Τέταρτος γύρος του Κυπέλλου Σκωτίας: ο υπερασπιστής του πρωταθλητή St Johnston έκπληκτος από την τέταρτη κατηγορία Quelty Hearts καθώς οι Aberdeen και Hearts προχωρούν | ποδοσφαιρικά νέα

0
Τέταρτος γύρος του Κυπέλλου Σκωτίας: ο υπερασπιστής του πρωταθλητή St Johnston έκπληκτος από την τέταρτη κατηγορία Quelty Hearts καθώς οι Aberdeen και Hearts προχωρούν |  ποδοσφαιρικά νέα

Ο υπερασπιστής του πρωταθλητή St Johnston έμεινε σοκαρισμένος νοκ άουτ από την τέταρτη κατηγορία Quelty Hearts καθώς ο τέταρτος γύρος του Κυπέλλου Σκωτίας ολοκληρώθηκε το βράδυ του Σαββάτου.

Σέλτικ Χαρτς 1-0 Σεντ Τζόνστον

Η υπεράσπιση του Κυπέλλου Σκωτίας από τον St Johnston έληξε με ντροπιαστικό τρόπο με την ήττα 1-0 από την Celti Hearts μερικής απασχόλησης.

Οι κάτοχοι του Διπλού Κυπέλλου ήταν αήττητοι στον αγώνα νοκ άουτ της περασμένης σεζόν, αλλά υπέστησαν τη 10η σερί ήττα τους όταν έπεσαν στο πρώτο εμπόδιο μετά το γκολ της παράτασης του Calum Higginbotham στο 13ο λεπτό.

Οι Άγιοι, που τερμάτισαν τελευταίοι στο πρωτάθλημα, δεν κατάφεραν να βρουν απάντηση απέναντι στον οικοδεσπότη τους στη League Two και αποδοκιμάστηκαν από εξαγριωμένους οπαδούς στο σφύριγμα της λήξης, προσθέτοντας την πίεση στον κακό προπονητή Callum Davidson.

Το καθοριστικό break ήρθε όταν οι γηπεδούχοι απώθησαν ένα κόρνερ και ο νεοφερμένος Tony Gallacher άφησε τη μπάλα να αναπηδήσει από την κεντρική γραμμή προτού την κλέψει ο Alfredo Agyeman, ο οποίος τροφοδότησε τον Higginbotham.

Περίμενε ψυχρά την ευκαιρία για το άνοιγμα πριν περάσει τον Κλαρκ στην κάτω γωνία. Ο επιθετικός Μπούτι Μπιάμπι χτύπησε αργά στο οριζόντιο δοκάρι για τους γηπεδούχους και κράτησε μια περίφημη νίκη.

Oceanlake Talbot 0-5 Hearts

Ο Λίαμ Μπόις σκόραρε δύο φορές για να οδηγήσει τη Χαρτς στον πέμπτο γύρο του Κυπέλλου Σκωτίας με μια συνηθισμένη νίκη με 5-0 επί του Οσεανλέικ Τάλμποτ της Δυτικής Σκωτίας στο Beechwood Park.

Οι Andy Hallyday, Peter Haring και Alex Cochran ήταν οι άλλοι παίκτες στο τέρμα.

Το αποτέλεσμα θα ήταν πιο βέβαιο αν δεν υπήρχαν κάποιες άκρως αμφισβητήσιμες αποφάσεις από τους διαιτητές του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο που κόστισαν στην ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ – και συγκεκριμένα στον επιθετικό της Βόρειας Ιρλανδίας Μπόις – άλλα γκολ.

Αμπερντίν 3-0 Εδιμβούργο Σίτι

εικόνα:
Ο Σκοτ ​​Μπράουν (κέντρο) οδήγησε την Αμπερντίν στη νίκη 3-0 επί του Εδιμβούργου Σίτι

Η Αμπερντίν μπήκε εύκολα στον πέμπτο γύρο του Κυπέλλου Σκωτίας αφού κέρδισε με 3-0 την Εδιμβούργο Σίτι που αγωνίζεται στο δεύτερο πρωτάθλημα.

