Έξω οι Μεντβέντεφ και Τσιτσιπάς με κυριαρχία των Indian Wells | Αθλητισμός

Έξω οι Μεντβέντεφ και Τσιτσιπάς με κυριαρχία των Indian Wells |  Αθλητισμός

ΙΝΔΙΚΑ ΠΗΓΑΔΙΑ

Ο Gael Monfils χτυπάει ένα σουτ όταν νικάει τον Daniil Medvedev στον αγώνα του τρίτου γύρου κατά τη διάρκεια του BNP Paribas Open στο Indian Wells Tennis Park στις 14 Μαρτίου 2021. – REUTERS

15 ΜΑΡΤΙΟΥ – Ο Daniil Medvedev κέρδισε το WTA/WTA Indian Wells Masters σε μια εκπληκτική ήττα από τον Gael Monfils τη Δευτέρα, τερματίζοντας τη βασιλεία της Ρωσίας τριών εβδομάδων για να γίνει το νούμερο ένα στον κόσμο.

Σε μια ταραχώδη μέρα στην έρημο της Καλιφόρνια, ο Μεντβέντεφ ήταν το μεγαλύτερο θύμα που στάλθηκε ομαδικά, καθώς ο βετεράνος Γάλλος Μονφίλς τον νίκησε με 4-6, 6-3, 6-1.

Οι κραδασμοί συνεχίστηκαν και στην απογευματινή συνεδρία, καθώς ο Έλληνας πέμπτος σπόρος Στέφανος Τσιτσιπάς έπεσε στον 21χρονο Αμερικανό Τζένσον Μπρόσμπι.

Η Μπρόξμπι, στην 43η θέση του κόσμου, προκρίθηκε στους 16 με νίκη με 1-6, 6-3, 6-2.

Νωρίτερα, ο 35χρονος Monfils σημείωσε την πρώτη του νίκη επί του νούμερο ένα του κόσμου από το 2009 με μια εξαιρετική προσπάθεια να απαλλαγεί από τον πρωταθλητή του US Open, Μεντβέντεφ.

Η ήττα σημαίνει ότι ο Νόβακ Τζόκοβιτς θα επιστρέψει στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης τη Δευτέρα, τρεις εβδομάδες αφότου ο Μεντβέντεφ εξασφάλισε την πρώτη θέση.

Ο Monfils κέρδισε σε δύο ώρες και 6 λεπτά αφού μετέτρεψε τον έκτο πόντο του αγώνα.

«Είμαι στη ζώνη μου και είμαι δυνατός αντίπαλος για οποιονδήποτε», είπε ο Moonves. «Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που νίκησα το νούμερο ένα στον κόσμο, οπότε είμαι πολύ χαρούμενος».

Ο πρωταθλητής του US Open Medvedev φάνηκε να αρχίζει να κυριαρχεί αφού πήρε το πρώτο σετ αμέσως μετά την πρόκριση του Monfils με 5-4.

Αλλά αφού ο Monfils άρπαξε το δεύτερο σετ – άρπαξε με ένα κρυφό σερβίς – η ψυχραιμία του Μεντβέντεφ εξατμίστηκε στο καθοριστικό.

READ  Άρσεναλ εναντίον Ολυμπιακού: UEFA Europa League on Paramount + Live Streaming, TV, Πώς να παρακολουθήσετε online, Νέα, αποδόσεις

Ο Ρώσος δέχθηκε ένα σύμβολο προσβολής καθώς συνέτριψε τη ρακέτα του απογοητευμένος αφού την έσπασε στο πρώτο παιχνίδι και ο Monfils πέρασε με ταχύτητα για να κερδίσει μια νίκη που άξιζε.

Ο Μεντβέντεφ είπε ότι θα επιδιώξει να ανακτήσει την πρώτη του θέση στο Miami Open την επόμενη εβδομάδα.

«Τώρα ξέρω ότι θα χάσω (τη ρύθμιση), άρα έχω το Μαϊάμι να προσπαθήσω να το ξαναπάρω», είπε ο Μεντβέντεφ.

