Γύρος Nations League: Ο Έρλινγκ Χάαλαντ εξασφαλίζει ανεκτίμητη νίκη με 1-0 για τη Νορβηγία

Οι οπαδοί της Μάντσεστερ Σίτι ελπίζουν σε περισσότερα από τα ίδια με την έναρξη της νέας σεζόν στην Πρέμιερ Λιγκ, αφού το νέο τους απόκτημα Έρλινγκ Χάαλαντ έκανε τη Νορβηγία σε εξαιρετική εμφάνιση στη Σερβία.

Η εξαγορά των 51 εκατομμυρίων λιρών το καλοκαίρι από την Μπορούσια Ντόρτμουντ σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα δίνοντας στη Νορβηγία μια καθοριστική νίκη με 1-0 στη συνάντηση του Nations League.

Σύμφωνα με τα πρότυπα του Haaland, αυτός ήταν ένας από τους πιο συνηθισμένους τερματισμούς του σε κοντινή απόσταση.

Μετά από έξυπνη δουλειά του πλέι μέικερ της Άρσεναλ, Μάρτιν Όντεγκαρντ, η μπάλα βρήκε τον δρόμο προς τον Χάαλαντ που ήταν έτοιμος να κάνει το 1-0.

Η Νορβηγία Έρλινγκ Χάαλαντ έπρεπε να τον ευχαριστήσει γιατί το γκολ του κέρδισε τη Σερβία στο Nations League

Η καλοκαιρινή απόκτηση των 51 εκατομμυρίων λιρών της Μάντσεστερ Σίτι ήταν έτοιμη για να πετύχει το μοναδικό γκολ στο Βελιγράδι

Ο Μάρτιν Όντεγκαρντ της Άρσεναλ υποκίνησε την κίνηση και ο Χάαλαντ ήταν στο σωστό μέρος για να το τερματίσει.

Παρά το υπέροχο σουτ του Χάαλαντ στο πρώτο ημίχρονο -το μοναδικό σουτ της Νορβηγίας εύστοχα στα πρώτα 45 λεπτά – Χρειάζονταν τα τουρνουά τερματοφυλάκων του Orjan Nyland για να εξασφαλίσουν τη νίκη.

Η Σερβία κυριάρχησε στην μπάλα και πίεσε τη Νορβηγική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Νέιλαντ απέκρουσε μια σειρά από εντυπωσιακές αποκρούσεις για να κρατήσει το δίποντο και να εξασφαλίσει τους τρεις βαθμούς για την ομάδα του.

Στον άλλο αγώνα του Ομίλου Β4, η Σουηδία τα πήγε άσχημα, ολοκληρώνοντας τη νίκη με 2-0 με ένα υπέροχο ατομικό γκολ από τον δανεικό αστέρα των Spurs, Dejan Kolosievcci.

Ο Emil Forsberg έβαλε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο για τη Σουηδία πριν από ένα υπέροχο ατομικό γκολ από τον Kulusevsky.

Ο επιθετικός Αλεξάντερ Ισάκ χτύπησε το δοκάρι με κεφαλιά από νωρίς, καθώς η Σουηδία ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε στο 39′ όταν ο Φόρσμπεργκ εκτέλεσε ήρεμα το πέναλτι μετά το φάουλ του Βίκτορ Κλίσον.

Ο Έμιλ Φόρσμπεργκ έβαλε τη Σουηδία στο δρόμο απέναντι στη Σλοβενία ​​πριν το σόλο γκολ του Κουλουσέφσκι το πετύχει.

Ο Κουλουσέφσκι σχεδόν διπλασίασε το προβάδισμα της Σουηδίας μετά τη λήξη της ώρας, κόβοντας το δεξί πλάγιο και εξαπέλυσε ένα υπέροχο σουτ, αλλά ο Γιαν Όμπλακ έκανε μια υπέροχη απόκρουση με το ένα χέρι και έδιωξε τη μπάλα άουτ σε κόρνερ.

Ο Κουλουσέφσκι τα πήγε καλύτερα στο 88ο λεπτό, άρπαξε μια σόλο αντεπίθεση και κύρτωσε την μπάλα από στενή γωνία για να εξασφαλίσει τη νίκη της Σουηδίας ενόψει του εντός έδρας αγώνα της με τη Νορβηγία την Κυριακή. Στη συνέχεια η Σλοβενία ​​ταξιδεύει στο Βελιγράδι για να παίξει με τη Σερβία.

