Τσάμπιονς Λιγκ: Η United απέκλεισε, τρίο της Γιουβέντους στη Βαρκελώνη με δύο γκολ Ρονάλντο

Σοκαριστικό ήταν οι αγώνες στον τελικό του 5ου, 7ου και 8ου ομίλου Τσάμπιονς Λιγκ, με τη Λειψία να κυριαρχεί 3-2 στο bra de fer της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο 8ο γκρουπ και πάρτε το εισιτήριο για το “16” αφήνοντας τους κόκκινους διαβόλους και τη Γιουβέντους για να πάρει την πρώτη θέση στο 7ο γκρουπ που επικρατεί με το εντυπωσιακό 3-0 της Μπαρτσελόνα στο Camp Nou, με δύο γκολ από τον Ρονάλντο με πέναλτι και ένα από τον McKinney.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η ομάδα του Nagelsman έριξε την United στον καμβά, σημειώνοντας δύο γκολ στα πρώτα 15 λεπτά με τους Angelino και Haidara και το έκανε 3-0 στα 69 ‘με τον Klaifert (ο Angelino είναι ένας μεγάλος πρωταγωνιστής των Bulls με ένα γκολ και δύο ασίστ), με την ομάδα του Solskier ξύπνησε τα τελευταία δέκα λεπτά όπου έπεσαν στο 3-2 με τους Fernandes και Pogba αλλά για να αποκλειστούν από την ομάδα που έσπασαν 5-0 στο Old Trafford στο δεύτερο παιχνίδι.

Εξίσου εντυπωσιακή ήταν η κατάληψη της πρώτης θέσης στο 7ο γκρουπ από Γιουβέντους αφού ουσιαστικά ανέτρεψε το 2-0 Βαρκελώνη στο Τορίνο με το εκκωφαντικό Bianconeri 3-0 στη Βαρκελώνη, με τον CR7 να σκοράρει τα πρώτα του γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ στο “Camp Nou” και να φτάσει το 133 συνολικά στο τουρνουά, αφήνοντας τον Messi στο 118, με τον οποίο συναντήθηκε για το πρώτη φορά μετά τον Μάιο του 2018.

Μια αδιανόητη σκηνή τέθηκε στο “Parc des Princes”, με το παιχνίδι μεταξύ της Paris Saint Germain και ο Basaksehir διέκοψε το 18ο λεπτό, με τους ανθρώπους της τουρκικής ομάδας να κατηγορήσει τον 4ο διαιτητή ότι καλεί τον βοηθό προπονητή της ομάδας του, Pierre Webo, “negro”και φύγετε για το αποδυτήριο, χωρίς να επιστρέψετε για να συνεχίσετε τον αγώνα.

READ  Το Τορόντο έχει έναν χώρο πρασίνου γεμάτο με γλυπτά Ελλήνων θεών και είναι εντελώς δωρεάν

Σύμφωνα με αναφορές από τη Γαλλία, ζήτησε να μην συνεχιστεί καθόλου ο τέταρτος διαιτητής της Ρουμανίας στον αγώνα λόγω του ρατσιστικού του σχολίου (η πρόταση της UEFA ήταν να αλλάξει θέση με τον Βοηθό VAR), κάτι που δεν συνέβη και έτσι ο αγώνας έληξε άδοξα στο 18ο λεπτό.

Οι τελευταίες πληροφορίες αναφέρονται στην πρόθεση της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου να αναβάλει τον αγώνα για την Τετάρτη (9/12) στις 19:55, με τους Παριζιάνους να έχουν εξασφαλίσει τον προκριματικό μετά την ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στη Γερμανία και το μόνο ερωτηματικό είναι τώρα αν θα τερματίσουν 1η ή 2η.

Στο 5ο γκρουπ, ο Κρασνοντάρ έλαβε αξιοπρεπή ισοπαλία στο “Stamford Bridge” εναντίον της πρώτης Τσέλσι (1-1) και η Σεβίλλη έφυγε με τρίποντο από τη Βρετάνη εναντίον του Ρεν με δύο γκολ από τον En-Nesiri (1-3), ενώ Το Dynamo Kiev υπερίσχυσε της Ferencvaros 1-0 και πήρε το εισιτήριο για το “32” Πρωτάθλημα Europa.

Τσέλσι, Σεβίλλη, Βαρκελώνη, Γιουβέντους, Μάντσεστερ Σίτι, Μπάγερν Μονάχου, Πόρτο, Λίβερπουλ, Ντόρτμουντ, Λάτσιο, Λειψία και Παρίσι Σεντ-Γερμαίν είναι μέχρι στιγμής οι 12 ομάδες που έχουν σφραγίσει το εισιτήριο στα νοκ-άουτ. Την Τετάρτη το βράδυ (9/12) θα ανακοινωθούν οι άλλες τέσσερις ομάδες που θα συνεχίσουν μετά τα γκρουπ και θα ολοκληρώσουν το λαμπερό παζλ στον κορυφαίο ευρωπαϊκό διασυλλογικό διαγωνισμό.

5η ΟΜΑΔΑ

Τσέλσι – Κρασνοντάρ 1-1 (28 ‘Ζορζίνιο / 24’ Καμπέλα)

Ρεν – Σεβίλλη 1-3 (86 “Router / 32” Kunde, 45 + 2 “81” En-Nesiri)

ΤΟ ΣΚΟΡ

1. Τσέλσι 14 (14-2)

2. Σεβίλλη 13 (9-8)

3. Κρασνοντάρ 5 (6-11)

4. Ρεν 1 (3-11)

7η ΟΜΑΔΑ

Βαρκελώνη – Γιουβέντους 0-3 (Στυλό 13 ‘. 52’. Κριστιάνο Ρονάλντο, 20 ‘McKenney)

READ  Οι Έλληνες εργαζόμενοι στον τομέα της υγείας αντιτίθενται στον εμβολιασμό - CBS17.com

Dynamo Kiev – Ferencvaros 1-0 (60 ‘Popov)

ΤΟ ΣΚΟΡ

1. Γιουβέντους 15 (14-4)

2. Βαρκελώνη 15 (16-5)

3. Dynamo Kyiv 4 (4-13)

4. Ferencvaros 1 (5-17)

8η ΟΜΑΔΑ

Παρίσι Saint-Germain – Basaksehir (Τελική στάση στο 18ο λεπτό)

Λειψία – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-2 (2 ‘Angelino, 13’ Haidara, 69 ‘Klaifert / 80’ Fernandes, 83 ‘Pogba)