Αποτέλεσμα και περίληψη του αγώνα Ολυμπιακός – Φιορεντίνα και απολογισμός αγώνα

0

Ο ελληνικός Ολυμπιακός κατέκτησε τον πρώτο του ευρωπαϊκό τίτλο συλλόγων, επικρατώντας της Φιορεντίνα με 1-0 μετά την παράταση στον τελικό του Champions League. Ο τελικός του Europa League είναι την Πέμπτη (ώρα Αυστραλίας).

Ο Ayoub Al Kaabi σημείωσε το γκολ με το κεφάλι στις τελευταίες στιγμές της δεύτερης παράτασης και οι οπαδοί πανηγύρισαν το γκολ μετά από αρκετή αναμονή για να το ελέγξει ο βοηθός διαιτητής του βίντεο λόγω οφσάιντ.

Ο Μαροκινός επιθετικός – ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης – σημείωσε το νικητήριο γκολ στο 116ο λεπτό του αγώνα, συναντώντας τη σέντρα του Σαντιάγο Χεζί για να αποφασίσει το ματς, το οποίο έμοιαζε με κεφάλι για τη διαδικασία των πέναλτι.

Παρακολουθήστε τον τελικό του Champions League 2024 μεταξύ Ρεάλ Μαδρίτης και Μπορούσια Ντόρτμουντ στις 2 Ιουνίου, AEST, Μεταδώστε ζωντανά χωρίς διαφημίσεις στο Stan Sport

Ο Αγιούμπ Ελ Κάαμπι, παίκτης του Ολυμπιακού, πανηγυρίζει μετά το γκολ που πέτυχε στην ΑΕΚ Αρένα. GT

Ο αγώνας στην Αθήνα ήταν τεταμένος αλλά μέτριας ποιότητας καθώς και οι δύο ομάδες έδειχναν να φοβούνται να ρισκάρουν δεδομένου του στοιχήματος.

Η Φιορεντίνα έχασε και τον περσινό τελικό της Premier League όταν η Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ σκόραρε στο 90ο λεπτό και κέρδισε με 2-1.

«Ήταν μια μεγάλη βραδιά για το ελληνικό ποδόσφαιρο», είπε ο Κρεγκ Φόστερ στο Stan Sport.

Διαβάστε περισσότερα: «Είναι ένας κίνδυνος»: Ο Γκος ανησυχούσε για τρία τυχερά παιχνίδια στη ΝΝΟ

Διαβάστε περισσότερα: Η Οσάκα κλαίει μετά από μια επική επιστροφή για τον πρωταθλητή

Διαβάστε περισσότερα: Ο θρύλος των Wallabies βρίσκεται στον αγώνα για να κερδίσει το δικαίωμα να φιλοξενήσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι

«Είναι εξαιρετικό για τη Φιορεντίνα, είναι πολύ δύσκολο να χάσεις δύο συνεχόμενα παιχνίδια.

«Αλλά για την Ελλάδα, αυτό ήταν το πρώτο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην ιστορία της. Ένα απίστευτο ταξίδι, απίστευτο βάρος.

«Για αυτούς τους παίκτες, τα ονόματά τους είναι χαραγμένα στην ιστορία.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Χοσέ Λουίς Μενντιλιμπάρ εξασφάλισε τον δεύτερο σερί ευρωπαϊκό του τίτλο μετά την κατάκτηση του Γιουρόπα Λιγκ με τη Σεβίλλη την περασμένη σεζόν.

Δεκάδες χιλιάδες οπαδοί του Ολυμπιακού συμμετείχαν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς σε όλη την ελληνική πρωτεύουσα αφού παρακολούθησαν τα υπαίθρια πάρτι.

Νέοι σήκωσαν αναμμένα πυροτεχνήματα στην παραλιακή πόλη του Πειραιά, κοντά στην Αθήνα, όπου εδρεύει η ομάδα.

Ο Έλληνας πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης χαρακτήρισε τον Ολυμπιακό «αληθινό θρύλο» και πρόσθεσε σε διαδικτυακή ανάρτησή του: «Ο Ολυμπιακός κέρδισε το Europa League και έγραψε ιστορία! Μια συναρπαστική βραδιά για τον ίδιο τον σύλλογο, αλλά και για το ελληνικό ποδόσφαιρο συνολικά».

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα συλλόγων τρίτης κατηγορίας διεξήχθη εν μέσω μεγάλης κλίμακας επιχείρησης ασφαλείας, με περίπου 5.000 αστυνομικούς να σχηματίζουν ομόκεντρα φράγματα γύρω από τη βόρεια περιοχή της πρωτεύουσας.

Ο τελικός έγινε μάρτυρας ορισμένων αντιπαραθέσεων μεταξύ οπαδών της Φιορεντίνα μέσα στο γήπεδο και αστυνομικών ταραχών που ήταν δίπλα τους.

Ο Αγιούμπ Ελ Κάαμπι, παίκτης του Ολυμπιακού, σκοράρει στην ΑΕΚ Αρένα.

Ο Αγιούμπ Ελ Κάαμπι, παίκτης του Ολυμπιακού, σκοράρει στην ΑΕΚ Αρένα. GT

Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στα πρώτα στάδια του τελικού, ο τερματοφύλακας της Φιορεντίνα, Πιέτρο Τερατσιάνο, κατάφερε να κρατήσει την ομάδα του στο ματς με μια εκπληκτική απόκρουση από δύο σουτ από τον Ντάνιελ Ποντένς στο τέταρτο λεπτό και τον Στέφαν Γιόβετιτς στο έκτο λεπτό της παράτασης. .

READ  Από την αρχαία Ελλάδα μέχρι τώρα, το θάρρος των αθλητών έχει ξεπεράσει αιώνες

Πριν σκοράρει το γκολ του, ο Ελ Κάαμπι, ο οποίος έχει πετύχει 11 γκολ στη διοργάνωση, απουσίαζε σε μεγάλο βαθμό από τον αγώνα λόγω της ισχυρής άμυνας της Φιορεντίνα με τέσσερα άτομα.