Η Ζενχάουζερν κέρδισε τον Έλληνα σκιέρ Γκίνες και κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο στο σλάλομ

0

CHAMONIX, Γαλλία (AP) — Ο Ramon Zenhausern πέταξε τα κοντάρια του σκι στον αέρα το Σάββατο αμέσως μετά την ολοκλήρωση του τελευταίου σλάλομ του Παγκοσμίου Κυπέλλου ανδρών πριν από το παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ο Ελβετός σκέιτερ μόλις είχε νικήσει τον AJ Ginnis, ο οποίος ήταν αρκετά ευχαριστημένος με τη δεύτερη θέση του. Ο Zenhaeusern τερμάτισε 1,02 δευτερόλεπτα πίσω από τον Ginnis, ο οποίος έγινε ο πρώτος σκέιτερ από την Ελλάδα στο βάθρο σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

«Ήταν ένα συναισθηματικό ξέσπασμα», είπε ο Zenhausern. «Ήμουν στεγνός για πολύ καιρό, τελείωσα στο πράσινο φως και με ένα τέτοιο πλεονέκτημα, ήταν τεράστια ανακούφιση.

Αυτή ήταν η έκτη νίκη του Zenhausern στην καριέρα του, αλλά η πρώτη του από τον Δεκέμβριο του 2020. Ο Ελβετός συμπαίκτης του Daniel Jol έπεσε στην τρίτη θέση, τέσσερα εκατοστά πίσω.

“Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές ξεκινούν από το μηδέν, οπότε τώρα απολαμβάνω τη στιγμή και θα είναι παγκόσμιος πρωταθλητής (salalom) σε δύο εβδομάδες”, δήλωσε ο Zenhausern.

Ο Ολυμπιονίκης Clement Noël, που προηγήθηκε μετά τον πρώτο γύρο, και ο Νορβηγός αγαπημένος Henrik Kristofferson έφτασαν στις πύλες και δεν κατάφεραν να τερματίσουν τον δεύτερο γύρο.

Φορώντας την 45η σαλιάρα, ο Γκίνες τερμάτισε 21ος μετά το πρώτο σκέλος πριν σημειώσει τον δεύτερο ταχύτερο χρόνο.

«Είναι ένα απίστευτο όνειρο, πραγματικά», είπε ο Γκίνες, του οποίου η καριέρα αμαυρώθηκε από τραυματισμούς στο γόνατο. “Πέρυσι έσκισα ξανά το ACL μου και έπρεπε να επιστρέψω ξανά. Όλα πήγαν καλά σήμερα, ήμουν τυχερός και έκανα καλά σκι.

READ  Η Ελλάδα θα παίξει με το Βέλγιο στον πρώτο γύρο της νέας διοργάνωσης τένις της Αυστραλίας στο Κύπελλο Ηνωμένων Εθνών

Ο Γκίνες, ο οποίος γεννήθηκε στην Ελλάδα και η γυναίκα του είναι Αμερικανίδα, ήταν 12 ετών όταν μετακόμισε στην Αυστρία με τον πατέρα του, εκπαιδευτή σκι. Πήγε στις Ηνωμένες Πολιτείες τρία χρόνια αργότερα και αγωνίστηκε για την ομάδα σκι των ΗΠΑ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2017.

Αποβλήθηκε από το πρόγραμμά της μετά από αρκετούς τραυματισμούς και έχει ξεκινήσει με την Ελλάδα από το 2018. Το προηγούμενο καλύτερο αποτέλεσμα του ήταν το 11ο στο σλάλομ στην Αυστρία πριν από δύο χρόνια.

Ο Αμερικανός σκιέρ Jett Seymour τερμάτισε έβδομος και ο ιθαγενής Steamboat Springs, Colo., σημείωσε βαθμούς στο Παγκόσμιο Κύπελλο για πρώτη φορά σε 27 εμφανίσεις στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

«Είμαι τόσο ενθουσιασμένος», είπε ο Σέιμουρ. «Κάνω καλά πατινάζ τα τελευταία δύο χρόνια, αλλά τα πράγματα δεν ήταν συνεπή και χρειάστηκε να αντιμετωπίσω πολλούς ψυχικούς αγώνες».

Ο συμπαίκτης του Seymour, Luke Winters, τερμάτισε 12ος για να ολοκληρώσει τη δυνατή εμφάνιση για την αμερικανική ομάδα.

Ο Λούκας Μπράθεν, ο οποίος ηγείται της βαθμολογίας, έχασε τον αγώνα αφού υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση για σκωληκοειδίτιδα αυτή την εβδομάδα. Αμφιβολίες υπάρχουν για τη συμμετοχή του Νορβηγού στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, καθώς το σλάλομ ανδρών θα είναι η τελική διοργάνωση στις 19 Φεβρουαρίου.

Το προβάδισμα του Prathen στη βαθμολογία του σλάλομ έχει μειωθεί στους 36 βαθμούς έναντι του Yul, ενώ ο Christopherin είναι 41 βαθμούς πίσω στην τρίτη θέση.

Η σεζόν του Παγκοσμίου Κυπέλλου περιλαμβάνει δύο ακόμη αγώνες σλάλομ μετά το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, το οποίο ξεκινά τη Δευτέρα.