Το σχέδιο των Chica Cedars κερδίζει την Ιρλανδία, η Σαμόα ανακάμπτει με μεγάλη νίκη, αλλά ο Αλόι χωλαίνει

ΛΙΓΚ – Ο Μάικλ Τσέκα και ο Μίτσελ Μόουζες οδήγησαν τον Λίβανο στα πρόθυρα των προημιτελικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ράγκμπι με μια εκπληκτική νίκη επί της Ιρλανδίας με 32-14 στο Leeds Sports Village.

Ο Moussa, ο οποίος εμφανίστηκε πρόσφατα στον Μεγάλο Τελικό με την Parramatta, ήταν εξαιρετικός στην επίθεση, αλλά πολλά από τα εύσημα πηγάζουν στον κόουτς Cheika, του οποίου η ομάδα παίζει με εντελώς διαφορετικό στυλ από οποιαδήποτε άλλη ομάδα στο τουρνουά.

Η Ιρλανδία, που επλήγη την περασμένη εβδομάδα από το ντάμπινγκ της Τζαμάικα, δεν είχε καμία ανταπόκριση στην αναταραχή των παιχνιδιών, την κλοπή μπάλας και την εξαπάτηση από την ομάδα του ρυζιού. Έπρεπε να έχουν προειδοποιηθεί: Ο Λίβανος προσπάθησε πολλά από τα ίδια την περασμένη εβδομάδα για να σοκάρει τους Νεοζηλανδούς προτού σβήσει αργά. Δεν υπήρχε στάση σήμερα.

Υπήρχαν συχνές ληστείες μπάλας, αρκετές σύντομες επαναλήψεις και περισσότερα από μερικά παιχνίδια με κατοικίδια, συμπεριλαμβανομένου ενός παιχνιδιού που χρησιμοποίησε τον Musa, τους πέντε πρωταθλητές Khaled Ragab και τον linebacker Jacob Kiraz σε μια από τις καλύτερες προσπάθειες που έγιναν ποτέ στο πρωτάθλημα.

Θα έπρεπε να είχαν αρκετά για να προκριθούν νικώντας την Τζαμάικα την επόμενη εβδομάδα, αλλά ο Cheika αρνήθηκε να απομακρυνθεί και να κοιτάξει πέρα ​​από τους Reggae Warriors.

«Είμαι λίγο απογοητευμένος», είπε μετά το ματς. «Δυστυχώς, έχω κάνει πολλά από αυτά τα πράγματα και δεν γίνεται μέχρι να γίνει.

READ  Ο Σακίλ Ο' Νιλ κοροϊδεύει σιωπηλά τον Κέβιν Ντουράντ και τους συμπαίκτες του αφού συμπαρατάχθηκε με τον Έλληνα φρικιό στο αμφιλεγόμενο ντιμπέιτ για τον «Παγκόσμιο Πρωταθλητή»

“Νομίζεις ότι τελείωσε και κάποιος άλλος θα έρθει και θα σου το πάρει. Είδα ότι όταν τα Φίτζι έπαιξαν εναντίον της Ουρουγουάης στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ράγκμπι, νόμιζαν ότι το είχαν και η Ουρουγουάη ήρθε και τους σόκαρε.”

(Φωτογραφία Jan Krueger/Getty Images για το RLWC)

Σε μια φλογερή σύγκρουση κατά καιρούς – η Ιρλανδία είχε δύο spoilers, ο Λίβανος ένα – το μόνο μειονέκτημα του Cheka ήταν οι καθυστερημένοι τραυματισμοί των Kiraz και Ken Kalach, οι οποίοι μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο.

«Ήμουν πολύ απογοητευμένος με όλο αυτό το πράγμα», είπε ο Chica. “Αποβάλαμε έναν παίκτη (Nimr Half Adam Douaihy) την περασμένη εβδομάδα επειδή είπε κάτι στον διαιτητή. Ο τύπος μας (Καλάτσι) παίρνει μια τετράγωνη σφαίρα στο κεφάλι και δεν συμβαίνει τίποτα και πηγαίνει στο νοσοκομείο, οπότε μπείτε σε φόρμα.”

Ο διαιτητής Τζέραρντ Σάτον ήταν στο επίκεντρο όλων: Εκτέλεσε 17 πέναλτι – 11 εναντίον της Ιρλανδίας – συν εννέα επαναλήψεις σετ. Αν και οι Cedars μπορεί να είχαν πάρει έναν πράσινο πόντο από τον διαιτητή, οι Wolfhounds δεν βοήθησαν τους εαυτούς τους με 17 φάουλ συν πέντε μπάλες που έπιασαν.

Κάντε κλικ ΕΔΩ Αποκτήστε μια δωρεάν δοκιμή επτά ημερών για να παρακολουθήσετε το RLWC στην KAYO

Ο Λίβανος είχε ευκαιρίες να πετύχει δύο γκολ από νωρίς πριν το πετύχει, και μέσα σε λίγα λεπτά προχώρησε, πρόσθεσε κι άλλα όταν ο Ρις Ρόμπινσον έβαλε μια υπέροχη σέντρα για τον Μούσα.

