Σέλτικ 2 – 1 Ross Co

Η Σέλτικ, η κορυφαία της Premier League, επέστρεψε από πίσω για να νικήσει τη Ross County με 2-1 και να προηγηθεί με εννέα πόντους από τη Rangers, αφού δέχτηκε το τέταρτο πέναλτι της λόγω χάντμπολ σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο Ντέιβιντ Κανκόλα έβαλε μπροστά την Κάουντι νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο στο Σέλτικ Παρκ μετά την τιμωρία του Ματ Ο’Ράιλι από τον διαιτητή Ντέιβιντ Μονρόε.

Ο προπονητής των γηπεδούχων Άντζ Ποστέκογλου στάθηκε με τα χέρια του να καλύπτουν το στόμα του σοκαρισμένος αφού ο Τζόνσον κλώτσησε την μπάλα από τον Ο’Ράιλι από κοντά στο πλάι της μεγάλης περιοχής. Ο μέσος κινούσε το χέρι του κοντά στο σώμα του, αλλά η απόφαση επικυρώθηκε από τον Βοηθό Διαιτητή Βίντεο Γιούαν Άντερσον.

Η Σέλτικ σύντομα αρνήθηκε να διεκδικήσει πέναλτι και η διαμάχη πυροδότησε τη ζωή τους. Τα διπλά γκολ των Ντέιβιντ Τέρνμπουλ και Σάιντ Χακσαπάνοβιτς έχουν σημειώσει εννέα συνεχόμενες νίκες εντός έδρας από το τελευταίο τους διεθνή διάλειμμα.

Η νίκη εξασφάλισε τη Σέλτικ να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία που πρόσφερε νωρίτερα η Ρέιντζερς με τη Σεντ Μίρεν και να πάει στο διάλειμμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου και το ταξίδι του στην Αυστραλία για το Σούπερ Καπ στο Σίδνεϊ, με μεγάλη διαφορά έναντι των αντιπάλων του.

Ο Ποστέκογλου έκανε έξι αλλαγές μετά από μια στενή νίκη μεσοβδόμαδα στο Μάδεργουελ και η Σέλτικ έχασε μια σπίθα στο πρώτο ημίχρονο, αν και ο Kyogo Furuhashi είχε αρκετές ευκαιρίες.

Ο Ιάπωνας επιθετικός κοίταξε μια κεφαλιά στην επιφάνεια των διχτυών με μια αξιοπρεπή προσπάθεια, αλλά στη συνέχεια τράβηξε ένα μακρινό σουτ αφού ο Ρίο Χάτ ήταν καθαρός. Ο επιθετικός πήρε μια βαριά πινελιά αφού σχηματίστηκε από τον Χακσαπάνοβιτς και στη συνέχεια έκανε μια φιλόδοξη προσπάθεια.

READ  Αξίωση συμβολαίου ξυλείας, εκσυγχρονισμός της Lavia και νέος σύλλογος του Gerrard - Τελευταία νέα LFC - Liverpool FC

Ο O’Reilly πυροβόλησε από 25 γιάρδες, αλλά ο φύλακας της κομητείας Ross Laidlaw επέζησε από το inning χωρίς σοβαρές δοκιμές, αν και χτύπησε ένα μακρινό σουτ από τον Cameron Carter Vickers, ο οποίος εξασφάλισε τον νέο κεντρικό αμυντικό συνεργάτη του Karl Starvelt όταν ο Moritz Gaines πήγε να τον χτυπήσει. Κεφάλι.

Ο αγώνας ζωντάνεψε πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Cankula έκανε τρία από τα τρία σερί νικών της County εναντίον της Celtic αυτή τη σεζόν.

Πώς η Σέλτικ ανέβηκε στην επιστροφή

εικόνα:
Ο Ντέιβιντ Τέρνμπουλ πέτυχε το γκολ της Σέλτικ απέναντι στην Ρος Κάουντι

Η Σέλτικ βρήκε αμέσως το επείγον να τους παίξει και ο Λάιντλοου έκανε μια εξαιρετική στάση κατάδυσης από την προσπάθεια κέρλινγκ του Τέρνμπουλ.

Το αίσθημα αδικίας των οπαδών των γηπεδούχων επιδεινώθηκε όταν η Μονρό απέσυρε τα αιτήματα για πέναλτι μετά την πτώση του Άντονι Ράλστον εν μέσω έντονου ενδιαφέροντος από πίσω από τον αντίπαλό δεξιό μπακ Τζόνσον, απόφαση που επιβεβαιώθηκε από το VAR.

Ο Furuhashi προχώρησε με ένα δυνατό σουτ πριν η Σέλτικ ισοφαρίσει στο 62ο λεπτό.Ο Hatate χόρεψε γύρω από την εξωτερική σφιχτή άμυνα της County και έστειλε τη μπάλα στον Turnbull, ο οποίος ακούμπησε την μπάλα και την σούταρε μέσα από τα πόδια του Laidlaw.

Οι ήρωες προηγήθηκαν έξι λεπτά αργότερα. Ο Χακσαμπάνοβιτς αντάλλαξε σύντομες πάσες με τον Τέρνμπουλ και στη συνέχεια τον Χατέτε πριν περάσει τη μπάλα στο μακρινό δοκάρι από τα 15 γιάρδες.

Οι Jota, Lille Abada και Γιώργος Γιακομάκης περίμεναν να μπουν με το γκολ, αλλά η νέα επιθετική τριάδα δεν μπόρεσε να προσθέσει το προβάδισμα, καθώς ο Έλληνας επιθετικός έφτασε κοντά με ένα κοντινό σουτ που έφυγε έξω.

READ  Η Ντίντι είναι τόσο αστεία στο "Get Him to the Greek"

Τι έπεται?

Η Premier League της Σκωτίας κάνει διάλειμμα για το Παγκόσμιο Κύπελλο με τη Σέλτικ να επιστρέφει στο Αμπερντίν στις 17 Δεκεμβρίου, ζωντανά στο Sky Sports. Αναχώρηση στις 12:30 μ.μ.

Ο πρώτος αγώνας της Ρος Κάουντι επιστρέφει εντός έδρας στο Σεντ Τζόνστον την ίδια μέρα. Ο αγώνας ξεκινά στις 3 το μεσημέρι.