Το διπλό του Κράμαριτς οδηγεί στην έξοδο της Κροατίας από το Παγκόσμιο Κύπελλο

Η Κροατία επανέλαβε την εκστρατεία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς το τέρμα του Αντρέι Κράμαριτς ενέπνευσε τη νίκη με 4-1 που απέκλεισε τον Καναδά στον αγώνα του Ομίλου F της Κυριακής στη Ντόχα.

Η ομάδα του Zlatko Dalic έμεινε έκπληκτη από το πρώτο λεπτό του Alfonso Davies στο διεθνές στάδιο Khalifa.

Αλλά ο επιθετικός της Χόφενχαϊμ, Κράμαριτς ισοφάρισε και έβαλε μπροστά τον δευτεραθλητή του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 Μάρκο Λεβάγκα λίγο πριν το ημίχρονο.

Τα γκολ του Κράμαριτς και του Λόβρο Μάγερ στο δεύτερο ημίχρονο εξασφάλισαν ότι η Κροατία θα πανηγύριζε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση μετά από μια ισοπαλία χωρίς τέρματα με το Μαρόκο στον εναρκτήριο αγώνα της.

Η Κροατία βρίσκεται στην κορυφή του Ομίλου F, μπροστά από το Μαρόκο στη διαφορά τερμάτων, και η ισοπαλία στον τελευταίο της αγώνα με το Βέλγιο την Πέμπτη θα εξασφαλίσει την πρόκριση στους 16.

Ήταν μια ιδιαίτερα εντυπωσιακή επιτυχία για την Κροατία, αφού ο Καναδός John Herdman εξόργισε τους άνδρες του Dalic με την αδέξια προσπάθειά του να εμπνεύσει τους παίκτες του μετά την ήττα 1-0 από το Βέλγιο στην πρώτη τους ομάδα.

Σε τηλεοπτική συνέντευξη, ο Χέρντμαν είπε στους παίκτες του: “Ανήκουν εδώ. Θα πάμε στην Κροατία”.

Ο Ντάλιτς αμφισβήτησε τα σχόλια του Χέρντμαν και επέμεινε το Σάββατο ότι η ομάδα του άξιζε «σεβασμό» από τους αντιπάλους της.

Η κροατική εφημερίδα 24 Sata δημοσίευσε μια ολοσέλιδη φωτογραφία ενός γυμνού άνδρα κάτω από την επάλληλη κάπα του Χέρντμαν, με σημαίες από φύλλα σφενδάμου πάνω από το στόμα και τα ιδιωτικά του μέρη και έναν τίτλο που μεταφράζεται ως “Έχεις στόμα, αλλά έχεις και μπάλες; “

READ  Υστερικές σκηνές αναδύονται από τη Γκουανταλαχάρα, όπου η αποτυχία της ελληνικής εικόνας του τένις Μαρία Σάκκαρη μετά τον αγώνα διασκεδάζει τους οπαδούς

Οι Κροάτες άφησαν το ποδόσφαιρο να μιλήσει την Κυριακή, επιτρέποντάς τους να κυριαρχήσουν σε έναν ανοιχτό όμιλο μετά τη νίκη σοκ 2-0 του Μαρόκου επί του Βελγίου νωρίτερα.

Συνεχίζοντας τη διαμάχη, ο Ντάλιτς ισχυρίστηκε ότι ο Χέρντμαν τον σνόμπαρε μετά τον αγώνα όταν οι προπονητές φάνηκαν να αποφεύγουν την παραδοσιακή χειραψία στο τελευταίο σφύριγμα.

“Κατέβηκα στο γήπεδο για να δω τους παίκτες μου”, είπε ο Ντάλιτς. “Δεν είδα τον άλλο προπονητή μετά το παιχνίδι. Δεν ήταν εκεί. Αυτός είναι ο τρόπος του να κάνει τα πράγματα”.

