Breaking
Δε. Οκτ 21st, 2024

Το EIU volley κερδίζει την ελληνική βραδιά – The Daily Eastern News

Η ομάδα βόλεϊ της EIU κέρδισε τον δεύτερο συνεδριακό της αγώνα ενάντια στο Tennessee Tech την Παρασκευή. (Chia daikonts)

Μετά τη νίκη του ανατολικού βόλεϊ με 3-1 επί της Tennessee Tech, η δευτεροετής μεσαία μπλοκέρ Τζούλια Στάνεφ έσκασε την καρδιά της με τα χέρια της στις εξέδρες καθώς οι παίκτες ξεψύχησαν.

Η καρδιά στράφηκε σε έξι γυναίκες ποδοσφαιρίστριες, το πιο δυνατό γκρουπ της ελληνικής βραδιάς.

«Οι περισσότεροι από αυτούς είναι στενοί μου φίλοι και αγαπιόμαστε», είπε ο Στάνεφ. «Πάντα μας στηρίζουν. Προσπαθούμε να πάμε στα παιχνίδια τους αλλά είμαστε πάντα μακριά. Αλλά ναι, ταιριάζουν με την ενέργειά μας.

Μαζί με τους ποδοσφαιριστές μπήκαν στο παιχνίδι και λίγες συλλογίες και αδελφότητες. Συνέβαλαν επίσης στη ζωηρή ατμόσφαιρα στην αρένα.

«Όταν πακετάρουμε [Groniger]Και το πλήθος είναι δυνατό, μας δίνει εκατό τοις εκατό κίνητρο και εκατό τοις εκατό το απομακρύνει από τον αντίπαλο», είπε. Ο προπονητής των Panthers Sarah Θωμάς. «Είμαι πολύ χαρούμενος που ψηφίζω. Ειδικά όταν είναι αρραβωνιασμένοι και φωνάζουν. Φίλε, θα μπορούσαμε να το χρησιμοποιούμε κάθε βράδυ.

Η ανατολική νίκη φέρνει τους Πάνθηρες στο 6-12 στη σεζόν (2-6 στη διάσκεψη). Η Tennessee Tech μείωσε την τέταρτη ήττα της σεζόν για να πέσει σε 15-4 (4-3).

Η νεώτερη σέτερ των Panthers, Catalina Rosaix σέρβιρε το πρώτο σερβίς του Tennessee Tech στο παιχνίδι και πήγε για λέι απ. Υποχωρώντας με 2-0 στο πρώτο σετ, οι Πάνθηρες κέρδισαν με 25-22 και προηγήθηκαν με 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι Panthers σημείωσαν μόλις 11 πόντους, επιτρέποντας στον Tennessee Tech να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε ένα σετ. Ωστόσο, οι Πάνθηρες αντέδρασαν αμέσως.

«Μετά το δεύτερο σετ, τους είπα ότι ήταν νέο παιχνίδι και το σκορ ήταν 0-0, και νομίζω ότι η εστίασή τους μόλις επανήλθε», είπε ο Τόμας.

READ  Ο Romeo and Juliet τον βαρέθηκε, αλλά το ελληνικό δράμα του Steven Berghoff άλλαξε τη ζωή του Sean Curran

Στο τρίτο σετ, ένα λάθος επίθεσης από την ανώτερη Madolyn Isringhausen του Tennessee Tech θα έδινε στους Panthers προβάδισμα 7-6.

Μια καθαρή παράβαση σημειώθηκε στο επόμενο παιχνίδι για να αυξηθεί το προβάδισμα των Panthers σε 8-6. Μετά από τρεις αναπάντητους πόντους, το Tennessee Tech ισοφάρισε το σετ σε 10-10.

Οι Πάνθηρες πήραν τον έλεγχο του σετ μετά από μια δολοφονία της νεαρής εξωτερικής επιθετικής Lily Amettis, και ο Tennessee Tech σημείωσε μόλις πέντε ακόμη πόντους, επιτρέποντας στους Panthers να κερδίσουν το σετ με 25-18.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ της βραδιάς, οι Πάνθηρες προηγήθηκαν νωρίς με 7-0. Το Tennessee Tech επιχείρησε μια επιστροφή και το σκορ έφτασε στο 13-12. Αλλά οι Panthers δεν άφησαν το Tennessee Tech να πάρει το προβάδισμα και ο Eastern κέρδισε το σετ με 25-18 για να ολοκληρώσει τη βραδιά με νίκη 3-1.

Οι Panthers οδήγησαν σε σκοτώσεις από τον εξωτερικό νικητή Destiny Walker (16) και την junior εξωτερικό hitter Matilda Dahlstrom (7), και ο Rosykes ηγήθηκε της ομάδας με 22.

«Ξεκινήσαμε κυριολεκτικά ξανά από το 0 και συνεχίσαμε, παρόλο που χάσαμε ένα πολύ μεγάλο σετ, δεν ένιωθα ότι τίποτα είχε τελειώσει, μόλις ξεκινήσαμε και όλοι πολέμησαν από την αρχή και κανείς δεν τα παράτησε», είπε ο Dahlstr.öm.

Η Eastern παίζει ξανά το Tennessee Tech το Σάββατο στις 4 μ.μ. στο Kroniger Arena. Σύμφωνα με τον Thomas, φορέστε τη βραδιά με τις αποκριάτικες στολές σας.

Ντρου Φάρελ μπορεί να επιτευχθεί στο 581-2812 ή atfarrell@eiu.edu.

Απευθυνθείτε στον Aidan Cusack 581-2812 ή στο atcusack@eiu.edu.