Τετάρτη, 18 Σεπτεμβρίου, 2024

Η Ελλάδα κέρδισε 13 μετάλλια στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, μεταξύ των οποίων τρία χρυσά

Ημερομηνία:

Η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου (κέντρο) κέρδισε το χρυσό για την Ελλάδα στην κολύμβηση [Reuters].

Η Ελλάδα ολοκλήρωσε τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού με μεγάλη επιτυχία, παίρνοντας 13 μετάλλια – μεταξύ των οποίων τρία χρυσά – από τους 37 εκπροσώπους της χώρας.

Το σύνολο που κέρδισε η ελληνική αποστολή σε αυτούς τους Παραολυμπιακούς Αγώνες έφτασε τα τρία χρυσά, τρία ασημένια και επτά χάλκινα μετάλλια.

Ο ελληνικός εθνικός ύμνος παίχτηκε προς τιμή του πρωταθλητή στίβου Νάσου Γαβίλα, ο οποίος έγινε ο πρώτος Έλληνας παραολυμπιονίκης που κέρδισε χρυσό στα 100 μέτρα με πλάτη (T11) και επιβεβαίωσε την ιδιότητά του ως ο ταχύτερος άνδρας με προβλήματα όρασης στην κόσμο, και κατέχει επίσης το παγκόσμιο ρεκόρ.

Ο πρωταθλητής στίβου Θανάσης Κωνσταντινίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφαιροβολία (F32), καθώς και το ασημένιο μετάλλιο στη ρίψη συλλόγου (F32).

Η κολυμβήτρια Αλεξάνδρα Σταματοπούλου κατέλαβε την πρώτη θέση στα 50 μ. ύπτιο (S4), στην τελευταία της εμφάνιση σε μεγάλη διοργάνωση, παραδέχτηκε με δάκρυα στα μάτια.

Εκτός από τον Κωνσταντινίδη, η Ελλάδα πήρε ασημένια μετάλλια από τον Αντώνη Τσαπατάκη στην κολύμβηση, στα 100 μ. πρόσθιο (SB4) και από τη δρομέα Λήδα Μαντοπούλου στα 100 μ. πρόσθιο (Τ38).

Χάλκινα μετάλλια για την Ελλάδα πήραν οι Λάζαρος Στεφανίδης, Κωνσταντίνος Τσώνης και Μανώλης Στεφανουδάκης στον στίβο, η Χριστίνα Γκέντζου και η Ελένη Παπασταματοπούλου στο ταεκβοντό, η Θεοδώρα Πασκαλίδου στο τζούντο και ο πολυετής Ολυμπιονίκης στο boccia, ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης στην καριέρα του, στο κολεκτίβα του επτά χρονονίδη.

Σταματοπούλου και Τσαπατάκης ήταν στην ευχάριστη θέση να είναι οι σημαιοφόροι της Ελλάδας στην τελετή λήξης της Κυριακής.

READ  Ο προπονητής της Άρσεναλ, Μικέλ Αρτέτα, βρέθηκε θετικός στον Covid-19 και θα χάσει τη Μάντσεστερ Σίτι