Στη συνέχεια, ο Kiraz σημείωσε μπλόφα και ο Morcus εκμεταλλεύτηκε μια αποτυχημένη προσπάθεια για μια σύντομη αποχώρηση πριν ο Louis Senior ενταχθεί στην Ιρλανδία στο ταμπλό από μια βασική κίνηση.

READ  Οι οπαδοί των Ρέιντζερς είναι άφωνοι καθώς ο σταρ του Ibrox, Alex Lowery, κάνει παρέα με τεράστιους αστέρες του ποδοσφαίρου κατά τη διάρκεια των διακοπών.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με έναν καυγά μεταξύ των δύο πλευρών, που είχε ως αποτέλεσμα ο Robbie Mulhern και ο Jalal Bazaz να λάβουν επιπλέον δέκα λεπτά στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά το πρώτο ημίχρονο, ο Senior σημείωσε άλλο ένα γκολ, αλλά κάθε ελπίδα επιστροφής εξαλείφθηκε καθώς οι Elie Zakhem, Abbas Miski και άλλο ένα πέναλτι του Moussa έκαναν το αποτέλεσμα άπιαστο.

Ο Λίαμ Μπερν κάθισε για μια καθυστερημένη βολή στον Μόουζες, και ενώ ο Εντ Τσάμπερλεν κατάφερε να προσθέσει παρηγοριά παρά την ανικανότητα του άνδρα, ήταν μια νίκη που άξιζε από τους Cedars.

Η Σαμόα ανακάμπτει με ελληνική νίκη

Η Σαμόα απάντησε στη μέτρια ήττα της περασμένης εβδομάδας στο Παγκόσμιο Κύπελλο ράγκμπι στο πρωτάθλημα από την Αγγλία με νίκη 72-4 επί της Ελλάδας – αλλά η ομάδα του Ματ Πάρις μπορεί να χρειαστεί να απορρίψει τον επιθετικό της Μάνλεϊ, Τζος Αλόι, καθώς εξελίσσεται το τουρνουά.

Ο Aloiai έδειξε αμέσως το δεξί του γόνατο με βαριά επίδεση καθώς σηκώθηκε από μια ντροπιαστική πτώση και ο νάρθηκας ήταν σε τεράστια ενόχληση καθώς έφευγε από το γήπεδο στο Eco Power Stadium στο Doncaster την Κυριακή (Δευτέρα AEDT).

Η Πάρις επιβεβαίωσε αργότερα ότι ο Αλόι εξάρθρωσε το γόνατό του, γεγονός που έθεσε υπό αμφισβήτηση τη συμμετοχή του στον κρίσιμο προκριματικό αγώνα της επόμενης εβδομάδας με τη Γαλλία.

Η απουσία του δεν είχε καμία σημασία, καθώς η διάσημη ομάδα της Σαμόα ανέκτησε τη μεγάλη της ήττα στον εναρκτήριο αγώνα της διοργάνωσης από την Αγγλία, τσακίζοντας τους Έλληνες στο ξίφος με 13 προσπάθειες.

READ  Ο Έλληνας πρόεδρος επιλέγει δικαστή για να ηγηθεί της προσωρινής κυβέρνησης

Η Σαμόα σημείωσε το πρώτο της σετ μέσω του Brian Too και έμελλε να αποτελέσει θέμα όλο το απόγευμα καθώς προσπάθησε να αφήσει πίσω της την αγωνιώδη ήττα της περασμένης εβδομάδας.

Ο τερματοφύλακας Chanel Harris Tavita, η σκύλα Danny Levy και ο τέταρτος Tim LaVey σημείωσαν δύο προσπάθειες για σκοράρισμα.

Ο Junior Paulo και ο Josh Papale μεγάλωσαν καθώς η ομάδα της Σαμόα άνοιξε τον δρόμο της μέσα από μια κοντή ελληνική μεσαία γραμμή όσον αφορά την ποιότητα και την κορυφαία εμπειρία.

Ο Έλληνας εξτρέμ Τσετίνι Ταόκαμο έσωσε την ομάδα από περαιτέρω δυστυχία, καθώς έκανε τρεις αποκρούσεις στο πρώτο ημίχρονο για να αποτρέψει τους Τζέιντεν Σάουα, Στέφεν Κράιτον και Μάθιου Βιτζάι από το να σκοράρουν σχεδόν σίγουρες προσπάθειες.

Η Ελλάδα πήρε την πιο δυνατή επευφημία της βραδιάς από ένα πλήθος 4.415 ατόμων, όταν ο μπακ του South Sydney Lachlan Elias σκόραρε αυτό που αναμφίβολα θα ήταν υποψήφιος για την προσπάθεια του πρωταθλήματος.

Ο Ηλίας χτύπησε στην κορυφή για τον Τζέικ Κάμπος, ο οποίος γύρισε τη μπάλα προς τα μέσα για να διαγράψει την άσπρη βούλα.

Ο Σάουα έμεινε εκτός στα τελευταία 10 λεπτά για ένα deal στον Έλληνα εξτρέμ Τζόνι Μητσιά.