«Στα απλά πράγματα τον ερωτεύεσαι»

Ο Μάρκο Βεράτι ανακήρυξε τον συμπαίκτη του στην Παρί Σεν Ζερμέν (PSG) Λιονέλ Μέσι ως τον καλύτερο παίκτη στην ιστορία μετά την ισοπαλία 1-1 της ομάδας του στο Champions League με τη SL Benfica την Τετάρτη (5 Οκτωβρίου).

Ο τερματοφύλακας Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα έκανε δύο εκπληκτικές αποκρούσεις στα πρώτα 18 λεπτά του αγώνα για να διατηρήσει το 0-0. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Kylian Mbappe, ο Neymar Jr και ο Messi ενώθηκαν για να πετύχουν το εναρκτήριο γκολ της Paris Saint-Germain στον αγώνα.

Ο Βραζιλιάνος διεθνής έκανε απευθείας πάσα στον πρώην τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα, ο οποίος κύλησε με μια ασταμάτητη μπάλα πέρα ​​από τον Odyssey Flashodemos στο 22ο λεπτό.

Η Μπενφίκα ισοφάρισε στο 41ο λεπτό με αυτογκόλ του Ντανίλο Περέιρα και το ματς έληξε 1-1 αφού οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να προσθέσουν μεταξύ τους την ισορροπία.

Ωστόσο, ο Μέσι έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να βοηθήσει την ομάδα του να κερδίσει τον αγώνα. Και οι δύο ευκαιρίες που δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο – για τον Αχράφ Χακίμι στο 61ο λεπτό και τον Μπαπέ σε οκτώ λεπτά – ήταν αποτέλεσμα δύο λαμπρών σόλο γύρους.

Μιλώντας μετά το σφύριγμα του σαββατιάτικου, ο Βεράτι ήταν γεμάτος επαίνους για τον πρώην σταρ της Μπαρτσελόνα. Είπε (h/t GFFNN):

“Είναι απίστευτο αυτό που κάνει ο Μέσι, δεν θα το συνηθίσεις ποτέ. Είναι στα απλά πράγματα που τον ερωτεύεσαι. Για μένα, όποιος αγαπά το ποδόσφαιρο έτσι, είναι παράδειγμα, είναι ο καλύτερος στην ιστορία. “

Ο 35χρονος Μέσι έχει ακόμα μερικά κόλπα στο μανίκι του. Πολλοί πίστευαν ότι το σύμβολο της Αργεντινής ήταν σε παρακμή μετά από μια απογοητευτική σεζόν ντεμπούτου στη Γαλλία.

READ  Στατιστικά στοιχεία σεζόν για το 2021 Υπογράφοντες του Μισισιπή, 2022 Δέσμευση

Ωστόσο, ήταν μια διαφορετική ιστορία υπό τον σκηνοθέτη Christoph Galtier. Ο επτά φορές νικητής της Χρυσής Μπάλας σημείωσε οκτώ γκολ και οκτώ ασίστ σε 13 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις για τους πρωταθλητές της Ligue 1.

Ο Λιονέλ Μέσι έφτασε σε ρεκόρ Champions League μετά την ισοπαλία της PSG με την Μπενφίκα

Ο Λιονέλ Μέσι της Παρί Σεν Ζερμέν έγινε ο πρώτος παίκτης που σκόραρε εναντίον 40 διαφορετικών ομάδων στην ιστορία του Champions League με το γκολ του κόντρα στην Μπενφίκα.

Η ελληνική ομάδα Παναθηναϊκός κατέλαβε την πρώτη θέση στη λίστα του Μέσι όταν σημείωσε ένα γκολ στη νίκη της Μπαρτσελόνα με 5-0 στη φάση των ομίλων στο Camp Nou στις 2 Νοεμβρίου 2005. Σχεδόν 17 χρόνια μετά από εκείνη την ημέρα, ο Μέσι σημείωσε το 127ο γκολ του στη διοργάνωση.

Το ρεκόρ του στο Champions League είναι πλέον 127 γκολ και 42 ασίστ σε 159 εμφανίσεις. Η Άρσεναλ ήταν ο αγαπημένος του αντίπαλος, με τον Μέσι να σκοράρει εννέα γκολ και να κάνει ασίστ εναντίον της σε έξι αγώνες.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης, η Ουντινέζε, η Ρούμπιν Καζάν και η Ίντερ είναι οι μοναδικές τέσσερις ομάδες στις οποίες ο πλέι μέικερ της Παρί Σεν Ζερμέν δεν κατάφερε να σκοράρει στο Champions League.