Αγγλία vs Δανία – Έκθεση ποδοσφαιρικού αγώνα – 7 Ιουλίου 2021

Χάρι Κινγκ Σημείωσε ένα γκολ στην παράταση καθώς η Αγγλία νίκησε τη Δανία 2-1 την Τετάρτη για να προχωρήσει στον τελικό του Euro 2020 εναντίον της Ιταλίας.

Στο πρώτο μισό του επιπλέον χρόνου, ο Κέιν μπήκε στο ριμπάουντ μετά τη Δανία Κάσπερ Σμέιχελ Έσωσε την πρώτη του προσπάθεια πέναλτι για να δώσει στην Αγγλία το προβάδισμα και να τους κλείσει στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος την Κυριακή.

Μπουκάο Σάκα Επέστρεψε στο αρχικό line-up του Gareth Southgate αφού του έδωσε τη θέση του Γιαντόν Σάντσο Λόγω προπόνησης τραυματισμού πριν από τη νίκη της Αγγλίας 4-0 επί της Ουκρανίας στους προημιτελικούς, ενώ η Δανία δεν έκανε καμία αλλαγή από τη νίκη του προημιτελικού στην Τσεχία

Olly: Τέλος! Η Αγγλία αποβάλλει τα κακά πνεύματα νικώντας τη Δανία
Ευρώ 2020:
Νέα και χαρακτηριστικά | εξαρτήματα και βραχίονα | σειρά κατάταξης | Η διαφορά | Ζωντανά στο ESPN | Ρολόι VAR | διαλέξτε τους

Η Αγγλία ήρθε ως φαβορί για να κερδίσει το ευρώ από τις υπόλοιπες ομάδες, αλλά η Δανία πήρε ένα εκπληκτικό προβάδισμα κοντά στο σήμα των 30 λεπτών όταν ήταν νέος. Μάικλ Ντάμσγκαρντ Κάντε ένα τέλειο ελεύθερο λάκτισμα από απόσταση Τζόρνταν Πίκφορντ για να γίνει 1-0.

Το γκολ ήταν το πρώτο γκολ που σημειώθηκε από ένα άμεσο ελεύθερο λάκτισμα στα ευρώ φέτος το καλοκαίρι και τελείωσε το καθαρό σερί φύλλο του Πίκφορντ καθ ‘όλη τη διάρκεια του τουρνουά που διήρκεσε συνολικά 725 λεπτά, συμπεριλαμβανομένων αγώνων πριν η Αγγλία ξεκινήσει την αναζήτησή τους για το τρόπαιο.

Το προβάδισμα της Δανίας δεν κράτησε πολύ, καθώς η Αγγλία ισοπαλία μέσω Α Σάιμον Κάρ Τερματοφύλακας όταν γλίστρησε για να μπλοκάρει το σταυρό του Σάκα με το κεφάλι του Ραχέμ Στέρλινγκ Αντ ‘αυτού, το ανακατεύθυνε στο δικό του δίκτυο.

«Ήταν υψηλός παίκτης», είπε ο Στέρλινγκ. «Έπρεπε να σκάψουμε βαθιά, ήταν η πρώτη φορά που παραχωρήσαμε στο τουρνουά, ομαδοποιήσαμε πολύ καλά και δείξαμε το υπέροχο ομαδικό μας πνεύμα για να κερδίσουμε τον αγώνα.

«Απλώς έπρεπε να είμαστε υπομονετικοί. Γνωρίζαμε ότι με την επιθετικότητα που είχαμε στην ομάδα, την ταχύτητα, τη δύναμη, ήταν θέμα χρόνου πριν τους απογοητεύσουμε και τελικά πήρα την ποινή.

“Είναι ένα άλλο βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. Μόλις μπουν στο καμαρίνι, τελειώνει και εστιάζουμε στο σαββατοκύριακο. Βήμα προς βήμα, έτσι κάνουμε.”

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διασκεδαστικό και ενδιαφέρον με πολλή δράση, αλλά πολύ λίγες νόμιμες πιθανότητες και για τις δύο πλευρές και το παιχνίδι πέρασε σε υπερωρίες – ένα έβδομο ρεκόρ στην ιστορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Ο Στερλίνγκ συνέχισε να παίζει μέσα στην περιοχή του πέναλτι και τελικά τον έχασε ο Joachim Mahle μετά από ένα πέναλτι που αναθεωρήθηκε από τη VAR, με τον Kane να χτυπάει ένα φτωχό λάκτισμα και τον Schmeichel να μπλοκάρει, μόνο για να ανακάμψει ο αρχηγός.

Ο στόχος, ο οποίος είναι ο τέταρτος του Kane στο Euro 2020, τον βάζει ίσο με τον Gary Lineker για τα περισσότερα γκολ στην ιστορία της κορυφαίας πρωταθλήματος της Αγγλίας με 10.

“Απίστευτο – τι παιχνίδι, χάρη στη Δανία,” είπε ο Kane. «Μόλις πήγαμε βαθιά και φτάσαμε εκεί όταν είχε σημασία. Αντιδράσαμε πολύ καλά – είμαστε σε τελικό στο σπίτι, τι συναίσθημα.

“Γνωρίζουμε ότι θα είναι ένας πολύ δύσκολος αγώνας εναντίον της Ιταλίας, είχαμε ένα υπέροχο τουρνουά μέχρι στιγμής. Ένα άλλο παιχνίδι εντός έδρας και δεν μπορούμε να περιμένουμε.”

READ  Ανώτερος ευαγγελικός ηγέτης προειδοποιεί: Το Ισραήλ μπορεί να χάσει την υποστήριξή μας εάν ανατραπεί ο Νετανιάχου

Στη συνέχεια, η Αγγλία έπρεπε να διαπραγματευτεί τα τελευταία 15 λεπτά και κατάφερε να ξεκινήσει την πιο ισχυρή και σίγουρα πιο σίγουρη παράσταση «Football Home» ποτέ στο Wembley.

Η Αγγλία, που παίζει τον πρώτο μεγάλο τελικό από τότε που νίκησε τη Δυτική Γερμανία στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1966, αντιμετωπίζει μια ιταλική ομάδα που έχει κερδίσει μέχρι τώρα όλους τους αγώνες της.

Ήταν ένας δύσκολος τρόπος για τη Δανία να τερματίσει το συναισθηματικό ταξίδι του φόβου και της αγωνίας από την κατάρρευση του ανοιχτού χριστιανικού Eriksen στους ημιτελικούς από τη σοκαριστική νίκη τους στο Euro 92, αλλά οι κουρασμένοι παίκτες τους άφησαν τον Wembley με τις κάλτσες και τα κεφάλια τους.