Αυστραλιανό Όπεν: Ο Σεμπάστιαν Κόρντα ζαλίζει τον δύο φορές δευτεραθλητή Ντανιίλ Μεντβέντεφ και φτάνει στη φάση των 16 | Ειδήσεις για το τένις

Αυστραλιανό Όπεν: Ο Σεμπάστιαν Κόρντα ζαλίζει τον δύο φορές δευτεραθλητή Ντανιίλ Μεντβέντεφ και φτάνει στη φάση των 16 |  Ειδήσεις για το τένις

Ο Σεμπάστιαν Κόρντα νίκησε τον δεύτερο στη θέση Daniil Medvedev δύο φορές σε συνεχόμενα σετ για να προστεθεί στη λίστα των νικών των νεαρών Αμερικανών έναντι των κορυφαίων παικτών στο Australian Open.

Ο Korda κατέπληξε τον πρώην Νο. 1 του κόσμου με 7-6 (9-7) 6-3 7-6 (7-4) σε έναν συναρπαστικό αγώνα στο Rod Laver Arena, εξασφαλίζοντας στον 22χρονο τη μεγαλύτερη νίκη στην καριέρα του και ένα κράτηση. Άλλες 16 συναντήσεις με την Πολωνία Hubert Hurkach.

Ο Αμερικανός πήρε το ματς στον έβδομο Ρώσο από την αρχή, χτυπώντας νικητές και από τις δύο πλευρές και ανακατεύοντας το με μερικές γρήγορες βολές και μερικά υπέροχα χτυπήματα.

εικόνα:
Ο Daniil Medvedev (αριστερά) συγχαίρει τον Sebastian Korda μετά τη νίκη στα ίσια σετ

Ο 29ος σπόρος, γιος του πρωταθλητή του Αυστραλιανού Όπεν του 1998, Peter, κέρδισε ένα συναρπαστικό τάι μπρέικ για να κερδίσει ένα εναρκτήριο σετ 85 λεπτών, χρειαζόμενος μόνο ένα μπρέικ για να κερδίσει το δεύτερο.

Μόνο στην τρίτη κατάρρευση ο πρωταθλητής του US Open του 2021 Medvedev έδειξε την ποιότητα που τον οδήγησε στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης, αλλά ο Korda δεν αρνήθηκε και κέρδισε ξανά σε ένα tie-break για να εξασφαλίσει την πρώτη του νίκη στο Grand Slam έναντι ενός top-10. αντίπαλος.

Το αποτέλεσμα έρχεται μετά από δύο άλλες νίκες που τράβηξαν την προσοχή των παικτών από την Αμερική, με τον Mackenzie McDonald να κέρδισε τον κορυφαίο Rafael Nadal την Τετάρτη και τον Johnson Broxby να κέρδισε τον δεύτερο Casper Rudd την επόμενη μέρα.

Ο Τσιτσιπάς δημιουργεί ρεβάνς του Sinner

Στέφανος Τσιτσιπάς Συνέχισε την αθόρυβη εξέλιξή του μέσω της κλήρωσης για να οργανώσει ένα rematch με τον Yannick Sinner στον τέταρτο γύρο του Australian Open.

ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ, ΒΙΚ - 20 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ: Ο Έλληνας Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει κατά τη διάρκεια του τρίτου γύρου του Australian Open 2023 στις 20 Ιανουαρίου 2023, στο Melbourne Park στη Μελβούρνη της Αυστραλίας.  (Φωτογραφία Jason Heydrich/Icon Sportswire) (Icon Sportswire μέσω AP Images)
εικόνα:
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έφτασε στους «16» του Australian Open, αφού νίκησε την Talon Griksspor σε ίσια σετ.

Ο Έλληνας τρίτος σπόρος είναι ο παίκτης με την υψηλότερη βαθμολογία που απομένει μετά τις αποχωρήσεις των Ραφαέλ Ναδάλ και Κάσπερ Ραντ και έφτασε στη Μελβούρνη γεμάτος αυτοπεποίθηση αφού ξεκίνησε τη σεζόν αήττητος.

READ  Η Amber Barrett απολαμβάνει τη ζωή στη Γερμανία παρά τις προκλήσεις του κλειδώματος

Δεν έχει χάσει ακόμα σετ και νίκησε άλλον παίκτη σε επίπεδο Ολλανδίας Talon Grikspur με 6-2 7-6 (7-5) 6-3.

Ο Τσιτσιπάς έχει φτάσει στα ημιτελικά τα τρία από τα τέσσερα τελευταία χρόνια στο Melbourne Park και θα ελπίζει να αδράξει την ευκαιρία του να πάει παραπέρα αυτή τη φορά.

ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ, ΒΙΚ - 20 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς της Ελλάδας στον τρίτο γύρο του Australian Open 2023 στις 20 Ιανουαρίου 2023, στο Melbourne Park στη Μελβούρνη της Αυστραλίας.  (Φωτογραφία Jason Heydrich/Icon Sportswire) (Icon Sportswire μέσω AP Images)
εικόνα:
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς εξακολουθεί να αναζητά τον πρώτο του τίτλο Grand Slam

«Δεν προέβλεψα ποτέ γιατί το άθλημα που επιλέγω είναι τόσο απρόβλεπτο», είπε ο Τσιτσιπάς. Φυσικά και υπάρχουν φαβορί, αυτό το ξέρουν όλοι.

“Αν ο εγκέφαλός μου δεν είναι εκεί, δεν έχει σημασία ποιος παίζω. Εάν δεν μπορώ να δημιουργήσω καλά σουτ, να χτυπήσω μεγάλα σουτ στις σημαντικές στιγμές, να είμαι τολμηρός στις σημαντικές στιγμές, τότε δεν πειράζει που παίζει στην άλλη πλευρά του φιλέ.