READ  Omonia Square Fountain - 50 χρόνια από τότε που ο Παναθηναϊκός έφτασε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου το 1971

Η ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ δεν ενοχλήθηκε ποτέ από τους αντιπάλους της στο χαμηλότερο πρωτάθλημα και οι νίκες του Ράιαν Χέτζες και του Κρίστιαν Ραμίρες στο πρώτο ημίχρονο κέρδισαν τον αγώνα, πριν ο Λούις Φέργκιουσον προσθέσει έναν τρίτο στον θάνατο.

Ο μάνατζερ Stephen Glass έδειξε την πρόθεσή του ονομάζοντας μια ομάδα που δεν άλλαξε από την επίμαχη ισοπαλία 1-1 με τη Rangers στα μέσα της εβδομάδας και – όπως θα περίμενε κανείς – ήταν μονόδρομος από την αρχή.

Aloe Athletic 1-2 Celtic

Η Σέλτικ έκλεισε τη θέση της στον πέμπτο γύρο με τη νίκη με 2-1 επί της Αλόα, η οποία ολοκληρώθηκε με καλά νέα από τα νεύρα του Πάρκχεντ.

Τα γκολ του πρώτου ημιχρόνου από τον Έλληνα επιθετικό Γιώργο Γιακομάκη και τον εξτρέμ Λιλ Αμπάντα προηγήθηκαν άνετα στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην πρώτη ομάδα στο Endodorell Stadium.

Ο επιθετικός της Αλόα Κόνορ Σάμον μείωσε τη διαφορά 12 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν παρά τους τραυματισμούς των αρχηγών Κάλουμ ΜακΓκρέγκορ, Αμπάντα και Γιουσούκε Εντεγκούτσι.

Λίβινγκστον 1-0 Ρος Κάουντι

Το πέναλτι του Ayo Obeli στο πρώτο ημίχρονο έστειλε τον Livingston στους “16” του Κυπέλλου Σκωτίας σε βάρος της Ross County.

Στη μοναδική αναμέτρηση της Premier League, το κρίσιμο περιστατικό σημειώθηκε 16 λεπτά αργότερα μετά το φάουλ του αμυντικού της County Declan Drysdale στον Bruce Anderson εντός περιοχής.

Η County πίεσε για την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι Alex Samuel και Dominic Samuel δεν κατάφεραν να σκοράρουν από τα καλά ανοίγματα, και ο τερματοφύλακας της Levi, Max Sturgek, διέψευσε τον Blair Spital καθώς απέκρουσαν τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να ισοφαρίσουν.

READ  Μάθετε για το Little Falls Mountie Kaylan Zysk μέσω στίβου

Ντάμπαρτον 0-1 Νταντί

Ο Λι Γκρίφιθ σκόραρε από πέναλτι, ενώ η Νταντί προκρίθηκε στον πέμπτο γύρο με τη νίκη με 1-0 επί της Ντάμπαρτον Λιγκ.

Ο Νταντί σπάνια απειλεί καθώς δυσκολεύεται να ξεπεράσει την αποφασιστική άμυνα του Ντάμπαρτον, αλλά οι Σκούρο Μπλε έχουν κάνει αρκετά για να κερδίσουν έξι σερί ματς ήττες.

Οι κορυφαίοι παίκτες Griffith, Charlie Adam, Paul McMullan, Adam Liegzdens και William Fontaine αποκλείστηκαν αρχικά καθώς η ομάδα του James McPeak προχώρησε στο The Rock.

Κιλμάρνοκ 1-2 Νταντί Γιουνάιτεντ

Μια στιγμή λάμψης από τον Dylan Levitt είδε τη Dundee United να προκρίνεται στους 16 με τη νίκη της στην παράταση επί της Kilmarnock.

Ο δανεικός μέσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δημιούργησε μια εντυπωσιακή ικανότητα και τελική πινελιά καθώς η Γιουνάιτεντ εξασφάλισε τη νίκη με 2-1 στο Ράγκμπι Παρκ.

Ο Mark McNulty έβαλε τη United στο προβάδισμα νωρίς, αλλά ο Rory Mackenzie ισοφάρισε και η ομάδα της Championship είχε τις καλύτερες ευκαιρίες στην κανονική διάρκεια, καθώς το πλήθος των 5.380 θεατών κέρδισε την πλήρη περιουσία του σε έναν διασκεδαστικό αγώνα Κυπέλλου.