Ενώ τόσο η Νορβηγία όσο και η Σουηδία βρήκαν άνεση στο δρόμο, ήταν άνεση στο σπίτι αυτό που επιδίωκε η Τσεχία και το πέτυχαν με μια σκληρή νίκη 2-1 επί της Ελβετίας.

Και έδωσε νίκη στην τσέχικη ομάδα χάρη σε ένα πρόωρο σουτ του Γιαν Κόχτα και ένα αυτογκόλ στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Κουχτά άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, όταν ο επιθετικός εκμεταλλεύτηκε μια αμυντική γκάφα μετά από μακρινό πλάγιο για να πετύχει το πρώτο του διεθνές γκολ.

Ο Γιαν Κόχτα έβαλε την εθνική Τσεχίας στον δρόμο του στην Πράγα για να κερδίσει την Ελβετία

Υπήρχαν θυελλώδεις σκηνές μέσα στο στάδιο Sinobu καθώς η Τσεχία κέρδισε με 2-0

Ο Νόα Οκαφόρ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αφού αναπήδησε μια χαλαρή μπάλα μέσα στην περιοχή του πέναλτι και έκανε ένα σουτ από κοντά που χτύπησε στο κάτω μέρος του δοκαριού στη γωνία του φιλέ.

Οι δύο ομάδες επιτέθηκαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και οι γηπεδούχοι έχασαν δύο χρυσές ευκαιρίες μετά το πρώτο ημίχρονο, όταν ο Adam Hluzyk σούταρε στον τερματοφύλακα και ηττήθηκε από τον Vladimir Koval και εκείνος έκανε ένα μακρινό σουτ στο δοκάρι.

Οι προσπάθειες της Τσεχίας απέδωσαν καρπούς στο 58′ όταν ο Γιάκομπ Γιάνκτο έστειλε τη σέντρα που έσπρωξε στα δίχτυα τον Ελβετό μέσο Τζιμπρίλ Σου.

Η Ελβετία πίεσε προς τα εμπρός για να ισοφαρίσει και ανάγκασε τον Τσέχο τερματοφύλακα Tomas Vaclic να σώσει αρκετούς κρίσιμους βαθμούς για να εξασφαλίσει τη νίκη για τους Τσέχους.

READ  Ο Άαρον Ζερεφός επιστρέφει στο βάθρο του Bathurst στο Σίδνεϊ

Ένα θλιβερό ξεκίνημα εντός έδρας αποδείχθηκε για τη Βόρεια Ιρλανδία καθώς γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Ελλάδα στο Windsor Park. Αυτό σημαίνει ότι η αναμονή της Βόρειας Ιρλανδίας για μια νίκη στο League of Nations συνεχίζεται.

Παρά τις καλύτερες προσπάθειες ενός άλλου κοινού του Windsor Park, η Βόρεια Ιρλανδία παρέμεινε σταθερή για πάρα πολύ καιρό, ανεβάζοντας το παιχνίδι της μόνο όταν δύο 34χρονοι – Kyle Lafferty και Niall McGinn – βγήκαν από τον πάγκο για να κυνηγήσουν το σκορ στον αγώνα. Το τελευταίο μισάωρο.

Συνεχίζεται η αναμονή της Βόρειας Ιρλανδίας για την κατάκτηση του Nations League μετά την ήττα της από την Ελλάδα

Αλλά δεν βρήκαν απάντηση στο γκολ του Τάσου Μπακασέτα στο 39ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Γκας Πογιέτ κέρδισε στον πρώτο του αγωνιστικό αγώνα για την Ελλάδα.

Αυτό σημαίνει ότι η Βόρεια Ιρλανδία είναι ακόμα χωρίς νίκη μετά από 11 προσπάθειες στο Nations League, ενώ ο Baraklough είχε μόνο μία νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο Windsor Park σε όλες τις διοργανώσεις.

Την Τετάρτη, ο προπονητής έθεσε ως στόχο τους 12 βαθμούς για τους τέσσερις αγώνες του αυτόν τον μήνα, αλλά αυτό το αποτέλεσμα άφησε ήδη τη Βόρεια Ιρλανδία να αντιμετωπίσει μια δύσκολη αποστολή στον στόχο της για άνοδο από την τρίτη κατηγορία.

