Breaking
Τε. Οκτ 16th, 2024

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΠΑΙΚΤΩΝ: Τελευταίο δράμα καθώς η Ελλάδα συγκλονίζει την Αγγλία στο Γουέμπλεϊ

Οι ελπίδες της Αγγλίας να συνεχίσουν το αήττητο στο Γουέμπλεϊ έληξαν το απόγευμα της Πέμπτης μετά τη νίκη της Ελλάδας με 2-1 στο UEFA Nations League. Ήταν η πρώτη φορά που η Αγγλία έχασε έναν ανταγωνιστικό αγώνα στο Γουέμπλεϊ εδώ και τέσσερα χρόνια και η πρώτη φορά που έχασε από τους Έλληνες. Το καθυστερημένο γκολ της ισοφάρισης του Jude Bellingham πυροδότησε για λίγο ελπίδες για τους γηπεδούχους, αλλά το γκολ του Βαγγέλη Παυλίδη στις καθυστερήσεις σφράγισε μια ιστορική νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Πρώιμο δράμα και αμυντικά λάθη

Η Αγγλία ξεκίνησε το παιχνίδι με το μπροστινό πόδι, με τον Μπέλινγκχαμ να εξαναγκάζεται σε απόκρουση του Έλληνα τερματοφύλακα Οδυσσία Βλαχοδήμου, ενώ το φιλόδοξο φάουλ του Κόουλ Πάλμερ έπεσε στην κορυφή των διχτυών. Ωστόσο, οι αμυντικές αδυναμίες ήταν εμφανείς. Μια ακανόνιστη στιγμή από τον Τζόρνταν Πίκφορντ παραλίγο να δώσει στην Ελλάδα ένα προβάδισμα από νωρίς, καθώς τολμούσε έξω από το τέρμα του, αφήνοντας τον Λέβι Κόλγουελ να κάνει μια απομάκρυνση για να σώσει το γκολ. Ακολούθησαν πιο τεταμένες στιγμές όταν ο Πίκφορντ δέχτηκε ψηλή μπαλιά του Κώστα Μαυροπάνου, αλλά το γκολ που προέκυψε αποκλείστηκε για οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες τους, ιδιαίτερα όταν ο Πάλμερ έκανε ένα σουτ από μια πολλά υποσχόμενη θέση μετά τη μείωση του Μπέλινγκχαμ και ο Άντονι Γκόρντον αστόχησε σε ελεύθερη κεφαλιά. Ωστόσο, καθώς πλησίαζε το ημίχρονο, η Ελλάδα μπήκε σε αμυντική φόρμα, εμποδίζοντας τις προσπάθειες της Αγγλίας να σπάσει.

Ο Παυλίδης ηγείται της Ελληνικής Αναγέννησης

Η Ελλάδα βγήκε πιο δυνατή στο δεύτερο ημίχρονο και δεν άργησε ο Παυλίδης να ανοίξει το σκορ, κόβοντας την άμυνα της Αγγλίας και πέρασε από τον Πίκφορντ. Ο επιθετικός αφιέρωσε το γκολ του στον Τζορτζ Μπάλντοκ, ο οποίος πέθανε πρόσφατα, μια χειρονομία που υπογράμμισε τη συναισθηματική σημασία της βραδιάς για τους φιλοξενούμενους.

Η ελληνική πλευρά, εμψυχωμένη από το εναρκτήριο γκολ, συνέχισε να απειλεί. Η Αγγλία είχε μια τυχερή απόδραση όταν ο Γιώργος Μασούρας απέκλεισε ένα γκολ για οφσάιντ, μετά από αποφασιστική κίνηση του Παυλίδη.

Η απάντηση της Αγγλίας ήταν σύντομη

Ο Bellingham φάνηκε να έχει σώσει έναν βαθμό για την Αγγλία λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, καθώς το χαμηλό σουτ του ξέφυγε από τον Βλαχοδήμο μετά από σέντρα του αναπληρωματικού Dominic Solanke. Όμως η χαρά δεν κράτησε πολύ. Η Ελλάδα αποκάλυψε για άλλη μια φορά τις αδυναμίες της άμυνας της Αγγλίας, καθώς ο Παυλίδης πέτυχε το δεύτερο γκολ του στις καθυστερήσεις για να σφραγίσει μια αξέχαστη νίκη. Το γκολ ήρθε ως αποτέλεσμα της αποτυχίας της Αγγλίας να καθαρίσει αποτελεσματικά τις γραμμές της στην κατάμεστη περιοχή του πέναλτι.

Οι επιδόσεις της Αγγλίας στο μικροσκόπιο

Ο προσωρινός προπονητής Λι Κάρσλεϊ, ο οποίος επέλεξε να ξεκινήσει χωρίς παραδοσιακό επιθετικό ερήμην του Χάρι Κέιν, μπορεί να αντιμετωπίσει ερωτήματα για το τακτικό του στυλ. Παρά το γεγονός ότι πρόσφερε περισσότερες επιθετικές επιλογές καθώς προχωρούσε ο αγώνας, η Αγγλία δεν είχε συνοχή και διείσδυση στο τελευταίο τρίτο. Αντίθετα, η Ελλάδα εκτέλεσε αποτελεσματικά το αγωνιστικό της πλάνο και φαινόταν η πιο επικίνδυνη ομάδα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, χάρη στην επίτευξη τριών γκολ οφσάιντ και δύο νόμιμων γκολ.

READ  Το «GORGON» της Marianna Simnett αντιπαραβάλλει την ελληνική μυθολογία με το σύγχρονο μοντέλο τεχνητής νοημοσύνης μας