Η Clydebank έμεινε άκαρπη σε έναν συναρπαστικό αγώνα με επτά γκολ εναντίον της Annan Athletic
εικόνα:

Μάδεργουελ 2-1 Μόρτον

Το καθυστερημένο γκολ του Liam Donnelly στην παράταση οδήγησε σε μια δραματική επιστροφή για τον Motherwell στο Κύπελλο Σκωτίας καθώς επέστρεψε από πίσω για να νικήσει την ομάδα της Championship Morton.

Οι δύο πλευρές δεν μπορούσαν να χωριστούν μετά από 90 λεπτά έντονου ανταγωνισμού και χρειάστηκε άλλη μισή ώρα για να βρεθεί ο νικητής.

READ  Ο Γιάννης κάνει blog από την Ελλάδα

Ο Morton έσπασε το αδιέξοδο με το τελευταίο λάκτισμα στην πρώτη περίοδο της παράτασης, καθώς η προσπάθεια του Robbie Muirhead βρισκόταν στη μακρινή γωνία, αλλά η ομάδα του Stillman έδειξε την κατηγορία της στην Premier League για να ολοκληρώσει μια δραματική ανατροπή στο North Lanarkshire μέσω των Kevin Van Veen και Donnelly.

Air United 0-2 St Mirren

Η St Mirren έκλεισε τη θέση της στον πέμπτο γύρο του Κυπέλλου Σκωτίας με μια άνετη νίκη με 2-0 επί της Ayr.

Τα γκολ του πρώτου ημιχρόνου από τους Kyle McAllister και Greg Kelly εξασφάλισαν τη νίκη για την ομάδα του Jim Goodwin, ενώ η καλύτερη ευκαιρία του συλλόγου για το πρωτάθλημα προήλθε από μια κεφαλιά του Tommy Adele που πέρασε άουτ.

Ο Andy Hallyday πανηγυρίζει αφού σκόραρε για να κερδίσει το 1-0 στον αγώνα του τέταρτου γύρου του Κυπέλλου Σκωτίας μεταξύ του Oceanlake Talbot και της Hearts στο Beechwood Park.
εικόνα:
Ο Andy Hallyday σημείωσε το μοναδικό γκολ όταν η Hearts κέρδισε τον Oceanlake Talbot με 1-0

Κατά τα άλλα, η έκτης κατηγορίας Clydebank στερήθηκε το δυτικό σκωτσέζικο ποδόσφαιρο με τον πιο σκληρό τρόπο, καθώς ο Annan Athletic σκόραρε στο League Two της Σκωτίας στο 119ο και στο 123ο λεπτό για να εξασφαλίσει μια απελπιστικά συναρπαστική νίκη με 4-3.

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου έρχονται αφού η Hibernian κέρδισε την Cove Rangers με 1-0 την Πέμπτη και η Rangers κέρδισε τη Sterling Albion με 4-0 την Παρασκευή.

Ο Kevin Nisbett (αριστερά) σκόραρε και οδήγησε τους Hibs σε νίκη 1-0 επί του Cove Rangers την Πέμπτη
εικόνα:

Η κλήρωση του πέμπτου γύρου αναδεικνύει πολλές ενδιαφέρουσες σχέσεις

Η κλήρωση για τον πέμπτο γύρο, μετά τη νίκη της Σέλτικ στο βραδινό παιχνίδι, ήταν η εξής: Μάδεργουελ v Αμπερντίν; Σέλτικ – Ρέιθ Ρόβερς. Arbroath κατά Hibernian; Ανάν Αθλέτικ – Ρέιντζερς. Hearts εναντίον Livingston; Peterhead κατά Dundee; Πάρτικ Θιστλ – Νταντί Γιουνάιτεντ. Saint Mirren – Quilty Hearts.

Οι Μάδεργουελ, Αμπερντίν, Χαρτς και Λίβινγκστον θα διαγωνιστούν στη Σκωτία Λιγκ, ενώ το έπαθλο των Κίλτι Χαρτς για τον νικητή της πρώτης κατηγορίας Σεντ Τζόνστον είναι ένα ταξίδι στο Πέισλι για να αντιμετωπίσει την πρώτης τάξεως Σεντ Μίρεν. Οι αγώνες θα διεξαχθούν το Σαββατοκύριακο 12 Φεβρουαρίου.