«Στα απλά πράγματα τον ερωτεύεσαι»

Ο Μάρκο Βεράτι ανακήρυξε τον συμπαίκτη του στην Παρί Σεν Ζερμέν (PSG) Λιονέλ Μέσι ως τον καλύτερο παίκτη στην ιστορία μετά την ισοπαλία 1-1 της ομάδας του στο Champions League με τη SL Benfica την Τετάρτη (5 Οκτωβρίου).

Ο τερματοφύλακας Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα έκανε δύο εκπληκτικές αποκρούσεις στα πρώτα 18 λεπτά του αγώνα για να διατηρήσει το 0-0. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Kylian Mbappe, ο Neymar Jr και ο Messi ενώθηκαν για να πετύχουν το εναρκτήριο γκολ της Paris Saint-Germain στον αγώνα.

Ο Βραζιλιάνος διεθνής έκανε απευθείας πάσα στον πρώην τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα, ο οποίος κύλησε με μια ασταμάτητη μπάλα πέρα ​​από τον Odyssey Flashodemos στο 22ο λεπτό.

Η Μπενφίκα ισοφάρισε στο 41ο λεπτό με αυτογκόλ του Ντανίλο Περέιρα και το ματς έληξε 1-1 αφού οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να προσθέσουν μεταξύ τους την ισορροπία.

Ωστόσο, ο Μέσι έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να βοηθήσει την ομάδα του να κερδίσει τον αγώνα. Και οι δύο ευκαιρίες που δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο – για τον Αχράφ Χακίμι στο 61ο λεπτό και τον Μπαπέ σε οκτώ λεπτά – ήταν αποτέλεσμα δύο λαμπρών σόλο γύρους.

Μιλώντας μετά το σφύριγμα του σαββατιάτικου, ο Βεράτι ήταν γεμάτος επαίνους για τον πρώην σταρ της Μπαρτσελόνα. Είπε (h/t GFFNN):

“Είναι απίστευτο αυτό που κάνει ο Μέσι, δεν θα το συνηθίσεις ποτέ. Είναι στα απλά πράγματα που τον ερωτεύεσαι. Για μένα, όποιος αγαπά το ποδόσφαιρο έτσι, είναι παράδειγμα, είναι ο καλύτερος στην ιστορία. “

Ο 35χρονος Μέσι έχει ακόμα μερικά κόλπα στο μανίκι του. Πολλοί πίστευαν ότι το σύμβολο της Αργεντινής ήταν σε παρακμή μετά από μια απογοητευτική σεζόν ντεμπούτου στη Γαλλία.

READ  Η Xanthi FC είναι ένα βήμα πιο κοντά στην αναρρίχηση στο Σούπερ Λιγκ αφού νίκησε τον Λεβαδέικο

Ωστόσο, ήταν μια διαφορετική ιστορία υπό τον σκηνοθέτη Christoph Galtier. Ο επτά φορές νικητής της Χρυσής Μπάλας σημείωσε οκτώ γκολ και οκτώ ασίστ σε 13 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις για τους πρωταθλητές της Ligue 1.

Ο Λιονέλ Μέσι έφτασε σε ρεκόρ Champions League μετά την ισοπαλία της PSG με την Μπενφίκα

Ο Λιονέλ Μέσι της Παρί Σεν Ζερμέν έγινε ο πρώτος παίκτης που σκόραρε εναντίον 40 διαφορετικών ομάδων στην ιστορία του Champions League με το γκολ του κόντρα στην Μπενφίκα.

Η ελληνική ομάδα Παναθηναϊκός κατέλαβε την πρώτη θέση στη λίστα του Μέσι όταν σημείωσε ένα γκολ στη νίκη της Μπαρτσελόνα με 5-0 στη φάση των ομίλων στο Camp Nou στις 2 Νοεμβρίου 2005. Σχεδόν 17 χρόνια μετά από εκείνη την ημέρα, ο Μέσι σημείωσε το 127ο γκολ του στη διοργάνωση.

Το ρεκόρ του στο Champions League είναι πλέον 127 γκολ και 42 ασίστ σε 159 εμφανίσεις. Η Άρσεναλ ήταν ο αγαπημένος του αντίπαλος, με τον Μέσι να σκοράρει εννέα γκολ και να κάνει ασίστ εναντίον της σε έξι αγώνες.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης, η Ουντινέζε, η Ρούμπιν Καζάν και η Ίντερ είναι οι μοναδικές τέσσερις ομάδες στις οποίες ο πλέι μέικερ της Παρί Σεν Ζερμέν δεν κατάφερε να σκοράρει στο Champions League.