Η εθνική ομάδα απογοητεύει τους Έλληνες

0

[InTime News]

Η Ελλάδα απέτυχε να προκριθεί στο Euro 2024, αφού η κακή της έξοδος στον λεγόμενο «Αγωνισμό της Δεκαετίας» στη Γεωργία έληξε με ήττα στα πέναλτι από τη διοργανώτρια χώρα την Τρίτη.

90 λεπτά ρύθμισης συν 30 λεπτά παράτασης έληξαν με ισοπαλία χωρίς γκολ και στη διαδικασία των πέναλτι η απόδοση της Ελλάδας παρέμεινε κακή καθώς έχασε δύο στα τέσσερα λακτίσματα, με τους Γεωργιανούς να κλείνουν το εισιτήριο για να προκριθούν στους τελικούς της Γερμανίας αυτό το καλοκαίρι. πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Η Γεωργία ήταν σίγουρα η καλύτερη ομάδα σε 120 λεπτά στην Τιφλίδα, στον τελικό της τρίτης κατηγορίας του UEFA Nations League. Η Εθνική Ελλάδας δεν ήταν ένα μπάλωμα για την ομάδα που πριν από πέντε ημέρες κέρδισε το Καζακστάν στην Αθήνα με 5-0 και δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ στα 90 λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν την καλύτερη τους ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, όταν ο Ντίνος Μαυροπάνος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι στο 102ο λεπτό.Δεύτερη συντομογραφία Στο επόμενο λεπτό, ενώ ο Λάζαρους Ρότα δεν μπόρεσε να σκοράρει μετά από ένα λεπτό, το γκολ ήταν μέσα στα μέτρα του.

Μια ομάδα αμυντικών λαθών δεν στοίχισε στην Ελλάδα στην ίδια, είτε λόγω αστοχίας γεωργιανών παικτών να σκοράρουν είτε χάρη στον Έλληνα τερματοφύλακα Οδυσσία Βλαχοδήμο.

Στη συνέχεια, στη διαδικασία των πέναλτι, το χτύπημα του απέκρουσε ο αρχηγός Τάσος Μπακασέτας, ενώ ο Γιώργος Γιακουμάκης έστειλε τη μπάλα έξω, και οι Γεωργιανοί κέρδισαν με 4-2.

READ  Η αποστολή της Ελλάδας για το Euro 2024: Η πλήρης αποστολή του Gus Poet για τα προκριματικά του Euro 2024

Ήταν επίσης βέβαιο ότι αυτό ήταν το τέλος για τον Ουρουγουανό τεχνικό Γκους Πογιέτ στον ελληνικό πάγκο.

«Δεν έπρεπε να συμβεί», είπε ο Πογιέτ μετά τον αγώνα, τονίζοντας πόσο συντετριμμένοι ήταν οι παίκτες του. Σταμάτησε επίσης να μιλά για το μέλλον του στη δουλειά, λέγοντας ότι δεν ήταν η κατάλληλη στιγμή για αυτό.