Γεωργία κατά Ισπανίας – Έκθεση αγώνων ποδοσφαίρου – 28 Μαρτίου 2021

Ο Ισπανός επιθετικός Ντάνι Όλμο κέρδισε τη νίκη 2-1 επί της Γεωργίας στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κυριακής με μια κεφαλίδα διακοπής από έξω από την περιοχή καθώς ξεκίνησε τις προσπάθειες της ομάδας του για να προκριθεί στο Κατάρ 2022.

Η Τζόρτζια εντυπωσίασε 15.000 οπαδούς στο Boris Bayshadze Dynamo Arena όταν η 20χρονη πτέρυγα Khvisha Kvaratskhelia την χτύπησε στο προβάδισμα δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο, αφού η ομάδα του παρέλειψε μια παθητική άμυνα.

– UEFA WC Qualifier στο ESPN +: Game Stream and Replay (μόνο στις ΗΠΑ)
– Καθημερινή ροή ESPN FC σε ESPN + (μόνο στις ΗΠΑ)

Η Ισπανία ήταν στην πορεία για την πρώτη ήττα στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου μέσα σε 28 χρόνια, έως ότου ο Ferran Torres ισοπέδωσε στο 56ο λεπτό, ολίσθηση για να στείλει ένα σταυρό από τον Jordi Alba στην κορυφή του γκολ, αφού ο Alvaro Morata απέτυχε να φτάσει την μπάλα.

Η ομάδα του Luis Enrique πίεσε για τη νίκη μέχρι το τέλος και βρήκε ένα τελικό γκολ όταν άφησε τον Olmo να πετάξει από απόσταση και παρόλο που ο τερματοφύλακας Giorgi Luria πήρε ένα χέρι στο σουτ, έπεσε κατευθείαν κάτω από τη γραμμή και στο δίχτυ.

Ο Lifan Shangilia, ο Γεωργιανός, στάλθηκε λίγο πριν από τον τελικό σφύριγμα για να ανακοινώσει την πρώτη νίκη της Ισπανίας στον Όμιλο 2 μετά την ισοπαλία 1-1 στην έδρα της στην Ελλάδα την Πέμπτη.

Ο Ferrand είπε: “Συνήθως οι αντίπαλοί μας κάθονται βαθιά μπροστά μας, επειδή θέλουμε να πάρουμε τη μπάλα και πρέπει να εργαστούμε περισσότερο για το άνοιγμα αμυντικών όπως αυτό και ξέραμε ότι έπρεπε απλώς να προσπαθήσουμε να κερδίσουμε με κάθε δυνατό τρόπο.”

READ  Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο θέλει να γίνει σαν 1 Hall of Famer στη σύνταξη

«Γνωρίζαμε ότι έπρεπε να υποφέρουμε σήμερα. Είχαμε θαυμαστές εναντίον μας, παρόλο που ήταν ωραίο να παίζουμε ξανά μπροστά σε ένα κοινό. Το σημαντικό είναι ότι εργαζόμαστε σκληρά μέχρι το τέλος και πήραμε τους τρεις πόντους».

Ο αρχηγός του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010 Sergio Ramos αποχώρησε από την ομάδα αφού ολοκλήρωσε μόλις 45 λεπτά εναντίον της Ελλάδας, ενώ ο αμυντικός Pedro Porro έκανε το διεθνές του ντεμπούτο, και οι νεαροί Pedri και Brian Gill έκαναν το ντεμπούτο τους αφού εμφανίστηκαν ως αναπληρωματικοί παίκτες σε ισοπαλία με την Ελλάδα.

Όπως ήταν αναμενόμενο, η Ισπανία είχε ένα μονοπώλιο στην κατοχή, αλλά δεν είχε πολλά να δείξει στο πρώτο ημίχρονο παρά το ότι είχε το 75% της μπάλας και έκανε 400 περάσματα, και ένα σουτ στο στόχο όταν ο Ferran βρήκε ένα κενό στην πολυσύχναστη άμυνα της Γεωργίας, αλλά δοκιμάστηκε μόνο τερματοφύλακας Luria.

Στη συνέχεια, η Γεωργία μετακίνησε μια εντυπωσιακή ομάδα στην κορυφή, καθώς ο Kvaratskhelia έλεγξε ένα πέρασμα από το Uttar Kiteshvili πριν πυροβολήσει με αυτοπεποίθηση στην πολύ κάτω γωνία, μακριά από τον τερματοφύλακα της Ισπανίας Unai Simon.

Ο προπονητής της Ισπανίας Luis Enrique αντέδρασε λίγο μετά το πρώτο ημίχρονο εισάγοντας τον Olmo και τον αμυντικό Ingo Martinez, ενώ ο βετεράνος Thiago Alcantara ήρθε στιγμές πριν από τον ισοσταθμιστή.

Η Ισπανία ήταν πιο ξεκάθαρη μετά το διάλειμμα, αλλά εξακολουθούσε να αγωνίζεται να ξεπεράσει την πειθαρχημένη άμυνα της Γεωργίας, παίρνοντας μόνο το στόχο που λαχταρούσαν όταν ο Όλμο πήρε τον εαυτό του τα ηνία με το σουτ σε μεγάλη απόσταση.

READ  Το Πανεπιστήμιο της Αλαμπάμα πραγματοποιεί την Ημέρα υποβολής προσφορών, έτοιμη να ξεκινήσει το φθινοπωρινό εξάμηνο

Η Ισπανία θα φιλοξενήσει το Κοσσυφοπέδιο την Τετάρτη, ενώ η Γεωργία θα επισκεφθεί την Ελλάδα.