Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 6-2 Πίτερμπορο Γιουνάιτεντ: Οι Μπλέιντς νίκησαν την Μπόσχ για να κατακτήσουν το πρώτο πρωτάθλημα της σεζόν

Οι Eliman Ndiaye και Morgan Gibbs-White σημείωσαν τα πρώτα τους γκολ για τη Sheffield United καθώς οι Blades κέρδισαν το τουρνουά για πρώτη φορά αυτή τη σεζόν.

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ πέτυχε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά υπό τον προπονητή Σλάβισα Γιοκάνοβιτς με μια συντριπτική νίκη επί της Πίτερμπορο Γιουνάιτεντ στο Μπράμαλ Λέιν.

Ο Eliman Ndiaye πέτυχε το πρώτο του γκολ για την πρώτη ομάδα στην πρώτη του εμφάνιση στο πρωτάθλημα πριν ο Jack Marriott ισοφαρίσει.

Ωστόσο, τα γκολ του δεύτερου ημιχρόνου από τον Τζον Φλικ, δύο γκολ από τους Μπεν Όσμπορν και Μόργκαν Γκιμπς-Γουάιτ και ένα δεύτερο γκολ από τον Ντίγιαε διευθέτησαν τον αγώνα, με το πέναλτι του Τζόνσον Κλαρκ Χάρις να είναι απλά παρηγοριά.

Η Πίτερμπορο έχει χάσει και τα τρία εκτός έδρας παιχνίδια της, καθώς έπεσε στην 23η θέση του πίνακα.

Με μόλις δύο πόντους και ένα γκολ από τους πέντε πρώτους αγώνες του, ο Γιοκάνοβιτς έκανε τέσσερις αλλαγές στην αναζήτηση της φόρμας νίκης, αν και δεν μπόρεσε να δώσει την πρώτη φορά στον τερματοφύλακα Ρόμπιν Όλσεν, ο οποίος αναγκάστηκε να τεθεί σε καραντίνα αφού έπαιξε για τη Σουηδία στην Ελλάδα. μέσο της εβδομάδας.

Αλλά δύο παίκτες μαζί έφεραν ένα γκολ όπως ο Γκιμπς Γουάιτ, στο ντεμπούτο του μετά τη δανειστική του σεζόν από τη Γούλβερχαμπτον, και τράβηξαν τη μπάλα στον Ντίγια για το τελευταίο σουτ.

Ωστόσο, συνδέθηκαν όταν ο Marriott τιμώρησε ένα φάουλ από τον Rhys Norrington Davies για να πετύχει το πρώτο του γκολ στο δεύτερο ξόρκι του με την ομάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ένα λάθος από τον Φράνκι Κεντ τελείωσε όταν ο Φλικ έβαλε πίσω την γηπεδούχο ομάδα, πριν ο Όσμπορν, περιποιημένος από τον Μπίλι Σαρπ, φτάσει στην τρίτη θέση.

READ  Ελλάδα και Ισπανία συζητούν για την ενίσχυση των δεσμών στον τομέα του τουρισμού

Ο Γκιμπς Γουάιτ πέτυχε τότε το πρώτο γκολ πριν ο 21χρονος Γάλλος Ντιγιάε χτυπήσει στα δίχτυα για δεύτερη φορά με κεφαλιά.

Ο Κλαρκ Χάρις έκοψε τη διαφορά για τον Μπους με πέναλτι, πριν ο Όσμπορν ολοκληρώσει το σκορ στον χρόνο τραυματισμών.

Τα προβλήματα του προπονητή Πίτερμπορο Ντάρεν Φέργκιουσον είναι στην άμυνα, με μόνο την Ρέντινγκ να έχει δεχτεί περισσότερα από 14 γκολ.

Ο διευθυντής της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, Σλάβισα Γιόκανοβιτς, δήλωσε στο BBC Radio Sheffield:

“Πρέπει να είμαι ικανοποιημένος. Τα πήγαμε πολύ καλά. Παραπονέθηκα στο τελευταίο παιχνίδι ότι η ομάδα μου δεν δημιούργησε αρκετά και σήμερα κάναμε πολλά, πετύχαμε έξι γκολ και θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει περισσότερα.

Για τους Eliman Ndiaye και Morgan Gibbs-White: «Έπαιξαν και οι δύο καλά μεταξύ των γραμμών. Ο Έλιμαν πέτυχε δύο γκολ και ο Μόργκαν ένα και απόλαυσαν το παιχνίδι και οι οπαδοί μας απόλαυσαν να τα παρακολουθούν.

Χρειαζόμαστε αυτού του είδους τη νίκη και το πιο σημαντικό είναι να ξεκινήσει η ομάδα μου με την εμπιστοσύνη ότι είναι καλοί παίκτες και μπορούν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο ».

Ο Ντάρεν Φέργκιουσον, διευθυντής της Πίτερμπορο Γιουνάιτεντ, δήλωσε στο Cambridgeshire Radio στο BBC:

«Το να χάσουμε τον τρόπο που κάναμε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ απογοητευτικό.

«Όταν δέχεσαι ένα γκολ, αυτό συμβαίνει σε έναν αγώνα και πρέπει να συνεχίσεις, αλλά έπειτα χάσαμε ένα γκολ αμέσως μετά και χάσαμε κάθε εμπιστοσύνη και πήγαν αντίθετα.

“Δεν μπορούμε να πάμε με τον ίδιο τρόπο που κάναμε στο δεύτερο ημίχρονο. Αλλά όσο πιο γρήγορα μπορώ, πρέπει να ξαναβάλω τα παιδιά γιατί έχουμε άλλο παιχνίδι την Τρίτη”.

READ  Η Ελλάδα και 6 άλλες χώρες εγκαινιάζουν το σύστημα πιστοποιητικών εμβολιασμού της ΕΕ