“Είναι πάντα στο χέρι μου. Νομίζω ότι δεν υπάρχουν δώρα. Πρέπει να τα κυνηγήσεις, πρέπει να δημιουργήσεις αυτές τις ευκαιρίες, πρέπει να στοχεύσεις μεγάλους μέσα σου, μερικές φορές πέρα ​​από τις δυνατότητές σου. Αυτό είναι κάτι που μου αρέσει να κάνω. Όταν βλέπω το περνώ, νιώθω τόσο όμορφα».

Το πρώτο του σημαντικό τεστ θα γίνει στον τέταρτο γύρο εναντίον του Ιταλού 15ου φύλακα Sinner, ο οποίος έγινε ο τελευταίος παίκτης που αντέκρουσε από δύο σετ κάτω σε μια νίκη 4-6 4-6 6-1 6-2 6-0 επί του Ούγγρου Marton Vosovic. . .

Ο Ιταλός Yannick Sinner αντιδρά αφού νίκησε τον Ούγγρο Marton Fucovich στον αγώνα του τρίτου γύρου στο τουρνουά τένις Australian Open στη Μελβούρνη της Αυστραλίας, Παρασκευή, 20 Ιανουαρίου 2023 (AP Photo/Dita Alangkara)
εικόνα:
Ο Jannik Sinner ξεκίνησε αργά πριν προχωρήσει στο θρίλερ των πέντε σετ

Ο Τσιτσιπάς και ο Σένερ έχουν παίξει πέντε φορές στο παρελθόν, συμπεριλαμβανομένων των προημιτελικών εδώ πέρυσι, όταν ο Έλληνας κέρδισε σε απευθείας σετ.

READ  Ryan Porteous: Το ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο είναι εκπαίδευση, αλλά ο Hibs δεν έχει τίποτα να φοβηθεί

«Πάντα ανυπομονώ για τέτοιου είδους αγώνα, γνωρίζοντας ότι είναι ένας από τους καλύτερους παίκτες στον κόσμο», είπε ο Sinner. “Αλλά σίγουρα άλλαξα λίγο το παιχνίδι μου. Ελπίζω να είναι ένα καλό παιχνίδι. Θα δούμε πώς θα πάει φέτος.”

Ο Μακένζι ΜακΝτόναλντ δεν μπόρεσε να συνεχίσει τη μεγάλη νίκη του επί του Ναδάλ, καθώς υπέστη τραυματισμό και κατέφυγε σε σερβίς στις μασχάλες σε μια ήττα με 7-6 (6), 6-3, 6-2 από τον 31ο νικητή Yoshihito Nishioka.

Ο Νούρι υπερασπίζεται το πρόγραμμα μετά την αποχώρησή του από το Australian Open

Ο Κάμερον Νόρρι αρνήθηκε ότι ένα ταραχώδες πρόγραμμα συνέβαλε στην ήττα του στον τρίτο γύρο από τον Τζέρι Λέτσα στο Australian Open.

ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ, VIC - 20 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ: Ο Cameron Norrie του Ηνωμένου Βασιλείου παίζει κατά τη διάρκεια του γύρου 3 του Australian Open 2023 στις 20 Ιανουαρίου 2023, στο Melbourne Park στη Μελβούρνη της Αυστραλίας.  (Φωτογραφία Jason Heydrich/Icon Sportswire) (Icon Sportswire μέσω AP Images)
εικόνα:
Η Cameron Norrie ηττήθηκε σε πέντε συναρπαστικά σετ την Παρασκευή

Ο Νο. 1 της Βρετανίας, 11ος, προσπαθούσε να φτάσει στον τέταρτο γύρο στη Μελβούρνη για πρώτη φορά, αλλά ηττήθηκε με δύο σετ προς ένα, 6-7 (8-10) 6-3 3-6 6-1 6- 4 από Lehecka.

Ο Νούρι έπαιξε τρεις αγώνες στο United Cup για να ξεκινήσει τη σεζόν, νικώντας τους Ραφαέλ Ναδάλ και Τέιλορ Φριτς, πριν φτάσει στον τελικό του τουρνουά ATP στην πατρίδα του Όκλαντ, με τον 27χρονο να παίζει επίσης εκθέσεις εκτός εποχής στο Μεξικό και τη Σαουδική Αραβία. Αραβία και Άμπου Ντάμπι και Χονγκ Κονγκ.

«Είναι η καλύτερη προετοιμασία που έχω παίξει ποτέ σε αγώνες», είπε ο Νούρι. “Το καλύτερο ξεκίνημα της χρονιάς ποτέ. Για να παίξω στον τελικό στο Όκλαντ, και ήρθα εδώ με πολλή αυτοπεποίθηση, και νομίζω ότι είναι ιδανικό να παίξω παιχνίδια πριν από τότε.

“Ίσως έφτασα στο απόγειο λίγο νωρίς στο Κύπελλο Γιουνάιτεντ. Αλλά τώρα νομίζω ότι ήρθα εδώ και έδωσα στον εαυτό μου την καλύτερη ευκαιρία. Νομίζω ότι δεν έκανα πολύ καλό αγώνα και σχεδόν κέρδισα τον αγώνα σε πέντε σετ. Δεν νομίζω ότι θα αλλάξω γνώμη ακόμη και με το σημερινό αποτέλεσμα. Όπως το έπαιξα με αυτό, μπορώ ακόμα να κερδίσω σήμερα, ανεξάρτητα από το αν θα παίξω στο Όκλαντ ή όχι”.

READ  Τίτλοι του GTP Η Ελλάδα ανακοινώνει ανασχηματισμό του υπουργικού συμβουλίου για «περισσότερη αποτελεσματικότητα»