«Συνήθως αισθάνομαι λίγο καλύτερα στο Μαϊάμι όσον αφορά το τένις, οπότε θα προσπαθήσουμε να παίξουμε καλά εκεί.

Ο Ναδάλ περπατάει

“Όταν παίζω το καλύτερο μου τένις, καλό τένις, είναι πραγματικά δύσκολο να με νικήσεις. Αλλά αυτό είναι το πιο δύσκολο κομμάτι του τένις είναι να το αναπαράγεις ξανά και ξανά.”

Ο Monfils, ο 26ος σπόρος, θα αντιμετωπίσει τον Ισπανό Carlos Alcaraz στον τέταρτο γύρο.

Ο Alcaraz, ο 19ος, προκρίθηκε στους 16 με νίκη με 6-2, 6-0 επί του συμπατριώτη του Roberto Bautista Agut, του 15ου σπορ.

Με τον Μεντβέντεφ να σκέφτεται την πρόωρη αποχώρησή του, το αήττητο ξεκίνημα του Ράφαελ Ναδάλ συνεχίστηκε το 2022 με την ήττα σε απευθείας σετ του Βρετανού Νταν Έβανς.

Ο 21 φορές πρωταθλητής του Grand Slam σημείωσε την 17η συνεχόμενη νίκη του φέτος με τη νίκη με 7-5, 6-3 επί της 27ης φιγούρας.

«Σήμερα ήταν ένα βήμα μπροστά», είπε ο Ισπανός Ναδάλ. “Δεν υπάρχει άλλη ευκαιρία παρά να παίξω πολύ καλά την επόμενη μέρα, αν θέλω να συνεχίσω. Αν όχι, θα πάω σπίτι.”

Ο Ναδάλ θα παίξει με τον Ράιλι Οπέλκα στον γύρο των 16, αφού ο 17ος Αμερικανός κέρδισε τον Καναδό 13ο σετ Ντένις Σαποβάλοφ, με 6-7 (4/7), 6-4, 6-4.

READ  Ο χαρακτήρας του Nottingham Forest, Κυριάκος Δωρίκας, αποτίει φόρο τιμής στον Philip Zinkernagel

Δάκρυα της αζαρένκα

Στο απλό γυναικών, η Βερόνικα Κουντρέτοβα προκρίθηκε στους 16 μετά την αποχώρηση της Τσέχας αντιπάλου της, Μαρί Μπόζκοβα, στο δεύτερο σετ, με 6-4, 0-2.

Η Ελληνίδα Μαρία Σάκκαρη, η οποία θέλει να χτίσει σε ένα σερί το 2021 που περιελάμβανε δύο ημιτελικούς Grand Slam, είχε νικήσει την Τσέχα Petra Kvitova σε ίσια σετ.

Η Scary έκλεισε τη θέση της στον τέταρτο γύρο με τη νίκη με 6-3, 6-0 επί της δύο φορές πρωταθλήτριας του Wimbledon.

Αφού η πρωταθλήτρια Grand Slam Naomi Osaka ξέσπασε με κλάματα το Σάββατο, υπήρξε άλλο ένα συναισθηματικό σημείο αναφλέξεως καθώς η 17η νυν Victoria Azarenka έχασε από την Elena Rybakina του Καζακστάν με 6-3 6-4.

Η νίκη του Rybakina επισκιάστηκε από ένα περίεργο περιστατικό όταν ο Azarenka ετοιμάστηκε να σερβίρει ενώ υστερούσε με 6-3 2-2.

Το παιχνίδι διακόπηκε για αρκετά λεπτά καθώς ο 32χρονος δύο φορές πρωταθλητής του Αυστραλιανού Όπεν κατέρρευσε σε μια πλημμύρα δακρύων, κραδαίνοντας την παρέμβαση του διαιτητή της καρέκλας με το “Συγγνώμη, λυπάμαι πραγματικά”.

Ο Rybakina περιέγραψε το περιστατικό ως “πολύ περίεργη κατάσταση”.

«Ελπίζω μόνο να πάνε όλα καλά με τη Βίκα γιατί δεν ξέρω τι συνέβη», είπε. “Ελπίζω όλα να είναι καλά.” – Πρακτορείο France Press