διεκδικητής Αρμενία Κρατήθηκε από την υδρορροή Λιχτενστάιν.

Ρουμανία Και Βόρεια Μακεδονία Θα μπορούσε να προκριθεί μέχρι τώρα αλλά κανένας από τους δύο δεν μπορούσε να πάρει το προβάδισμα γιατί η συνάντησή τους ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ.

το ακόλουθο:

8 Οκτωβρίου: Λιχτενστάιν vs Μακεδονία – Αγώνας στις 7.45μμ
8 Οκτωβρίου: Ισλανδία vs Αρμενία – Γύρος 7.45μμ
8 Οκτωβρίου: Γερμανία vs Ρουμανία – Γύρος 7.45μμ

Παρασκευή 8 Οκτωβρίου 19:40

Έναρξη στις 7:45 ΜΜ

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022: Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε

Πόσες ευρωπαϊκές χώρες είναι επιλέξιμες;

Συνολικά 13 κουλοχέρηδες είναι διαθέσιμοι στον τελικό του πρωταθλήματος ομάδας ΟΥΕΦΑ. Οι 55 ομάδες χωρίστηκαν σε πέντε ομίλους των πέντε και πέντε ομίλους των έξι.

Οι νικητές από τους 10 ομίλους θα προκριθούν αυτόματα στους τελικούς, οι οποίοι θα πραγματοποιηθούν για πρώτη φορά τον Νοέμβριο και τον Δεκέμβριο του 2022 για να αποφευχθεί η σκληρή καλοκαιρινή ζέστη στη Μέση Ανατολή.

READ  Ο Paul Pogba, ο Riyad Mahrez και άλλοι Αραβοί και Μουσουλμάνοι ποδοσφαιριστές εκφράζουν την αλληλεγγύη τους στους Παλαιστινίους εν μέσω σύγκρουσης με το Ισραήλ-Sports News, Firstpost

Τι θα συμβεί αν καταλάβετε τη δεύτερη θέση στην ομάδα σας;

Τρεις ακόμη θέσεις θα αναμετρηθούν μεταξύ των επιλαχόντων του Ομίλου 10 και των δύο ομάδων με την υψηλότερη κατάταξη από το Nations League που δεν έχουν ήδη προκριθεί ή τερματίσει στη δεύτερη θέση.

Αυτές οι 12 ομάδες θα χωριστούν σε τρεις πίστες πλέι οφ, κάθε μία με τέσσερις χώρες, για να καθορίσουν τα τρία τελευταία ευρωπαϊκά γήπεδα. Το σχήμα θα αποτελείται από δύο γύρους νοκ άουτ στους οποίους θα προκριθούν οι τρεις επιπλέον ομάδες.

Πότε θα γίνουν τα προκριματικά;

Τα πλέι οφ θα διεξαχθούν μεταξύ Μαρτίου και Νοεμβρίου 2021, με τους αγώνες των πλέι οφ να είναι προγραμματισμένοι για τον Μάρτιο του 2022.

Γύρος 7: 8-9 Οκτωβρίου 2021
Γύρος 8: 11-12 Οκτωβρίου 2021
9 γύρος: 11-13 Νοεμβρίου 2021
10 γύρος: 14-16 Νοεμβρίου 2021

Ποιο είναι το πρόγραμμα των αγώνων;

Ποια είναι η μορφή και το πρόγραμμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου;

Στο τουρνουά θα συμμετάσχουν 32 ομάδες σε οκτώ ομίλους των τεσσάρων.

Τέσσερις αγώνες θα διεξάγονται κάθε μέρα κατά τη διάρκεια της φάσης των ομίλων, οι οποίοι θα διαρκέσουν 12 ημέρες και οι νικητές και οι επιλαχόντες θα προκριθούν στη φάση των 16.

Οι αγώνες θα κατανέμονται μόνο σε ορισμένους χώρους μετά την κλήρωση των τελικών, έτσι ώστε οι διοργανωτές να μπορούν να επιλέξουν τους βέλτιστους χρόνους έναρξης που ταιριάζουν στο τηλεοπτικό κοινό σε διαφορετικές χώρες, καθώς και στους θαυμαστές στο Κατάρ.

Η κλήρωση των τελικών έχει προγραμματιστεί για τον Απρίλιο του 2022, μετά το παράθυρο του Μαρτίου για διεθνείς αγώνες.

Σε αντίθεση με το Euro 2020, θα διεξαχθεί αγώνας για την τρίτη θέση στις 17 Δεκεμβρίου.

Φάση ομίλου: 21 Νοεμβρίου – 2 Δεκεμβρίου
Γύρος των 16: 3-6 Δεκεμβρίου
Προημιτελικά: 9/10 Δεκεμβρίου
ημιτελικό: 13 και 14 Δεκεμβρίου
τελευταίος: 18 Δεκεμβρίου

Πότε ξεκινούν οι αγώνες;

Η FIFA επιβεβαίωσε ότι οι δύο πρώτοι γύροι αγώνων θα ξεκινήσουν στις 1 μ.μ., 4 μ.μ., 7 μ.μ. και 10 μ.μ. τοπική ώρα (10 π.μ., 1 μ.μ., 4 μ.μ. και 7 μ.μ. στο Ηνωμένο Βασίλειο).

Οι ώρες έναρξης για τον τελευταίο γύρο των αγώνων των ομίλων και των αγώνων νοκ άουτ θα είναι 6μμ και 10μμ τοπική ώρα (3μμ και 7μμ ώρα Βρετανίας).

Ο τελικός έχει προγραμματιστεί να ξεκινήσει στις 6 το απόγευμα τοπική ώρα (15:00 ώρα Βρετανίας).

Ποια είναι τα μέρη;

Οι αγώνες των ομίλων θα διεξαχθούν σε οκτώ στάδια: Al Bayt Stadium, Khalifa International Stadium, Al Thumama Stadium, Ahmed Bin Ali Stadium, Lusail Stadium, Ras Abu Aboud Stadium, Education City Stadium και Al Janoub Stadium.

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *