Πρωτάθλημα τένις του Αμπού Ντάμπι: Ο Κένιν και η Σβετολίνα οδηγούν τη σειρά των κορυφαίων παικτών στον δεύτερο γύρο

Sophia Kenin (Αρχείο).
Πιστωτική εικόνα: AP

Ντουμπάι: Αμερικανός, πρώτος σπόρος, η Σόφια Κένιν ηγήθηκε της πορείας των κορυφαίων τεσσάρων στον δεύτερο γύρο του Πρωταθλήματος Τένις Γυναικών του Αμπού Ντάμπι στο Διεθνές Κέντρο Τένις Zayed Sports City, την Πέμπτη.

Ο Κένιν έπρεπε να πολεμήσει μέσα από ένα σκληρό πρώτο σετ πριν νικήσει τον κινέζικο προκριμένο Yang Zhaoxuan 7-6 (4) 6-2 και εξασφάλισε το δικαίωμα να αντιμετωπίσει τον Βέλγιο Kirsten Flippkins στον δεύτερο γύρο.

Χρειάστηκε ο νούμερο 4 στον κόσμο – ο καλύτερος παίκτης του WTA 2020 – για να προκριθεί τελικά από το αρχικό πλαίσιο εναντίον του Γιανγκ, πρώην διπλού παίκτη μεταξύ των 20 κορυφαίων που σήμερα κατατάσσονται 789η στα singles και ανταγωνίζονται στην πρώτη Τα singles της έχουν πραγματοποιηθεί από τον Οκτώβριο του 2019.

Ο επόμενος αντίπαλος της Αμερικής, ο Fleekens, είναι πρώην 15χρονος παίκτης που ηγήθηκε ενός πρώτου αγώνα τριών ισοδύναμων σετ εναντίον της Γερμανικής Laura Siegmund την πρώτη ημέρα για να εξασφαλίσει τη θέση της μπροστά από τον πρωταθλητή του Australian Open.

Και η ουκρανική δεύτερος σπόρος Έλενα Σβιτολίνα κράτησε τη θέση της στον δεύτερο γύρο αφού νίκησε την Αμερικανίδα Τζέσικα Μπιγκούλα 6-4 6-3.

«Μου άρεσε πολύ να είμαι εκεί», είπε η Svitolina μετά το παιχνίδι της αργά το βράδυ.

“Οι συνθήκες δεν ήταν εύκολες σήμερα, ο άνεμος περιστρέφεται γύρω από το γήπεδο και αλλάζει συνεχώς, οπότε προσπάθησα πραγματικά να επικεντρωθώ σε αυτό που έπρεπε να κάνω στο γήπεδο. Στο τέλος, δεν υπήρχαν flips και ήταν μια πολύ δυνατή απόδοση από μένα στο πρώτο παιχνίδι.”

Η Svitolina, που είναι σήμερα η νούμερο 5 στον κόσμο και πρωταθλητής δύο φορές στο Ντουμπάι, ήταν η πρώτη της 63η αμερικανική αντίπαλό της για πρώτη φορά. Όμως, ο Ουκρανός έσπασε το σερβίς του Bigwall σε τρεις περιπτώσεις για να σφραγίσει μια νίκη 80 λεπτών επί του βαρύ χτυπημένου Αμερικανού.

“[There are] Πρέπει να βελτιώσω μερικά πράγματα για τον επόμενο αγώνα και να προσπαθήσω να βελτιώσω. Αλλά στην αρχή, νομίζω ότι ήταν σίγουρα ένας καλός αγώνας », παραδέχτηκε η Svitolina.

“Θα προσπαθήσω να φτάσω στο γήπεδο αύριο, να δουλέψω κάποια πράγματα εδώ και εκεί, για να είμαι καλύτερος. Για μένα, κάθε αγώνας είναι μια δοκιμασία, όπου πραγματικά προσπαθώ να κάνω ό, τι έκανα και τι πραγματικά δούλευα. Γι ‘αυτό προσπαθώ να επικεντρωθώ σε κάθε σημείο και να δω πώς πηγαίνει.” Τα πράγματα. “

Ο τρίτος σπόρος Karolina Pliskova της Τσεχικής Δημοκρατίας έχει προσαρμοστεί επιτυχώς για να αφήσει την τυχερή ηττημένη Despina Papamichel από την Ελλάδα 6-2 7-6 (4).

Ο παγκόσμιος νούμερο έξι Pliskova είχε προγραμματιστεί να παίξει τη Ρουμάνα Sorana Cercia όταν ξεκίνησε η ημέρα, αλλά ο Serst – ο νικητής του Habtoor Tennis Challenge που έληξε το έτος στο πρώτο μισό του Δεκεμβρίου – δυστυχώς έπρεπε να αποσυρθεί λόγω κοιλιακού τραυματισμού πριν από τον αγώνα. αγώνας.

Ο Papamichail μετακόμισε στην κλήρωση στη θέση της Cirstea, επιτρέποντας στον 27χρονο Έλληνα παίκτη να κάνει την κύρια κλήρωση για πρώτη φορά στο WTA. Ωστόσο, ο πρώην παγκόσμιος νούμερο 1 παίκτης παρέμεινε αδιάφορος από την υποκατάσταση, αποφεύγοντας μια ισχυρή πτώση στο δεύτερο σετ των Ελλήνων για να αναδειχθεί νικητής μετά από 79 λεπτά παιχνιδιού.

“Φυσικά, έχω ετοιμάσει κάτι”, είπε η Πλίσκοβα, “αλλά έχω ακόμα λίγες ώρες για να αλλάξω πώς νιώθω για αυτόν τον αγώνα.”

“Δεν έχει σημασία ποιος ήταν εκεί, ήθελα να παίξω όσο καλύτερα μπορούσα.”

Προχώρησε επίσης στον δεύτερο γύρο ως τέταρτος σπόρος και κατέλαβε την 10η θέση στον κόσμο, την Αρένα Σαμπαλένκα, επεκτείνοντας τη νίκη της σε δέκα συνεχόμενους αγώνες νικώντας 7-6 (5) και 6-2 έναντι της Μπολόνια Ερκόγκς.

Ο Λευκορωσός θα αντιμετωπίσει τώρα τον Αυστραλό Agla Tomljanovic στον δεύτερο γύρο.

Η Sabalenka τελείωσε το 2020 στο υψηλότερο σημείο, κερδίζοντας τους τελευταίους εννέα αγώνες φέτος και κερδίζοντας τίτλους back-to-back στην Οστράβα και τον Λιντς. Το τρέξιμο της Sabalenka στο τέλος της σεζόν της εξασφάλισε μια θέση στην πρώτη δεκάδα του τελικού έτους στο WTA Singles Ranking για πρώτη φορά στην καριέρα της.

Ο τέταρτος σπόρος Sabalenka και ο Hercog ισοφάρισαν 1-1 στις προηγούμενες αντιπαραθέσεις. Η Sabalinka είχε νικήσει τον Hercog σε straight set στο Λουγκάνο, αλλά ο Hercog αντέδρασε με μια ευθεία νίκη μετά από μόλις δύο εβδομάδες στην Κωνσταντινούπολη.

Ένα άλλο γνωστό πρόσωπο που προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο ήταν η Έλενα Ρυμπακίνα, επιλαχούσα για το Dubai Open 2020, η οποία σημείωσε νίκη 6-1 6-3 από τη Λουκρέσια Στεφανίνη νωρίς το πρωί.

Η λεπτή Ουκρανία μπήκε στο αρχικό σετ με μια νίκη 6-1, μόνο για να δει την 394η αντίπαλη από την Ιταλία να πέφτει νωρίς και να ισοπαλία 3-3 στο δεύτερο σετ. Αλλά ο 21χρονος Ουκρανός έκανε ένα ακόμη διάλειμμα για να κερδίσει ακριβώς 6-3 σε μια ώρα.

[6] Η Έλενα Ρυμπακίνα νίκησε τη Λουκρέσια Στεφανίνη 6-1 6-3. [4] Η Αρένα Σαμπαλένκα νίκησε τον Πολόνα Χέρκογκ 7-6 (5), 6-2; [1] Sophia Kenin BT [Q] Yang Zhaoxuan 7-6 (4), 6-3; Η Sarah Sorribes Turmo νίκησε τη Nadia Podoroska 6-3 6-3. Hsieh Su-Wei bt [8] Marketa Fondrosova 3-6, 6-3, 7-6 (3); Ο Wang Wang Yu νίκησε την Arantexa Ross 6-3, 3-6, 6-4; Marta Kostyuk bt [Q] Lucy Hradika 6-2, 6-4; [Q] Η Katrina Bondarenko νίκησε τον Wang Yavan 6-3 2-6 6-3. Aliaksandra Sasnovich BT [Q] Άννα Μποντάρ 6-2, 6-3; [Q] Η Bianca Turati νίκησε τον Yaroslav Shvidova 6-1 6-2; [5] Ο Garbin Muguruza νίκησε την Kristina Mladenovic 6-2 6-4; [3] Η Καρολίνα Πλισκόβα νίκησε τη Δέσποινα Παπαμιχέλ 6-2, 7-6 (4). [2] Η Έλενα Σβιτολίνα νίκησε την Τζέσικα Μπιγκούλα 6-4 6-3. Η Elysee Cornet νίκησε τη Βαλεντίνη Γραμματοπούλου 6-2 6-2; Tamara Zidansik bt [11] Τζένιφερ Μπράντι 0-6, 6-3, 6-4; Heather Watson BT [LL] Τζούντι Μπέργκ 4-6, 6-2, 7-5; [Q] Η Anastasia Jasanova νίκησε τη Mona Barthel 6-2 6-4. [12] Η Καρολίνα Μούχοβα νίκησε την Ντάνκα Κόβιτς 6-4 6-1.

READ  Murray: Η αστική δράση χτίζει θεμέλια για μεμονωμένους πρωταθλητές | Ειδήσεις, αθλήματα, δουλειές