«Είναι καλός επαγγελματίας, αλλά θα χρειαστεί λίγος χρόνος για να μάθει κάποια πράγματα».

Ερωτηθείς αν είχε κάνει λάθος με τις φωνές του, ο Χέρντμαν ήταν προκλητικός στην αρχή, λέγοντας στους δημοσιογράφους: «Όχι στα πρώτα 20 λεπτά (του αγώνα με την Κροατία), όχι».

Τελικά, ωστόσο, αναγνώρισε ότι θα διδαχτεί από τη διαμάχη, λέγοντας: “Θα μπορούσα να ήμουν πιο προσγειωμένος παρά έξω από το κουβάρι. Αυτό έμαθα. Θα το πάρω στο πηγούνι.”

Ο Καναδάς αγωνίστηκε παιχνιδιάρικα, αλλά τώρα έχει χάσει και τους πέντε αγώνες στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με τη μοναδική προηγούμενη εμφάνιση το 1986 να τελείωσε επίσης με αποκλεισμό από τη φάση των ομίλων.

– Θανατηφόρο Kramarik –

Η ομάδα του Χέρντμαν χρειάστηκε μόλις 68 δευτερόλεπτα για να ταρακουνήσει την Κροατία όταν ο Tajon Buchanan πέρασε στα τετράγωνα της Κροατίας και ο Ντέιβις διαμόρφωσε τέλεια την κεφαλιά του πέρα ​​από τον Ντόμινικ Λεβάκοβιτς από 10 γιάρδες.

Το πρώτο γκολ του Καναδά στο Παγκόσμιο Κύπελλο ήταν ευπρόσδεκτη αποζημίωση για τον Ντέιβις, αφού ο Τιμπό Κουρτουά απέκρουσε το πέναλτι του αστέρα της Μπάγερν Μονάχου στην ήττα του Βελγίου.

READ  Μετακίνηση του Μισέλ Καρπαούνικ στον Ολυμπιακό: Θέση Μπράιτον, «μόνιμη» συμφωνία, συνδέσεις με την Τότεναμ

Αλλά το πιο γρήγορο γκολ μέχρι στιγμής στους τελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου ήταν μια κλήση αφύπνισης για την Κροατία.

Με τον μέσο της Τσέλσι, Ματέο Κόβατσιτς να τραβάει τα νήματα, η έξυπνη πάσα και η κίνηση της Κροατίας οδήγησαν σταδιακά στον Καναδά και ισοφάρισαν στο 36ο λεπτό.

Ο Kramaric επιλέχθηκε με μια επιδέξια ανάποδη πάσα για τον Ivan Perisic στην περιοχή του Καναδά και πήρε ένα άγγιγμα πριν χαράξει ένα ωραίο τελείωμα στη μακρινή γωνία από οξεία γωνία.

Η Κροατία χτύπησε το βήμα της και ο επιθετικός της Χάιντουκ Σπλιτ, Λιβάγκα, που είχε επιλεγεί στη θέση του Νίκολα Βλάσιτς, απέβαλε τον Ιμάν Ντάλιτς στο 44ο λεπτό.

Το σερί του Josip Juranović σταμάτησε λίγο έξω από τη Ζώνη του Καναδά, αλλά ο Livaga έπιασε τη χαλαρή μπάλα και την έγειρε με χάρη από τα πόδια του πριν στείλει ένα υπέροχο χαμηλών λάκτισμα στον Milan Borgan.

Και ο αρπακτικός Κράμαριτς έδωσε το τελειωτικό χτύπημα στο 70ο λεπτό.

Η σέντρα του Πέρισιτς έφτασε στον Κράμαριτς στην περιοχή του Καναδά και έκανε χώρο για ένα σουτ με το αριστερό που ταξίδεψε μέσα από τα πόδια του Ατίμπα Χάτσινσον στην κάτω γωνία.

Πάσα του Μάντιερ από τον Μίσλαβ Όρσιτς στον τραυματισμό.