Ο προκάτοχος του Baraklough, Michael O’Neill, ήταν στις εξέδρες για να παρακολουθήσει προσωπικά τον πρώτο του αγώνα για τη Βόρεια Ιρλανδία από τότε που έφυγε για τη Στόουκ, και αναμφίβολα ελπίζει να επαναλάβει εκείνες τις περίφημες βραδιές όταν η ομάδα του κέρδισε την Ελλάδα εντός και εκτός έδρας καθοδόν για το Euro. 2016, αλλά αυτός ήταν ένας πολύ διαφορετικός ναύλος. .

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σε μεγάλο βαθμό σταθερό, χωρίς επεισόδια, μέχρι που η Ελλάδα τα κατάφερε έξι λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Ο Μπάντι Λέιν, στο αγωνιστικό του ντεμπούτο, δεν μπόρεσε να κόψει μια μακριά μπάλα μπροστά και ο Δημήτριος Λημνιός την έπαιξε μέσα στον Μπακασίτα για να πετύχει ένα χαμηλό σουτ πίσω από τον Μπίλι Πίκοκ Φάρελ στη γωνία.

READ  Ο καθηγητής Alexander Kitrov θα δώσει μια διαδικτυακή διάλεξη για την Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία στην Αμερική

Η Ελλάδα δοκίμαζε αυτή την μπάλα προς τα εμπρός από την αρχή, αλλά συχνά αποφεύγει να παίξει. Η μοναδική τους άλλη ευκαιρία μέχρι εκείνο το σημείο ήταν μια βαθιά σέντρα του Λημνιού στον επιθετικό της Σέλτικ, Γιώργο Γιακομάκη, ο οποίος έστειλε τον Peacock Farrell.

Οι φιλοξενούμενοι Έλληνες αμύνθηκαν θαυμάσια στο Windsor Park καθώς διατήρησαν τη νίκη με 1-0

Δύο λεπτά πριν έρθει και παρέλθει η μοναδική ευκαιρία της Βόρειας Ιρλανδίας, ο Γκάβιν Γουάιτ γύρισε προσεκτικά για να ανοίξει δρόμο στην άκρη της περιοχής, αλλά δεν μπορούσε να παράγει αρκετή δύναμη για να δοκιμάσει τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο.

Η Ελλάδα μπορεί να έχει προσθέσει ένα δεύτερο λίγο πριν την ανάπαυλα, καθώς ο Κώστας Τσιμίκας κέρδισε τον συμπαίκτη του στη Λίβερπουλ Κόνορ Μπράντλεϊ σε μια ολονύχτια μάχη στα δεξιά της Βόρειας Ιρλανδίας.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κάνουν λάθος, αλλά ο Τσιμίκας βγήκε μπροστά και έπαιξε στον Λάζαρους Ρότα, ο οποίος έβαλε σκοπό να απογοητεύσει τον Γιακομάκη που περίμενε τη σέντρα μπροστά από την εστία.

Οι φιλοξενούμενοι έπρεπε πραγματικά να προηγηθούν με δύο λεπτά έξι λεπτά μετά το δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Λημνιός έστειλε μια χαμηλή σέντρα για να αποφύγει το μακρόστενο μποτάκι του Γιακομάκη – του 27χρονου που ήταν σε τόσο καυτή κατάσταση με τη Σέλτικ αλλά δεν μπορούσε. . Εκτός από τη μοναδική του διεθνή απεργία.

Ο Baraklough στράφηκε στον Lafferty – επιστρέφοντας στην ομάδα για πρώτη φορά από τον Σεπτέμβριο – και στον McCain όταν άλλαξε τη μέθοδο 4-5-1 μετά την ώρα.

Η Βόρεια Ιρλανδία αύξησε την έντασή της, αντλώντας μπάλες προς τα εμπρός, αλλά οι πραγματικές πιθανότητες ήταν λίγες. Το καλύτερο από αυτά ήταν το σουτ του McGinn που ήταν άνετο για τον Vlachodemus, ενώ ο Lafferty χτύπησε την οροφή του φιλέ με ένα κέρλινγκ φάουλ.

Υπήρξε το ντεμπούτο του Shea Charles του Μάντσεστερ Σίτι, καθώς ο Baraklough έκανε μια σειρά αλλαγών πριν από τα τελευταία 10 λεπτά, αλλά δεν είχε καμία διαφορά για την οποία προσπαθούσε, καθώς το τελευταίο σφύριγμα χαιρετίστηκε με αποδοκιμασίες.