Η Ελλάδα ανέβηκε στην 19η θέση της κατάταξης της UEFA χάρη στις νίκες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ

Wasταν μια υπέροχη βραδιά για το ελληνικό ποδόσφαιρο καθώς οι δύο υπόλοιπες ομάδες στην ευρωπαϊκή διοργάνωση ποδοσφαίρου κατάφεραν να σημειώσουν σημαντικές νίκες, καθώς η καθεμία ξεκίνησε τη φάση των ομίλων με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός κέρδισε τη βελγική ομάδα Αμβέρσα με 2-1, μπροστά από το γήπεδο “Καραϊσκάκης”, το οποίο είχε χωρητικότητα 80 τοις εκατό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 52 ‘με τον Youssef El Arabi, αλλά οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να επιστρέψουν χάρη σε κοντινή κεφαλιά του Mbwana Samata.

Ευτυχώς για τους οπαδούς τους, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την τέλεια απάντηση όταν ο Μάριους Φρουσάι βρέθηκε με τη μπάλα μέσα στην περιοχή του πέναλτι στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Εντοπίζοντας τον Μολδαβό εξτρέμ Όλεγκ Ριάμπσιουκ, χτύπησε την μπάλα καθώς ο 23χρονος την χτύπησε στα δίχτυα.

Αυτή η νίκη φέρνει τον Ολυμπιακό στην κορυφή του ομίλου του, καθώς ο επόμενος αγώνας του στην Τουρκία θα είναι εναντίον της Φενέρμπαχτσε την 1η Οκτωβρίου.

Νωρίτερα, ο ΠΑΟΚ είχε κάνει το καθήκον του στο συνέδριο απέναντι στον Λίνκολν Ρεντ psμπς, μια ομάδα αποτελούμενη από πολλούς μη επαγγελματίες. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Άντερσον Ισέτι εισέβαλε από τα δεξιά και έριξε τη μπάλα προς τον Τσούμπα Ακπόμ, ο οποίος απλά το σούταρε στα δίχτυα.

Και το τελικό αποτέλεσμα του νεοφώτιστου Αλέξανδρου Μήτριγκα σημειώθηκε στο 56 ‘με ένα υπέροχο λάκτισμα ψαλιδιού αφού η άμυνα του αντιπάλου δεν κατάφερε να αντιμετωπίσει το κόρνερ. Ο ΠΑΟΚ ανυπομονεί τώρα για τον επόμενο αγώνα του, που θα είναι απέναντι στη Σλόβαν Μπρατισλάβα στην Τούμπα την 1η Οκτωβρίου.

Αυτές οι νίκες έδωσαν λίγο ανάσα στην Ελλάδα στην κατάταξη των συντελεστών της UEFA, καθώς ανέβηκαν στους 19 από τους 20. Οι 1.000 βαθμοί που έδωσαν ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός επέτρεψαν στην Ελλάδα να αφήσει πίσω τη Σουηδία, ενώ τώρα θα κοιτάξει να ξεπεράσει την Τουρκία, η οποία είναι 18η με 23.700 πόντους. Η Ελλάδα έχει σήμερα 23.450.

Εν τω μεταξύ, παρά την καλή εμφάνιση, η Σέλτικ με επικεφαλής τον Άγγελο Ποστέκογλου δεν κατάφερε να βγει με καλό αποτέλεσμα στη Σεβίλλη κόντρα στην Μπέτις. Οι Κέλτες προηγήθηκαν νωρίς με 0-2 χάρη στα γκολ των Αλμπάν Ατζέτε και Γιόζεπ Γιούρανοβιτς, αλλά στο 50 ‘οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-2.

Το μόνο που μπορούν να κάνουν οι άντρες του Postecoglou είναι να μειώσουν το περιθώριο της ήττας με το 87ο γκολ του Άντονι Ράλστον. Πρέπει να σημειωθεί ότι ο τερματοφύλακας Βασίλης Μπάρκας παρακολούθησε τον αγώνα από τον πάγκο, ενώ ο νεοφώτιστος Γιώργος Γιακομάκης δεν ήταν στην ομάδα.