Το Hajduk Split of Awazim επιστρέφει στις νίκες, νικώντας τον 10χρονο Slavin Bellobo

Ο Νιγηριανός κεντρικός αμυντικός Chiduzi Owazim έκανε άλλη μια εμφάνιση για την κροατική ομάδα, βοηθώντας τον σύλλογο να κερδίσει την πρώτη του νίκη σε δύο αγώνες.

Ο Σπλιτ ολοκλήρωσε ένα σερί δύο (2) αγώνων χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις με άνετη ήττα 5-1 από 10 παίκτες του Σλάβιν Μπελόμπο.

Ο Awazim έκανε μια αξιοπρεπή απόδοση εκείνο το βράδυ σε αυτό που ήταν το τέταρτο παιχνίδι του στη σεζόν για τον σύλλογο.

Συμπλήρωσε το 89% των πάσες του, έχει 99 πινελιές, συμπλήρωσε οκτώ (8) μακριές μπάλες και κέρδισε μονομαχίες εδάφους.

Ωστόσο, θα χρειαστεί να βελτιώσει την εναέρια ικανότητά του αφού κερδίσει μόνο έναν από τους τέσσερις (4) αγώνες.

Η Χάιντουκ Σπλιτ έκανε τον Νίκολα Κάλινιτς να τον ευχαριστήσει για τη συνολική εντός έδρας νίκη του επί της Μπιλόμπο.

Ο Κάλινιτς πέτυχε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο για να δώσει κίνητρο στον σύλλογο να πετύχει την πρώτη του νίκη σε δύο αγώνες, παρά τη συμμετοχή του ως αναπληρωματικός παίκτης στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Bilobo άρχισε να παίζει έξοχα και προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο μέσω του Arber Hoxha, αλλά θα τα παρατούσε στο δεύτερο.

Με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται μετά την ανάπαυλα, ο Χάιντουκ ανέκτησε τα νιάτα του στο δεύτερο ημίχρονο και γρήγορα ισοφάρισε μέσω του Jan Malakar έξι λεπτά στο πρώτο ημίχρονο.

Τα πράγματα πήγαν στραβά για τον Μπιλόμπο όταν ο πρώτος σκόρερ Χότζα αποβλήθηκε πέντε λεπτά αργότερα αφού δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του στον αγώνα.

Ο Χάιντοκ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα για να συντρίψει τους φιλοξενούμενούς του με άλλα τέσσερα γκολ.

Ο Ντέιβιντ Κολλίνα τους έδωσε το πρώτο τους προβάδισμα στο ματς πριν ο Τζάνι Ατανάσοφ σημείωσε το 3-1 στο 77ο λεπτό.

Δύο καθυστερημένα γκολ από τον αναπληρωματικό Κάλινιτς θα εξασφάλιζαν μια άνετη και πειστική νίκη για τη Χάιντουκ και φαίνεται ότι η ομάδα προκρίνεται στην τρίτη θέση του πίνακα με 12 βαθμούς.